Home

October 2013

خیز السیسی برای ریاست جمهوری

October 31, 2013

■ علی افشاری

انتظار برخورد مثبت با صندوق های رای از سوی کسانی که در انتخابات قبلی شرکت نکردند، پایین است. همچنین از آنجایی که امکان رقابت نامزد وابسته به اخوان نیز وجود ندارد، لذا به احتمال زیاد اسلام گراها و حامیان آنها انتخابات را تحریم خواهند کرد؛ ولی چون میزان شرکت کنندگان در همه پرسی قانون اساسی در زمان ریاست جمهوری مرسی نیز پایین و زیر پنجاه درصد بود، لذا تاکید بر نرخ مشارکت کم، مشکل حادی را برای السیسی و ارتش مصر ایجاد نمی کند.


پس‌لرزه‌های اعتراضات تابستانی استانبول

October 30, 2013

■ لادن سلامی

پس لرزه‌های اعتراضات تابستان ۲۰۱۳ در استانبول، همچنان ادامه دارد. پس از تخریب وجهه بین المللی ترکیه و استانبول در نتیجه سرکوب این اعتراضات از سوی پلیس و نیروهای امنیتی، استانبول میزبانی المپیک ۲۰۲۰ را نیز در رقابت با توکیو از دست داد و حالا نیز گزارش جدید عفو بین الملل، ضربه ای دیگر بر اعتبار منطقه ای و بین المللی حکومت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه وارد کرده است.


لغو یک قرارداد ننگین

October 30, 2013

■ حسین علیزاده

در کمتر از یک سال از عقد قرارداد گردشگری بین تهران و قاهره، دولت مصر اعلام داشته که این قرارداد را به حالت تعلیق درآورده و از اجرای آن خودداری خواهد کرد. قاهره نگرانی های «امنیتی» را دلیل این تصمیم خود ذکر کرده است. بدین ترتیب قراردادی که در اواخر دولت احمدی نژاد به تصویب رسید، در اوائل دولت روحانی تعلیق شده است.


روحانی: اسرائیل در پی تخریب فرایند تعامل ایران با غرب است

October 21, 2013

هشدار اسراییل در مورد کاهش تحریم‌های ایران


«هنوز زود است از کاهش تحریم‌های ایران صحبت کنیم»

October 21, 2013

اظهارات وزیر خزانه‌داری آمریکا


نامگذاری؛ معیارها و فرهنگ‌ها

October 21, 2013

■ عادل حدادی

نامی که خود را با آن می‌شناسیم، پس از به دنیا آمدن، دومین جبر زندگی است. اما طی فصل‌های متعدد این داستانِ کوتاه، همگام تجربه‌هایی که از سر می‌گذرانیم، به تدریج به خود بار می‌گیرد. در حاشیه تجربه‌های زندگی، همچون شخصیت، هویت و بدن، فربه می‌شود. با وجود امتزاج طبیعی و تدریجیِ نام و شخصیت در طول زندگی، انتخاب نامی مناسب برای کودک هنری است که پدر و مادر می‌توانند به خرج دهند و مستقیما در کیفیت ابعاد گوناگون زندگی کودک‌شان تاثیرگذار باشند.


هوای پاک شهرستان و “میکروب”هایِ کلانشهر

October 21, 2013

■ نیما

بلوا کردن بر سر افزایش جمعیت و مزایای آن، که ندیمان شاه را به این صرافت انداخته است که خلاف گفتار و کردار دیروز خود، پروژه‌های دیگری را کلید بزنند، ممکن است آن قدرها هم به نفع بقای نظام اسلامی مستقر نباشد. اگر قرین توفیق شود، تا آنجا که این افزایش نفوس، به خلق و ایجاد ناخواسته‌ی کلانشهرها منتهی شود، مفهومش معادل قرائت یک فاتحه بر ایدئولوژی مشعشع مورد علاقه‌ی نظام اسلامی‌ست. ساکن یک کلانشهر از بطن مادرش، آزادمنش و آزادروش به دنیا می‌آید، دستِ کم در مقایسه با آنکه در شهرستان زاییده و بالیده شده است.


