Home

April 2013

گیلان، اوی گیلان

April 29, 2013

■ حماد نظری

کو ستاره فان درم تي چومانه سويانده؟ / کوزيمينا سربنم عطرتي زانويانده؟ … مي پاتان آپيله سوغات مي پابراندگي / کویتا کوچا دوارم می کوچیکی بویا نده … بائيد آي دس براران ئيپچه مي لبلا بيگيرد / هه چينه ي کول ده بدا مي شانه، چانچويانده … ولانيد جغدازنم پسکلا پوشان بموجم / بدامي خونا بجار ، آنقده زالويانده … کوي دانه آينه ر مي ديل سفره واکونم / خورا زرخا نكونه توشكه خو ابرويانده … می چومان تیرپیری شه خورشید سورما چی وابو / بدا دونيا واويلان مي چشم کم سويانده … گيلان – اوي گيلان ! مي دردا نتانه چاره کودن / اگه دس نخسه حکيم تي گيله دارويا نده … شعر توم بجارا واش پوراکونه تاچکره / اگه قوت تي پلا «شيون» بازو يانده (شیون فومنی)
عکس‌ها از حماد نظری


شواهد ظهور ولایت هسته‌ای

April 28, 2013

■ محمدرضا سرداری

تلاش هایی که امروز برای بستن فضای سیاسی صورت می گیرد می تواند علامت مهمی از فعالیتهای پشت پرده و دستیابی قریب الوقوع جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای باشد و مهم ترین تهدید دموکراسی در ایران، اثبات فرضیه دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای است. اگر چنین فرضی محقق گردد و جمهوری اسلامی به این سلاح نامتعارف مسلح شود، جوهر دمکراسی در ایران خشک خواهد شد و وضعیت حقوق بشر نیز متعاقبا روشن خواهد بود. موضوعی که البته کمتر در مدار تحلیلها و نظرات قرار گرفته است.


حل معادلۀ چندمجهولی انتخابات سال 88

April 27, 2013

■ جمعی از فعالان سیاسی داخل ایران

در این نوشتار قصد داریم “با بی‌رحمیِ تمام” به مصاف بخشی از واقعیات مربوط به جامعۀ ایران برویم و بر پایۀ آن تحلیلی از انتخابات سال 88 به دست دهیم و بر اساس آن دست به پیش‌بینی در باب انتخابات آتی بزنیم. نخست، با “مسلّم گرفتن” صحت آمار رسمی ده دورۀ انتخابات ایران، آنها را از “نگاه” دولتمردان ایران تحلیل می‌کنیم و سپس، نتایج حاصل از این تحلیل را برمی‌رسیم تا ببینیم این نتایج تا چه حد با سایر واقعیات و نیز مشاهدات میدانی نگارندگان، که همه در ایران می‌زیند، مطابقت دارد.


نیاموختید هنوز

April 26, 2013

■ محمد مالجو

سبزها در دوره­ی چهارساله­ی اخیر در سطحی از منازعه جایابی کرده­اند که بر سر شیوه­ی حکمرانی است.


انتفاضه فرهنگی، مشت و لگد هنری

April 26, 2013

■ علیرضا رضایی

آن‌شب کتکاری‌مان که تمام شد تازه برگشتیم سالن که به ادامه‌ی اجرا برسیم. همان‌موقع می‌خواستند دستگیر بکنند و بردارند ببرند که یک‌پا ایستادم که تا برنامه تمام نشود هیچ‌جا نمی‌آیم. تازه بعد از آن‌همه کتک‌کاری ادامه مطلب…


بیشعوران و انتقاد

April 26, 2013

■ محمود فرجامی

نخستین چیزی که درباره‌ی رابطه‌ی بیشعوران و انتقاد به ذهن همه‌ی ما می‌آید، واکنش منفی شدیدشان به هرگونه انتقاد از آنهاست. این امر درست است اما همه ی ماجرا نیست. همانطور که بیشعوری انواع گوناگون ادامه مطلب…


