Home

August 2013

خوشبختانه سوریه پاسخ سختی گرفت

August 30, 2013

■ علیرضا رضایی

ده روز قبل: یک حمله‌ی شیمیائی گسترده در اطراف دمشق پایتخت سوریه اتفاق افتاد که طی آن حدود سه هزار نفر کشته و مصدوم شدند. حکومت بر حق سوریه اعلام کرد کار من نبوده و ادامه مطلب…


حمایت از قاعده‌ی ابوصقار؟!

August 29, 2013

■ محمود فرجامی

حمایت از حمله آمریکا به سوریه ـ پیش از آنکه چیزی ثابت شود و شورای امنیت سازمان ملل مجوزی صادر کند ـ یک جنایت است. فاجعه‌ای در شرف وقوع است و حمایت از این فاجعه‌ی قریب الوقوع ـ به صرف روابط نزدیک اسد با جمهوری اسلامی یا روسیه ـ دست کم غیراخلاقی‌ست ـ حتی اگر بعدها مدارک و بهانه‌های لازم هم بدست آید.


آمریکا انقلاب ایران را چگونه دید؟

August 26, 2013

■ هنری پرکت

خاطرات هنری پرکت، افسر سفارت آمریکا در تهران در سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۶ و مسئول میز ایران در وزارت خارجهٔ آمریکا در سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۱.


لغو تحریم‌‌ها وعده ناممکن روحانی

August 26, 2013

■ امیر طاهری

حتی اگر در ایران نظامی جدید بر سر کار بیاید، لغو تحریم‌هایی که سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران تصویب کرده‌اند، دهه‌ها طول خواهد کشید.


ایران و هالیوود

August 26, 2013

■ امید معماریان

تصویری که از ایران و ایرانی در فیلم‌های هالیوودی ساخته می‌شود متاثر از چه عوامل و عناصری است و چگونه باید به آن نگاه کرد؟


نگاهی به روحیات ایرانیان

August 26, 2013

■ حسن مکارمی

امکان ندارد فرهنگ یک جامعه به زودی و به راحتی تغییر کند و افراد آن جامعه هم از نظر ساختاری به همین سادگی تغییر یابند.


کمک آمریکا به صدام در حمله شیمیایی به ایران

August 26, 2013

اسناد منتشر شده توسط فارین پالیسی


تاسیس نخستین مرکز ترک اعتیاد الکل در ایران

August 26, 2013

موسوی تبریزی: مراجعان نباید شلاق بخورند


دولت روحانی، بازی در وقت اضافه

August 26, 2013

■ محمدرضا سرداری

تجربه به ما نشان می دهد که اصلاح طلبی و محافظه کاری با یکدیگر قابل جمع نیستند و ناگزیر یکی از این دو رقیب بر دیگری چیره خواهد شد. اکنون دولت روحانی فرصت برابری برای هر دو رقیب است تا بار دیگر خود را محک بزنند. از این رو می توان پیش بینی کرد که دولت روحانی یک دولت پایدار نخواهد بود و دیر یا زود جای خویش را به دولتی تمام اصلاح طلب یا محافظه کار خواهد داد.


جنبش دانشجویی در آستانه آغازی نو

August 26, 2013

■ مهدی امینی‌زاده

جریان دانشجویی در جایگاه یک تشکل مدنی طبیعتا به دنبال بهبود وضع موجود خواهد بود. استراتژي مطالبه محوری که در سالهای اخیر جامعه مدنی ایران بدان دست یافته، دستاورد بزرگی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت و در دوران جدید می‌تواند رفتار دانشگاه و نهادهای مدنی با حکومت را تنظیم کند. بر این اساس جدای از اینکه حکومت در دستان چه گروهی و برچه ایدئولوژی متکی است؛ وظایفی در قبال مردم دارد که باید بدان پایبند باشد و نهادهای جامعه مدنی نیز باید آن را پیگیری کنند.


کُمد و توالت

August 26, 2013

■ جودیث مک‌ گوآ ـ ترجمه: علی تهرانی

مطالعه تکنولوژی های زنانه سوال های بنیادین و پر چالشی را درباره کل مفهومِ غربی و مدرن تکنولوژی مطرح می کنند؛ سوال هایی از جنس متفاوت با آنچه معمولا در بررسی تکنولوژی ها مطرح می شود. غفلت از تکنولوژی های زنانه، از دست دادن نیمی از تکنولوژی ها نیست، بلکه از دست دادن بیش از نیمی از قسمت های مهم گفتمان تکنولوژیکی دنیای مدرن ماست؛ چرا که دید ما بر دیگر تکنولوژی ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.


