Home

May 2013

از حرفه‌ای ‌کردن سربازی تا جمع کردن گشت ارشاد

May 31, 2013

■ بهروز صمدبیگی

وعده‌هایی با مضامین اجتماعی و جوان‌پسند، مطمئن‌ترین راه برای کاندیداهای انتخابات است. نه مانند وعده‌های سیاسی، بودار است و قابلیت برخوردن به این جناح و آن جناح را دارد و نه مانند وعده‌های اقتصادی، با خط کش عدد و رقم اندازه‌گیری خواهد شد و قابلیت دردسرسازی دارد. از طرف دیگر جوانان ایرانی عمده‌ترین بخش رای‌دهندگان جامعه ایرانی را تشکیل می‌دهند که جذب آرای این طیف، تا حد زیادی کاندیدای پیروز را مشخص می‌کند.


روحانیت سنتی؛ نظاره‌گر یا فعال عرصه سیاست؟

May 30, 2013

■ حسن فرشتیان

«روحانیت سنتی» به عنوان اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین جریان روحانیت شیعه، تلاش داشته است به شیوه سنتی فقیهان گذشته از سیاست به معنای عام آن خودداری کند. این جریان فقط هنگامی که در مورد اصول اسلام یا موجودیت روحانیت احساس خطر کرده، وارد سیاست شده یا در شرایط خاص که جامعه مسلمانان به صورت همگانی وارد سیاست شده‌اند اینان نیز وارد صحنه شده‌ و فتاوا و نظریاتی سیاسی ارایه داده‌اند.


محمدباقر صدر، حلقه وصل مشایی و خامنه‌ای

May 29, 2013

■ رضا حقیقت‌نژاد

تلاش برای ترویج اندیشه های صدر در حوزه علمیه قم البته از دیرباز مخالفان ویژه ای داشته ولی گویا پس از سه دهه شاگردان صدر با حمایت مالی دولت و حمایت پشت پرده رهبری می کوشند گام های تازه ای برای احیای آن بردارند. این احیا به طور طبیعی می تواند بخشی از یک پازل گسترده قدرت طلبی سیاسی نیز تلقی شود، پازلی که چهره هایی چون مشایی می کوشند با یافتن حلقه های وصلی چون محمدباقر صدر، خویش را بیشتر و هدفمندتر به سران آن نزدیک کنند.


رئیس باکفایت، استعفا استعفا!

May 29, 2013

■ علیرضا رضایی

آن برادر سپاهى به همين راحتى بركنار شد. از طريق اين و آن هم پيغام فرستاده بود كه حالا در اين شهر هستيم در خدمت همديگر. مهم نبود. اجرای دومم بى سر خر برگزار شد ادامه مطلب…


رنجش بیشعوران

May 29, 2013

■ محمود فرجامی

بیشعوران زیاد می‌رنجانند و همزمان زیاد می‌رنجند. آنها هر رفتاری را با اعتماد به نفس فراوان انجام می‌دهند و رنجیدن دیگران برایشان اهمیتی ندارد. رنجش دیگران از اعمال بیشعورانه‌ی آنها، معمولا به نازک نارنجی بودنشان، ادامه مطلب…


خفگی، خفه شدن، خفقان

May 24, 2013

■ مهدی عبدالله‌زاده

دست‌نوشته‌ها روایتی ساده، دقیق و قابل فهم برای درک شیوه‌های بازجویی، اتهام‌های بی‌پایه و اساس، و استدلال‌های متوهمانه عاملان و آمران سیستم امنیتی اطلاعاتی جمهوری اسلامی است. در این باره، تمام ابهام‌ها و علامت سوال‌های تماشاگری که تا پیش از این از درک پیچیدگی‌ها و تناقض‌ها در این سیستم عاجز بوده، در پایان فیلم از میان می‌رود و تصویری روشن از ماهیت جریان قتل‌های زنجیره‌ای را به دست می‌دهد.


رییس جمهوری روحانیت‌پسند

May 23, 2013

■ مهدی خلجی

رییس جمهوری آینده ـ بنابه سنت بیست و چهار سال گذشته ـ چه بسا برای دو دوره و هشت سال رییس جمهور خواهد بود. احتمال آن‌که رهبر هفتاد و چهار ساله‌ی جمهوری اسلامی طی هشت سال آینده درگذرد اندک نیست. هنگام درگذشت رهبر، رییس جمهوری نقشی بارز در فرایند گذار به رهبر تازه را بازی می‌کند. بنابراین، انتخابات ریاست جمهوری ماه خرداد اهمیتی مضاعف برای روحانیت دارد.


