Home

July 2013

نوستالژی عصر پهلوی

July 29, 2013

■ امیررضا امیربختیار

فیلم “رضا شاه” که از نظر گردآوری مجموعه های تصویری در نوع خود بی همتا است، از نظر روایتی بیش از آنکه به وظیفه اصلی خود که روایت تاریخ به صورت مستند است، بپردازد؛ در ردیف فیلمهای تبلیغاتی قرار می گیرد که از یک زاویه مشخص و در جهت انتقال نگاهی خاص به مخاطب ساخته شد است و در این راستا سعی دارد با دخیل کردن نوستالژی و برانگیختن احساسات ذهن پرسشگر، مخاطب را تحت تاثیر خود قرار دهد.


دوستی با بیشعوران

July 29, 2013

■ محمود فرجامی

کمتر کاری در جهان به اندازه دوستی با بیشعوران احمقانه، خطرناک و عذاب‌آور است. با این حال از آنجایی که نسل بشر با کارهای احمقانه، خطرناک و عذاب آور خو گرفته است (یک نمونه‌اش دلبستگی ادامه مطلب…


در جستجوی «روشنفکر ملی» برای چپ‌ها

July 24, 2013

■ امید کشتکار

مهدی جامی به تازگی و به بهانه اعتراض‌ها به سفر محسن مخملباف به اسرائیل متنی را در نقد «چپ»‌های ایرانی منتشر کرده است. متنی آنقدر عجیب و سردرگم که در نگاه اول از نویسنده‌اش بعید به نظر می‌رسد. مقاله‌ای که تنها در ۸۱۰ کلمه چنان بر جریان چپ ایرانی می‌تازد که گویا تمامی آنچه تاکنون بر «ایران» رفته است ناشی از «وطن فروشی» روشنفکران چپی است که هرگز دغدغه «ملی» نداشته‌اند. این چند خط درباره این یادداشت نوشته شده است.


لابی اسراییل در آمریکا

July 24, 2013

■ آزاده معاونی

شاخه بزرگی از لابی اسراییلی را مسیحیان اونجلیست تشکیل می‌دهند که دلایل فقهی خود را برای اتخاذ موضع در پشتیبانی از اسراییل دارند.


تأملاتی پیرامون انتخابات

July 24, 2013

■ ایمایان

۲۴ خرداد از اساس با دوّم خرداد متفاوت است امّا تبیین آن ابتدا با فاصله‌گرفتن از آن ممکن‌تر خواهد شد.


اولويت منافع ملی ما کجاست و چرا؟

July 24, 2013

■ داریوش محمدپور

کسانی که تا امروز فکر می‌کرده‌اند برقراری رابطه با اسرايیل شدنی و منطبق با منافع ملی است، چرا از گزينه‌ی شدنی‌تر رابطه با آمريکا حمايت نمی‌کنند؟


زن در آثار برخی نویسندگان ایرانی

July 23, 2013

■ مهشید امیرشاهی

در آثار چوبك و ساعدی زن موجودی است ژنده پوش غرق در كثافت و مشغول به كارهای پست …


فساد در آکادمی

July 22, 2013

■ شیوا زاحل

بهانه این نوشته بررسی فساد اخلاقی در رابطه استاد و دانشجو در دانشگاه های ایران، بخصوص در رشته های علوم انسانی است. حرف اصلی هم این است که این رابطه – که به شکل سنتی بر پایه هایی چون کاریزما، اتوریته، دانش و لطف استاد در مقابل اشتیاق، ارادت، کنجکاوی و خامی دانشجو استوار است- امروزه در اثر عوامل مختلفی کیفیت خود را از دست داده و به رابطه ای بیمار تبدیل شده است.


پستان‌بند

July 22, 2013

■ جودیث مک گوآ ـ ترجمه: علی تهرانی

هرچند نگاه کنونی ما به میزان زیادی از مورخین دوران صنعتی و مردم شناسی مدرن تاثیر گرفته، اما وارد شدن به دوره ی جدیدی از مطالعه درباره رابطه ی تکنولوژی و جنسیت ضروری است. این دوره ی جدید مسوولیت های تازه ای را نیز همراه دارد. این مسوولیت ها شامل آگاهی از پیش فرض های مقوله های جنسیتی و تکنولوژیکی است که تفسیر مدرن غربی از تکنولوژی را تحت تاثیر قرار می دهد.


به خدای کعبه داشتم رستگار می‌شدم!

July 22, 2013

■ عليرضا رضايي

دولت اصلاحات کم‌کم مدیرانش را سر کار می‌آورد. یک فرماندار جدید آمد که خیلی زود با هم رفیق شدیم. او جوان‌ترین فرماندار کشور بود من‌هم جوان‌ترین رئیس انجمن نمایش کشور. برای شروع خوب بود. کشته ادامه مطلب…


بر سوریه چه گذشت؟

July 22, 2013

■ لادن سلامی

از زمان شروع بهار عربى در منطقه تاكنون، سوريه مراحل گوناگونى را طى كرده است. از بى تفاوتى اين كشور در قبال بحرانهاى منطقه اى تا اوج گيرى اعتراضات و تداوم آن. از تسليح مخالفان توسط مجامع بين المللى تا تشكيك در ارسال سلاح براى مخالفان حكومت از سوى غرب. مخالفان رژیم که در آغاز نيروهاى مردمى و افسران جدا شده از ارتش سوريه بودند، به مرور و با پیوستن گروه های جهادی تندرو تغییر شکل و ماهیت یافتند. با ورود اين گروههاى تندرو، درگیری ها در سوریه بیش از پیش پیچیده تر شد و ابعاد یک جنگ داخلی را به خود گرفت.