عذرخواهی و بیشعوران

August 26, 2013

■ محمود فرجامی

هیچ کاری برای بیشعوران سخت‌تر از عذرخواهی واقعی نیست. در قاموس آنها عذرخواهی کردن یعنی “کم آوردن” که یکی از گناهان کبیره در آیین بیشعوری‌ست و به همین خاطر جمله‌ی «چی؟ من عذرخواهی کنم؟!… از ادامه مطلب…


توبه کردم که دگر می‌ نخورم در همه عمر

August 26, 2013

■ علیرضا رضایی

چند روز بعد از فتوحاتم در اداره ارشاد رفتم فرمانداری. بدون هیچ دعوتی و قراری. این که بعد از آن جنگ و جدل‌ها و شاخ و شانه‌هائی که من کشیده بودم سر و کله‌ام دوباره ادامه مطلب…


خامنه‌ای، مصر و 8 پرسش بی‌پاسخ

August 19, 2013

■ حسین علیزاده

مصر و ایران بیش از سه دهه است که در وضعیت قطع رابطه سیاسی با یکدیگر به سر می برند. از این رو سطح مناسبات دو کشور در حد دفتر حفاظت منافع و نه سفارت است. حتی سقوط مبارک و به قدرت رسیدن دولت اسلامگرای محمد مرسی نیز موجب نشد که روابط دو کشور به حالت عادی باز گردد. بدیهی است که این سردی روابط چه در زمان مبارک و چه پس آن، نشان از عمق واگرایی دو کشور دارد.


بچه‌های بیشعور

August 19, 2013

■ محمود فرجامی

این بحث که آدم از چه سنی در معرض ابتلا به بیشعوری قرار می‌گیرد تا کنون ذهن دانشمندان زیادی را درگیر نکرده است اما ذهن آدمهای زیادی که درگیر بچه‌های شرور، لوس، پرتوقع و بی‌‌ادب ادامه مطلب…


سوریه؛ میدانی جدید برای القاعده

August 17, 2013

■ لادن سلامی

طولانی شدن جنگ داخلی در سوریه باعث کاهش قدرت سیاسیون میانه رو وظهور و افزایش قدرت نيروهاى تندرو در میدان نبرد شده است. حالا در سومین سال بحران سوریه، جبهه سومى نیز در حال شکل گیری است. جبهه ای كه هم با حکومت بشار اسد و هم با سکولارهای مخالف حكومت در جنگ است. جبهه ای متشکل از نیروهای تندرو مذهبی ـ از اسلامگراهای افراطی سوریه تا هم کیشان خارجی آنها ـ که به یاری شان آمده اند.


Promethea Unbound

August 16, 2013

■ Rasoul Aliakbari

As a consequence, coupling Middle-Eastern traditional atrocity and French inspirational sentiments, the Bohemian helmer director, Rahimi, has set expressionism, self-fulfillment and life versus war, victimization and suppression.


من وزیر ارشادم، خودم می‌دونم!

August 16, 2013

■ علیرضا رضایی

اتفاق بد آن‌روز در مواجهه با فرستاده‌ی فرمانداری، برای من ناخواسته تبدیل شد به بهترین اتفاقی که می‌توانست بیفتد. دوشنبه‌ی همان هفته در جلسه شورای اداری که در فرمانداری تشکیل می‌شد و چند وقتی بود ادامه مطلب…


روایتی از دادگاه قاتلان شاپور بختیار

August 12, 2013

■ امیررضا امیربختیار

در روزهای پر تلاطم انقلاب 57 شاید در میان شخصیت های سیاسی و مذهبی همه می دانستند که چه نمی خواهند، اما تنها دو نفر به روشنی به آنچه می خواستند واقف بودند؛ دکتر شاپور بختیار و آیت الله سید روح الله خمینی. اولی در دانشگاه سوربن فرانسه تز دکترای خود را در مورد “رابطه دین و قدرت” نوشته بود و از لاییسیته و دمکراسی صحبت می کرد و دیگری که کتاب ولایت فقیه را در حوزه علمیه نجف به رشته تحریر در آورده بود از جمهوری اسلامی سخن به میان می آورد.


انقلاب رسانه

August 12, 2013

■ مهدی جلالی تهرانی

امروز ميزان آگاهى عمومى، هم بسيار فراتر از يكى دو دهه قبل است و هم از لحاظ جغرافيايى همگِن‌تر شده است. فاصله‌ى سطح آگاهى عمومى ميان كلان شهرها و جوامع روستايى كمتر شده است. اين روزها ‘برخوردارى’ و يا ‘محروميت’ ديگر مانند گذشته بستگىِ چندانى به اين ندارد كه كجا زندگى مى‌كنيم. در عوض، جوامعى محروم حساب مى‌شوند كه دسترسى كمترى به شاهراه ارتباطى ديجيتال دارند. به قول تامس فريدمن انگار زمين دوباره مسطح شده است.


عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.