Home

September 2013

الزمات حقوق بشری سفر روحانی به نیویورک

September 28, 2013

■ حسین علیزاده

روحانی التفات دارد که زدودن چهره خشن در گرو این است که پرونده نقض گسترده حقوق بشر به عاملی برای شانتاژ خبری رسانه‌های خارجی علیه نظام در طول مذاکرات هسته‌ای تبدیل نشود. از این رو، حکومتی که تا اندکی پیش از این، وبلاگ نویس کارگری را به قتل رساند، اینک بحث از افزایش پهنای باند، رفع فیلترینگ از فیسبوک، دعوت از ایرانیان مقیم خارج برای بازگشت به کشور، آزادی چند تن از زندانیان سیاسی و فعالان حقوق بشری و…می‌کند.


موانع آلمان برای برخورد با سوریه برداشته شد!

September 26, 2013

■ علیرضا رضایی

پنج ـ یک‌ ماه پیش در سوریه یک مقدار جنایت علیه بشریت اتفاق افتاد که متأسفانه چون آلمان در آستانه‌ی انتخابات قرار داشت نتوانست مثل امریکا و انگلیس و خصوصاً فرانسه، پاسخ کوبنده‌ای به بشار ادامه مطلب…


اساتید بیشعوری

September 26, 2013

■ محمود فرجامی

دکتر ب، پزشک معروفیست و از یکی از بهترین دانشگاه‌های اروپایی فارغ التحصیل شده است. او در دانشکده پزشکی تدریس می‌کند، مطب خصوصی دارد و عمل‌های جراحی بسیار گران‌قیمتی انجام می‌دهد. دکتر ب از حکومت ادامه مطلب…


نیاز مشترک ایران و آمریکا

September 25, 2013

■ عبدالله اسکندر

تصمیم برای گشایش در سال‌های خشکسالی ریاست جمهوری احمدی‌نژاد اتخاذ شده است و همین باعث شد روحانی در دور نخست پیروز انتخابات شود


سال‌های فریب

September 25, 2013

■ سعید محمودی

این مقاله بر اساس کتاب «سال های فریب» نوشته محمد البرداعی، مدیرکل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی به رشته تحریر درآمده است.


روحانی: اختلافات ایران و آمریکا قابل مدیریت است

September 25, 2013

سخنرانی رییس‌جمهور ایران در سازمان ملل


اوباما: اظهارات مصالحه‌جویانه ایران باید با عمل همراه شود

September 25, 2013

سخنرانی رییس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل


متغیرها در سپهر سیاسی ایران

September 25, 2013

■ آرش بهمنی

برای بررسی گروه‌های حاضر در عرصه سیاسی و پیش‌بینی ائتلاف‌هایی که رخ می‌دهد٬‌ همواره باید چند متغیر را در نظر داشت. متغیر نخست را می‌توان با اغماض “انتخابات ریاست‌جمهوری” در ایران معرفی کرد. نظام سیاسی نیمه پارلمانی – نیمه ریاستی در ایران و اختیارات ریاست‌جمهوری٬ می‌تواند منشا تحولات بسیاری در ایران شود. همان‌طور که از زمان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۷۶ شاهد این تغییرات بوده‌ایم.


آیا ارزش‌ها وابسته به عینیات هستند؟

September 25, 2013

■ مینو میرشاه ولد

آبانیانو با گرایش نهایی خود به اعمال فلسفه در جهان واقع و با روی آوردنش به جامعه‌شناسی دو پیش فرض اساسی روشنگری نوین را به طور عملی ثابت کرد: یک آنکه فلسفه نمی‌تواند و نباید که به عنوان یک علم نظری محض و به دور از تاثیرات عینی اجتماعی/سیاسی تلقی شود، دوم آنکه این علم تا زمانی که تنها هنر خود را دیدن ضعف خرد انسان در دستیابی به واقعیات عینی پدیده‌ها قرار دهد، در چمبره روحگرایی و جبرگرایی اسیر و از جامعه دور می‌گردد.


برای آزمایش صداقت ایران «بیبی چک» بگیرید!

September 19, 2013

■ علیرضا رضایی

پنج ـ باراک اوباما فرموده است «رئیس جمهور جدید ایران قصد آغاز مذاکره با ایالات متحده را دارد و من می‌خواهم این موضوع را آزمایش کنم». ما از این‌که ایشان پنج سال بعد از آغاز ادامه مطلب…


مداخله بین‌المللی؛ مرحله پنجم بحران

September 19, 2013

■ لادن سلامی

وضعیت بین المللی بحران سوریه، اوضاع داخلی این بحران را تحت الشعاع قرار داده است. اگر در نهایت قطعنامه جدیدی که کشورهای غربی عضو شورای امنیت درصدد ارائه و تصویب آن هستند از سوی دمشق مورد پذیرش قرار نگیرد، بحران سوریه ممکن است وارد مرحله پنجم یعنی حمله نظامی خارجی شود. چنین حمله ای ممکن است باعث انهدام زیر ساخت های نظامی سوریه و تضعیف موقعیت ارتش این کشور در نبرد زمینی و شروع مرحله دیگری از جنگ داخلی سوریه شود.


شستشو و تمیزی

September 19, 2013

■ جودیت مک گوآ ـ ترجمه علی تهرانی

بررسی انگیزه تمیزی، مطالعه رابطه نظافت و طبقه را نیز شامل می شود. به ویژه در آمریکا که جابجایی جغرافیایی و تنوع قومیتی نیروهای بیرونی را مهم تر از دیگر جوامع غربی کرده است. ابزار من برای بررسی این فرآیند یک وسیله و شی خاص است. «یقه سفید» که تاریخ آن درون مایه ی اصلی فعالیت های دورن‌خانه ای زنان را در خود جای داده است.