بیکاری؛ واقعیت رسمی جامعه

October 21, 2013

■ کامیار بهرنگ

اظهارات کارشناسان اقتصادی مستقل و حتی برنامه‌های مصوب پنج ساله نشان می‌دهد که برای کاهش نرخ بیکاری، اقتصاد ایران نیاز به رشدی حداقل ۵ تا ۷ درصدی داشته است و این در حالی است که حسن روحانی در اولین اظهارات خود از واقعیت اقتصادی با ۲ سال پیاپی رشد اقتصادی منفی خبر داد که خود نشان می‌دهد تا چه حد ادعاهای مطروحه در محو بیکاری در ایران با وجود اقتصادی در سراشیبی می‌تواند همخوان باشد.


نخست وزیر رو دزدیدن!

October 21, 2013

■ علیرضا رضایی

پنج ـ البته نخست‌وزیر لیبی که دزدیده شده بود، آزاد شده ولی اصل خبر خیلی باحاله. حساب کن در مملکتی که همین به‌تازگی از زیر یوغ دیکتاتوری به رهائی رفته (دقیقاً رفته ها)، یارو داره ادامه مطلب…


دشمنی بیشعوران

October 21, 2013

■ محمود فرجامی

قبلا درباره دوستی با بیشعوران صحبت کردیم و دانستیم که کمتر کاری در جهان به اندازه دوستی با بیشعوران احمقانه، خطرناک و عذاب‌آور است. اما این به آن معنی نیست دشمنی با بیشعوران خطر و ادامه مطلب…


از های به هو رسیدن

October 4, 2013

■ رضا صدیق

سوریه؛ کاهش تنش خارجی، افزایش پیچیدگی در داخل

October 1, 2013

■ علی افشاری

نفجار بمب در مسجد الساحل شهر رنکوس در شمال دمشق، تحرک جدیدی به خشونت‌ها در سوریه بخشید. این منطقه خارج از نفوذ حکومت و مخالفان مسلح سوریه است. در حالی که آهنگ درگیری‌ها در سوریه کاهش یافته بود، انفجار بمب در مسجد و کشته شدن حداقل 30 نفر، آتش رویارویی‌های خونین را شعله‌ورتر خواهد ساخت. بدین ترتیب جنگ داخلی سوریه علی رغم کاهش تنش‌های خارجی حکومت سوریه و غالب شدن دیپلماسی به جای برخورد نظامی احتمالی، کماکان تداوم یافته و علامتی حاکی از فروکش کردن در دست نیست.


«جبر جغرافيايى» در مويه‌ى «ايرانه خانم»

October 1, 2013

■ رضا صدیق

محسن نامجو اين بار به همراه گروهش روى سنِ تئاتر رفت تا موسيقى و پرفورمنس‌اش را در فضايى كه خود پارادوكسِ جارى در عاصى‌گرى نامجوست اجرا كند. مدت ها بود كه نامجو تك‌نوازى را انتخاب كرده بود يا از سر ناچار يا قسمت، هر چه بود امسال تصميم گرفته تا همراه گروهى كه هركدام گويى به نحوى در شيدايىِ نامجو قلب شده اند در چند شهرِ اروپا اجراهايى داشته باشند تا به قول خود نامجو بتواند برخى از آهنگ هايى كه هميشه به دليل نبودن گروه از اجرايشان باز مانده بود را اجرا كند؛ مانند «جبر جغرافيايى».


آقا بنیامین؛ شما بگیر بشین لطفاً!

October 1, 2013

■ علیرضا رضایی

پنج ـ آن‌شبی که حسن گول در سازمان ملل رفت پشت تریبون و به همه یادآوری کرد که رئیس‌جمور قبلی ایران احمدی‌نژاد بوده، بنیامین مربوطه که این‌دفعه نقاشی‌اش را با خودش نبرده بود و به ادامه مطلب…


بوق نزن بیشعور!

October 1, 2013

■ محمود فرجامی

وضعیت ترافیک در یک جامعه می‌تواند به عنوان شاخصی از وضعیت بیشعوری در آن قلمداد شود. ممکن است در همین ابتدای مطلب، شما هم متقابلا بگویید “بیشعور خودتی!” خب این شد دو تا نشانه! راهنمایی ادامه مطلب…


عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.