من و کبری با هم تصمیم گرفتیم

April 20, 2013

■ علیرضا رضایی

برگشتن بچه‌های گروه فرصت فوق‌العاده‌ای بود. انگار وقتی که برگشتند تازه متوجه شدم که نبودنشان چقدر سخت گذشت. دیگر جای معطلی نبود. دادم اطلاعیه نوشتند و تمام ریز و درشت و بالا و پائین اعضای ادامه مطلب…


دختران دشت

April 16, 2013

■ هدی رستمی

دختران دشت! / دختران انتظار! / دختران امید تنگ / در دشت بی کران / و آرزوهای بیکران / در خلق های تنگ / دختران آلاچیق نو / در آلاچیق هائی که صد سال! / از زره جامه تان اگر بشکوفید / باد دیوانه / یال بلند اسب تمنا را / آشفته کرد خواهد… (احمد شاملو)
عکس‌ها از هدی رستمی


چینیِ شکسته نظام و نهادهای دست‌ساز خامنه‌ای

April 15, 2013

■ رضا حقیقت‌نژاد

نهادسازی یکی از بارزترین مشخصه های زمامداری علی خامنه ای است. نهادهای سیاسی، اجتماعی، دینی و … در طول 24 سال گذشته به دستور وی ایجاد شده اند تا علاوه بر بسط ید رهبر، گرهی از مشکلات حاکمیتی بگشایند. همزمان با افول اعتبار شخص ولی فقیه، نهادهای دست ساز وی به حاشیه رفته اند یا به حیف و میل منابع مالی و راه اندازی دفتر و دستک های موازی مشغول هستند و یا تحت تاثیر مولفه های مختلف سیاسی، نتوانسته اند گرهی از مشکلات بگشایند.


حاکمان دیروز و معترضان امروز

April 15, 2013

■ لادن سلامی

سنى ها كه پس از تاسیس کشورعراق برای مدت ۸۳ سال (٢٠٠٣-١٩۲۰) حاكم بلامنازع این کشور بودند، ده سال است که از نقض حقوق سياسى ـ اجتماعى خود از سوی حاکمان شیعه عراق، شکوه و گلایه می کنند .سهم این اقليت ٢٠ درصدى از سمت ها و پست هاى كليدى چقدر است و این سهم در آينده تا چه حد قابل تغییر است؟ وضعیت آنها نسبت به شیعیان و کردها در داخل عراق چگونه است و حامیان و مخالفان منطقه ای و بین المللی سنی ها، چه کشورهایی هستند و چرا؟


بیشعوران و سکس

April 15, 2013

■ محمود فرجامی

بیشعوری از جهات زیادی (چپ راست، جلو عقب، بالا و به خصوص پایین) با جنسیت پیوند خورده است. بدون هیچ تبعیضی، افراد از هر دو جنس به بیشعوری مبتلا می‌شوند اما این بدین معنا نیست ادامه مطلب…


عدو سبب خیر می‌شود گاهی

April 15, 2013

■ علیرضا رضایی

باید همزمان در چند جبهه می‌جنگیدم. یکی اعضاء گروهم که بعد از تعلیق سه نفرشان اگر چه علناً حرفی نمی‌زدند، ولی می‌دانستم که برای منسجم نگه داشتن‌شان برای قدم‌های بعدی دردسر دارم. یکی آن اعضای ادامه مطلب…


ای چشم و چراغ همه پیمان‌شکنان

April 9, 2013

■ آرش بهمنی

حضور سیدمحمد خاتمی، در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم جدی‌تر از قبل شده است. حامیان خاتمی با راه‌اندازی کمپین‌های مختلف وی را تشویق به حضور در انتخابات می‌کنند. آن‌ها اما فراموش نمی‌کنند که بگویند امروز از خاتمی انتظاری جز نجات ایران ندارند و توقع از او کمتر از سال 76 است. نکته‌ مشترک دیگر در تحلیل‌ها، لزوم مرزبندی با “تندروها” و “براندازان” است. آن‌ها اکنون بر این عقیده‌اند که “تندروی‌ها” باعث شکست اصلاحات شد و اعتراضات مردم پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز سال 88 را از مصادیق تندروی و ترمزی برای اصلاحات معرفی می‌کنند.