اجازه؟ شما بیشعورید؟

September 19, 2013

■ محمود فرجامی

وقتی که از ارتباط بیشعوری با منابع قدرت و ثروت و امکانات صحبت می‌کنیم نباید فراموش کنیم که بیشعوری بزرگ و کوچک نمی‌شناسد و محدود به آدم‌ها و موقعیت‌هایی که به وضوح از امکانات ویژه‌ای ادامه مطلب…


اپوزیسیون و آینده مذاکرات اتمی

September 13, 2013

■ مهدی امینی‌زاده

پیش زمینه حل مشکلات، نحوه حل پرونده هسته ای ایران است که تاثیر خود را بر همه مسائل دیگر نیز بر جا می‌گذارد. افراد و سازمانهای اپوزیسیون باید به این سؤال مهم و استراتژیک پاسخ دهند که آیا از تلاشهای حسن روحانی و دولت ایران برای حل این مساله حمایت خواهند کرد یا ترجیح می‌دهند با تایید نظر برخی محافل غربی و یکدست فرض کردن حکومت ایران از اعمال فشارهای روزافزون و نهایتا سرنگونی آن حمایت کنند. این پاسخ استراتژیکی است که هویت آینده بخشهای مختلف اپوزیسیون را شکل خواهد داد.


تجلی هنر در عصر مدرنیته

September 11, 2013

■ هانیه ر.ج

تفاوت قرن بیستم با دیگر قرن‌های‏ گذشته امکان بازتولید و ضبط و پخش دیداری ـ شنیداری بوده است. این میل به مشاهده‏ در وجود انسان‌ها سبب‏ تکامل تلویزیون، ویدئو و سپس به‏کارگیری رایانه و شبکه‏های ارتباطی متفاوتی شده‏ است. این گرایش به زعم‏ بنیامین، در گذشته برپایه سنت‌ها و آیین‌ها بوده اما به دلیل آن‌که اصل یگانگی‏ نیز با این بازتولید ماشینی‏ دیگر سنخیتی ندارد، لذا به جای سنت، کارکردی جدید یعنی سیاست، اصل اساسی هنر شده است.


بهونه بدیم حمله کنی؟!

September 9, 2013

■ علیرضا رضایی

سه ـ هفته‌ی گذشته یکی از نشریات مهم امریکا از شنود مذاکرات «مقامات ایرانی» با «تروریست‌های عراق» خبر داد که طی آن گفته شده بود چنان‌چه امریکا به سوریه عمل کرد شما هم به سفارت ادامه مطلب…


رسانه به مثابه بیشعور

September 9, 2013

■ محمود فرجامی

فقط آدمها و مشاغل خاص نیستند که در معرض ابتلای شدید به بیشعوری هستند، بعضی نهادها هم به شدت در معرض بیشعوری‌اند. این امر چنان شدید است که گاه کل یک نهاد به بیشعور تبدیل ادامه مطلب…


سوریه در انتظار فاجعه‌ای انسانی

September 8, 2013

■ کامبیز غفوری

نگرانی مهمی که کارشناسان نظامی به آن اذعان دارند، این است که به‌کارگیری سلاح‌ها علیه سوریه، در صورتی که کوچکترین خطایی در هدف‌گیری روی دهد، می‌توانند فاجعه‌ای تمام عیار را رقم بزنند. برای مثال، در صورتی که کلاهک‌های BLU-119/B به صورت دقیق به هدف اصابت نکنند و تنها باعث نشت مواد شیمیایی شده و نتوانند آن‌ها را بسوزانند، در مورد سوریه، دقیقا همان چیزی روی خواهد داد که ارتش آمریکا به دلیل پیشگیری از آن می‌خواهد به تاسیسات این کشور حمله کند.


سود بانکی از واقعیت تا دستور

September 8, 2013

■ کامیار بهرنگ

در ۸ سال دوره ی محمود احمدی نژاد و حتی علیرغم قبول افزایش سود بانکی در سال ۹۰ ـ ۹۱ اما همواره نرخ سود بانکی از تورم فاصله ی زیادی داشت که این خود زمینه ی مساعد برای ایجاد رانت های اقتصادی را فراهم می کند به نحوی که نرخ پایین سود بانکی تنها به نفع کسانی بود که دسترسی فوری و مستقیم به تسهیلات بانکی عمده داشتند که تنها یک بخش از اختلاس تاریخی سه هزار میلیاردی حاصل همین کارکرد معیوب بوده است.


شوخی همچون کنشی سیاسی

September 7, 2013

■ نیما

اعلامیه‌ی حقوق بشر و حقوق شهروندی، خواهان حفظ و تقویت فضای دوستانه میان شهروندان است. این اعلامیه به هر حال از آدمکشی به نام مقدسات حمایت نمی‌کند. اگر بین ما آدم‌ها ـ چه مذهبی چه غیرمذهبی ـ کسانی پیدا شدند و مقدساتی را آن قدر جدی گرفتند که به خاطرش راضی به آدمکشی و شکنجه باشند، آنگاه اجازه دهید به بعضی آدم‌های شوخ حق بدهیم که با مقدسات آنها شوخی‌های با مزه کنند! نه برای اینکه توهین کرده باشند، بلکه تنها برای اینکه “رفع جدیت” کرده باشند.


عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.