Home

عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت مجید توکلی ابراز نگرانی کرد

1 Jul 2010

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به وضعیت ناگوار جسمانی مجید توکلی، فعال دانشجویی که به ۸ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده است، ابراز نگرانی کرد.

این اطلاعیه که در تاریخ ۸ تیرماه در وب‌سایت رسمی سازمان عفو بین‌الملل منتشر شد، از انتقال مجید توکلی به بخشی از زندان اوین خبر داد که شرایط آن «بسیار دشوار و غیربهداشتی» است.

در این اطلاعیه همچنین آمده است: «او هنوز از نوعی بیماری جدی تنفسی رنج می‌برد و اگر تحت مراقبت پزشک متخصص قرار نگیرد، احتمال این‌که وضعیتش وخیم‌تر شود زیاد است.»

مجید توکلی در روز ۱۶ آذر ۸۸، روز دانشجو و در پی سخنرانی در گردهمایی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر بازداشت و از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری، ۵ سال محرومیت از فعالیت سیاسی و ۵ سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شد.

وی در دوران بازداشت مدتی را در سلول انفرادی به سر برد و در خردادماه سال جاری در اعتراض به انتقال دوباره‌اش به سلول انفرادی، دست به اعتصاب غذای خشک زد و به گفته برادرش،‌ علی توکلی بارها روانه بهداری اوین شد.

به دنبال این اعتصاب غذا، مهدی کروبی،‌ میرحسین موسوی و زهرا رهنورد طی تماس تلفنی با مادر مجید توکلی، ضمن ابراز همدردی با خانواده توکلی، خواستار پایان یافتن اعتصاب غذای مجید توکلی شدند.

همچنین در پی این اعتصاب، ده‌ها نویسنده،‌استاد دانشگاه و فعال سیاسی و اجتماعی و فرهنگی خارج از کشور در فراخوان مشترکی ضمن اعتراض به وضعیت نامناسب مجید توکلی،‌ با وی اعلام همبستگی کردند.

در نهایت و در پی انتقال مجید توکلی به بند عمومی، وی در تاریخ ۸ خردادماه به اعتصاب غذای خود پایان داد.

مجید توکلی پس از پایان بخشیدن به اعتصاب خود طی پیامی، ضمن تشکر از حمایت‌های داخلی و خارجی که از وی در حین اعتصاب غذا شده بود، همبستگی همگانی با سایر زندانیان سیاسی را خواستار شد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.