مؤلفه‌های سیاست آمریکا در سوریه

April 9, 2013

■ رامی الخلیفه العلی

یک احتمال برای انقلاب سوریه این است که این انقلاب بتواند در برابر نظام حاکم بر این کشور و ماشین سرکوبگرش مقاومت کند. در نتیجه و در این روند فرسایشی، زیربناها و سازمان‌های دولتی سوریه و بافت اجتماعی کشور ویران می‌شود. در این وضعیت، اسراییل ترجیح می‌دهد که آمریکا هیچ دخالتی نکند و اجازه دهد تا همین روند تخریبی ادامه یابد،‌ ولی در عین حال ارتباطش با پرونده سوریه را نیز حفظ کند تا بتواند در لحظه حساس وارد عمل شود. در حقیقت، احتمال سومی که ذکر شد همین سیاستی است که آمریکا ظرف دو سال گذشته پیگیری کرده است.


شدت بیشعوری

April 8, 2013

■ محمود فرجامی

تا کنون برای درجه بندی بیشعوران بر اساس شدت و ضعف بیشعوری‌شان، پیشنهادها و ساختارهای متفاوتی ارائه شده است. یکی از مشهورترین آنها که توسط سرهنگ استنلی رحیم آهارنوعوت (یک ایرانی ـ اسرائیلی تبعه‌ی امریکا، ادامه مطلب…


هر پاکستانی ده تاش یه پنی!

April 4, 2013

■ ترجمه محمود فرجامی و دانیال جعفری

لطیفه گویان معمولا باور ندارند که شخصیت سازی هایی که در لطیفه ها دارند حقیقی است. باور نمی‌شود که عموم لهستانی ها احمق هستند، یونانی ها همه شان همجنس بازند، و ایتالیایی ها بزدل هستند. آنچه لطیفه گویان به آن می خندند، نسخه‌ی اندک متفاوتی از خودشان است ، و خنده شان معمولا خصومت بار و بد اندیشانه نیست. وقتی گروهی از دیگری متنفر است، احساسات اش را به شکل های مستقیم تر و آسیب زننده تر از لطیفه گویی ابراز می کنند.


پدیده ارمیا و مصائب اجتماعی ـ سیاسی یک ملت

April 4, 2013

■ علی امیرمؤید

برنده اعلام شدن ارمیا، دختری آوازخوان و محجبه، در مسابقه “آکادمی موسیقی گوگوش”، مردمان را به بحثی پر شور در انداخت؛ عده ای را سرمست صدایش کرد و جماعتی را پریشان حجابش. واکنش ها اما از هنر او فراتر رفت و پرده از مصائبی هولناک تر انداخت. ظهور او را پدیده ای اجتماعی ـ سیاسی و قابل تأمل یافته ام. نه برای هنجارشکنی یا ارائه ی نمونه ای کمتر دیده شده از مسلمانی، بلکه بدین جهت که کمک کرد تا بخش های آشفته ای از لایه های اجتماعی جامعه ایران، بروز بیشتری پیدا کند و خود را واضح تر به نمایشی عمومی گذارد.


من غلط می‌کنم شما هم روش

April 4, 2013

■ علیرضا رضایی

اولین جلسه‌ی هیئت امناء بدون رسیدن به هیچ نتیجه‌ای تمام شد و این بهترین نتیجه‌ای بود که من از آن جلسه می‌توانستم بگیرم. به‌عنوان رئیس انجمن نمایش هم حق داشتم و هم لازم بود حدود ادامه مطلب…


عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.