آیت‌الله خامنه‌ای: به مذاکره با آمریکا خوش‌بین نیستم

July 22, 2013

«آمریکایی‌ها صادق نیستند»


هاشمی رفسنجانی: نمی‌توانیم با جهان قهر باشیم

July 22, 2013

«نگذاریم تندروها بذر ناامیدی را گسترش دهند»


کهریزک؛ فصلی از “تاریخ جهانی بدنامی”

July 16, 2013

■ الف. مدنی

سیاست و قضاوت مطابق منطق و تعادلات خود رفتار خواهند کرد و از آنجا که انسان های شرافتمند و باورمند به منهج عدل همواره درهمه جا وجود دارند، نمی توان به کسب نتایجی در محاکمه آمران و عاملان آشکار و پنهان امیدوار نبود . اما تامل ”بوترو” در مورد پیکاسو بسان دعوتی خاموش از هنر و هنرمندان است تا با ثبت این تراژدی های هولناک در جهت تکمیل نگارش «تاریخ جهانی بدنامی» گام بردارند، تا بدین طریق بتوان از حیثیت و شرافت انسانی دفاع کرد.


زمان پیشروی حداکثری، به شرط احتیاط است

July 16, 2013

■ سینا پارسا

جامعه ایران به شدت قطبی شده است و تا اینکه به آشتی برسد راه زیادی را باید بپیماید. به دلیل میل شدید حاکمیت به حفظ قدرت و در دست داشتن قوای قهریه، این تخاصم ها و رویکردهای پیکارگرایانه میتوانند بسیار خطرناک باشند و کشور را به سوی ستیز (و یا حتی جنگ) داخلی سوق بدهند. از این رو به نظر من جنبش مدنی ایران میتواند از فرصت هایی که برایش ایجاد میشود برای تاسیس یا تقویت نهاد های مدنی و دمکراتیک و صنفی/سیاسی مانند انجمن های غیر دولتی، احزاب سیاسی و تشکلات کارگری، استفاده بکند.


بیشعورانِ از خودمتشکر

July 16, 2013

■ محمود فرجامی

آدمها تشنه‌ی آنند که قدرشان شناخته شود، دیگران از آنها سپاسگزار باشند و تشویق شوند. بیشعورها هم که به هرحال به دلایل ژنتیکی با آدمها مرتبطند در این زمینه با آدمها اشتراک دارند با این ادامه مطلب…


استوانه‌ی کورش، کلید فهم رفتار ایرانی‌ها

July 10, 2013

■ رابین رایت ـ ترجمه از محمود فرجامی

درک این نکته بسیار مهم است که سیاستمداران ایرانی‌ هر خطی که داشته باشند می‌خواهند بزرگی ملت شان را باز یابند و باور دارند که انرژی هسته‌ای کلید پیشرفت در قرن بیست و یکم است. روحانی هشدار داد “همه باید بدانند که دولت بعدی در دفاع از حق مسلم ملت ایران ذره‌ای عقب نخواهد نشست”. از این رو، دور تازه مذاکرات که مقامات غربی انتظار دارند که در ماه اوت از سر گرفته شود ممکن است به طرز مشقت باری سخت باشد.


قواعد بازى را كه مى نويسد؟

July 10, 2013

■ فرخ زند

متزلزل كردن ديكتاتورى، نگاهى متفاوت را طلب مى‌كند؛ نگاهى كه در آن تلاش‌ها معطوف به بيان خواسته‌ها خارج از چارچوب تعيين شده حكومت و تعيين حدود و قواعد بازى از سوى مردم براى حاكمان باشد و نه برعكس. در سى و چند سال اخير حكومت ايران نشان داده است كه به هیچ وجه مايل به راه آمدن با خواسته‌هايى نيست كه خود در ابتدا حدود و ثغور آن و حتی شیوه بیان آن را تعیین نكرده باشد. اصلاح طلبان نیز نشان داده‌اند که در این بازی قدمی خارج از محدوده تعیین شده از سوی صاحبان قدرت بر نخواهند داشت.


کودتا در مصر؛ در خدمت یا خیانت به دموکراسی

July 3, 2013

■ علی مهتدی

آنچه پس از این قرائت بیانیه ارتش مصر رخ داد حائز اهمیت است. در یک سو تظاهرکنندگان در میدان تحریر که از چند روز قبل علیه محمد مرسی دست به تحصن زده بودند خوشحالی زاید الوصفی از خود نشان دادند. هم‌زمان بیانیه قرائت شده توسط السیسی از طرف رهبر مسیحیان مصر، شیخ الازهر و محمد البرادعی به عنوان بارزترین رهبر اپوزیسیون مصر مورد حمایت قرار گرفت. بدین ترتیب ارتش مصر موفق شد چتر حمایتی مذهبی ـ سیاسی را بر سر تصمیم خود بگیرد و خود را از تبعات یک کودتای تمام عیار مصون نگاه دارد.


می‌توان به دولت امید، امید داشت؟

July 3, 2013

■ شادی شریفی

اصول نوزده تا چهل دوم قانون اساسی که در بردارنده‌ی حقوق ملت ایران است سال‌هاست به درستی اجرا نشده و یا نادیده گرفته شده است و این بار این مطلب نه از تریبون مخالفان نظام و اپوزسیون، بلکه از جانب رئیس جمهور ایران عنوان می‌شود. اصولی که نظام اگرنه درعمل اما همواره در سخن داعیه اجرای آن را داشته است. در درجه اول آزادی‌هایی همانند آزادی نشریات و مطبوعات، احزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی، تشکیل اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها هرچند به صورت مشروط، به خصوص در هشت سال اخیر به شدت محدود و سرکوب شده اند.


عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.