Home

August 2014

بخارا؛ رسانه نجبای ایرانی

August 30, 2014

■ مهدی جامی

دهباشی از چندین جهت، استثنایی بر قاعده روزنامه نگاری بعد از انقلاب است. روزنامه نگاری هم شاید تعبیر دقیقی نیست. بهتر است بگوییم مجله نگاری یا مجله نویسی. او دغدغه زمان ندارد به اعتباری که در روزنامه نگاری معمول هست. دغدغه های او تاریخی و اجتماعی اند. برای همین، چیزی که به خواندن بیارزد از نظرش کهنه نمی شود. مجله ای هم که منتشر می کند عمدتا چنین است. کهنه شدنی نیست.


خاورمیانه از سایکس و پیکو تا رالف پیترز

August 28, 2014

■ علی مهتدی

رالف پیترز افسر سابق ارتش آمریکا در مقاله‌ای که در شماره ژوئن 2006 مجله نیروهای مسلح آمریکا منتشر شد، نوشت: «تنش‌های دائمی در خاورمیانه، نتیجه‌ی منطقی اختلال در مرزهای کنونی است که توسط اروپایی‌ها ترسیم شده و درست است که خاورمیانه از مشکلات زیادی مانند رکود فرهنگی و ظلم اجتماعی گسترده و تندروی دینی رنج می‌برد، اما مشکل اصلی خاورمیانه اسلام نیست؛ بلکه مرزهای بین کشورهاست و چاره‌ای جز ترسیم مجدد مرز در خاورمیانه نیست تا قومیت‌ها و اقلیت‌های دینی در این منطقه عدالت بیشتری را شاهد باشند».


تخته پاره‌ای رها بر موج مدرنیته

August 23, 2014

■ علی اشرف فتحی

این شاعره معاصر را می‌توان حاصل سرخوردگی سیاسی و اعتقادی در فعالیت‌های یک خاندان نامدار حوزوی و یک طلبه پرشور مبارز و انقلابی دانست.


ریشه‌های سیاسی نفرت‌پراکنی

August 22, 2014

■ علی هنری

خشونت در جامعه سیاسی ایران یکی از موانع رشد دموکراسی است. این خشونت هم می ­تواند در کنش سیاسی به چشم آید و هم در گفتار سیاسی.


ظریف: رفع تحریم‌ها موضوعی ساده نیست

August 22, 2014

«یکی از شروط توافق، رفع تحریم است»


سیمین بهبهانی به خاک سپرده شد

August 22, 2014

مخالفت با دفن بهبهانی در امام‌زاده طاهر


داعش در اندیشه یازده سپتامبر جدید

August 21, 2014

■ ربیع برکات

نبرد با داعش بیشتر از آنکه شکلی منظم داشته باشد، بیشتر به صورت اقدامات پیشگیرانه در جریان است تا بدین ترتیب جلوی گسترش آن گرفته شود. حساب‌های وابسته به داعش در فضای مجازی مسدود می‌شوند و در دنیای واقعی، جلوی پیشروی آن به سمت کردستان عراق گرفته می‌شود. شورای امنیت نیز به تازگی داعش و جبهه نصرت را در یک کاسه قرار داده است، هر چند متحدان منطقه‌ای غرب تلاش کرده بودند تا این فکر را جا بیاندازند که می‌توان از جبهه نصرت علیه داعش حمایت کرد.


باورهای اعتقادی در کردستان ایران

August 20, 2014

■ محسن عبادی

آنچه در کردستان همواره مشاهده می‌شود تکرار ملال‌آور اندیشه‌های همیشگی از جانب دین‌دارها و سکولارها است.


Poet Simin Behbahani died

August 20, 2014

Nominated for the Nobel Prize in Literature


انتشار فهرست تخلفات دولت احمدی‌نژاد

August 20, 2014

مجلس در انتظار تصمیم قوه قضاییه


اسکناس بیست هزار تومانی در مرحله طراحی

August 20, 2014

«تولید و توزیع پول خرد مناسب است»


عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.