ذات نامعقول سیاست همایونی

May 22, 2013

■ مهدی جامی

‌مساله این است که تا خامنه‌ای در مقام همایونی‌ست این سیاست معقول نخواهد شد. خامنه‌ای رای ندارد. برای همین رای می‌دزدد یا با عملیات شبه‌قانونی هر که را رای دارد کنار می‌زند. این پاشنه آشیل خامنه‌ای است. نظام ولایی پشتوانه ندارد. مثل اسکناس‌هایی که در این 4ساله منتشر کرده است. فقط بر تورم بحران‌ها می‌افزاید. من امیدی از این سو ندارم. اما از آن سو چطور؟ هاشمی چه خواهد کرد؟ هاشمی مثل خامنه‌ای تصمیم‌اش را گرفته است. اگر جز این بود به میدان نمی‌آمد. تا هاشمی زنده است خامنه‌ای سر راحت بر بالین نمی‌گذارد.


دستگیری شماری از فعالان ستاد هاشمی

May 22, 2013

رئیس ستاد موسوی به زندان بازگشت


ایران در بهت رد صلاحیت‌های غیرمنتظره

May 22, 2013

هاشمی و مشایی رد صلاحیت شدند


انتخاب میان بدتر و بدترهای دیگر

May 21, 2013

■ مجید محمدی

با وجود هاشمی رفسنجانی در برابر دیگر نامزدهای اقتدارگرا تنها انتخابی که برای رأی دهندگان مانده انتخاب میان بدتر و بدترهای دیگر است.


انتخابات، فصل کاشت نیست

May 21, 2013

■ آرمان امیری

اصلاح‌طلبان باید روی‌کرد انتخابات را از موضعی تدافعی و همواره «مستاصل» که به «دریوزگی» افتاده تغییر دهند و با قدرت به نقاط قوت کارنامه خود بپردازند.


کردها و انتخابی مشکل

May 21, 2013

■ حسام دست‌پیش

کردها کە در انتخابات ریاست جمهوری هموارە نگاهشان خارج از چارچوب گفتمان رسمی بودە در این دوره با شرایط جدیدی روبرو هستند.


رییس‌جمهور‌ آینده ایران کیست؟

May 21, 2013

■ عظاءالله مهاجرانی

به نظر می‌رسد که ما در برابر جنبش ملی جدیدی در ایران هستیم.


اعلام نتیجه بررسی‌های شورای نگهبان به چهارشنبه موکول شد

May 21, 2013

افزایش گمانه‌زنی‌ها


انتقاد هاشمی رفسنجانی از «تخریب‌ها»

May 21, 2013

«هاشمی نیازی به تبلیغات مرسوم ندارد»


«وقتی که هاشمی سردار اصلاحات می‌شود»

May 21, 2013

■ کامبیز غفوری

بنظر می‌رسد که مشکل اصلی اصلاح‌طلبان و کاندیدای مورد نظر آنان، شرکت یا عدم شرکت در انتخابات و حتی تایید یا رد صلاحیت نبوده و نیست؛ مشکل اساسی آن‌ها (به مانند رقیب اصول‌گرایشان) این‌جاست که حتی در صورت پیروزی در انتخابات، بدون در دست داشتن قوای دیگر و حمایت رهبر جمهوری اسلامی چه کار می‌توانند بکنند که پیش‌تر، در دوران اوج خود و در اختیار داشتن دست‌کم دو قوا از قوای سه‌گانه، نکرده‌اند؟


مشارکت نامشخص و معلق

May 18, 2013

■ نسیم سرابندی

موضوع زنان و انتخابات همان اندازه که جذاب به نظر می رسد، پیچیده و دشوار جهت سخن راندن، نوشتن و عمل است. مشارکت زنان در انتخابات و یا هر نوع فعل سیاسی در سطح تصمیم گیری با چالش های بسیاری همراه است که جای بحثی طولانی به وجود می آورد. مسلما این نوشتار در پی بررسی ریشه ای دلایل عدم مشارکت فعال سیاسی زنان در سطح کلان و یا ارایه راه حل جهت رفع موانع دستیابی به شرایط مناسب برای ارتقای رقم مشارکت نیست. گرچه این موضوع از مباحث پایه ای جهت ورود به بحث انتخابات پیش رو و موضوع زنان است.


این کتانی‌ها آخر شر می‌شود!

May 18, 2013

■ علیرضا رضایی

چند وقت بعد یک روز تصادفاً سر ساعت هشت به اداره رفتم. کمتر پیش می‌آمد که از این فداکاری‌ها بکنم و اول وقت اداره باشم. از در و دیوار ریختند که از اداره‌کل زنگ زده‌اند ادامه مطلب…


انتخابات و راهبرد جنبش دانشجویی

May 17, 2013

■ محمد صادقی

جنبش دانشجويی چه در روزهای منتهی به انتخابات آینده و چه پس از آن بايد فعاليت خود را بر توسعه آگاهي هاي اجتماعي ـ سياسي و حساس كردن مردم به چنين مسائلي متمركز کند و در عین حال در صورت فراهم شدن بستر لازم به نقد بی رحمانه قدرت (هم حاکمیت جمهوری اسلامی و هم نیروهای اپوزیسیون جمهوری اسلامی) بپردازد و این اصلی ترین وظیفه جنبش دانشجویی با توجه به تجارب چند دهه فعالیت سیاسی و اجتماعی در ایران است.


عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.