Home

انتقاد رهبر جمهوری اسلامی از رفسنجانی و خاتمی

9 Aug 2011

Font Size + | - Reset

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با گروهی از مسئولان کشور از “اعتبار جهانی ایران” دفاع کرد. او ضمن تائید سیاست خارجی کنونی ایران، بر سیاست‌های پیشین، که در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و خاتمی اجرا می‌شد، خط بطلان کشید.

به گزارش دویچه‌وله، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شامگاه یکشنبه (۱۶ مرداد) در دیدار با گروهی از مسئولان کشور نظرات خود را درباره سیاست خارجی کنونی ابراز کرد. پایگاه اطلاع رسانی رهبر جمهوری اسلامی این نظرات “بسیار مهم” را منتشر کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به “کسانی که کاهش اعتماد مردم به حکومت و تنزل اعتبار جهانی ایران را مطرح می‌کنند”، گفت: “اعتمادی که اکنون مردم ایران به نظام اسلامی دارند، در کمتر نظامی در دنیا وجود دارد”. او “حضور پرشور مردم” در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و راهپیمایی سالانه روز قدس و ۲۲ بهمن را نشانه‌های اعتماد بالای مردم به نظام دانست.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین از “نگاه منفی” در میان برخی از مسئولان و نخبگان سیاسی گلایه کرد. او از بازتاب این گونه اظهارات در مطبوعات نیز انتقاد کرد و گفت: “متاسفانه برخی مطبوعات نیز به دلیل برخی اغراض، فقط تیتر منفی می‌زنند که این روش، کار غلطی است.”

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه سخنان خود از “برخی سخنان و مطالب به ظاهر مصلحت‌جویانه که مدعی از دست رفتن اعتماد مردم به نظام هستند” ابراز تاسف کرد. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در هفته‌های گذشته چند بار به از دست رفتن اعتماد عمومی نسبت به دستگاه حکومتی هشدار داده و خواستار تلاش برای برگرداندن اعتماد مردم شده است.

آقای هاشمی رفسنجانی در مطلبی که روز دوشنبه، ۱۷ مرداد (۸ اوت)، به مناسبت روز خبرنگار در سایت خود منتشر کرد، از رشد “خبرسازی” در جامعه ایران انتقاد کرد و آن را باعث از میان رفتن اعتماد مردم دانست. این تنها تائيد گزارش‌های فراوانی بود که نشان می‌دهد مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی از دادن گزارش‌های مثبت و آمار دروغین هیچ ابایی ندارند.

به علاوه هاشمی رفسنجانی در نشستی با مسئولان تارنمای “دیپلماسی ایرانی” به تاریخ ۲۸ خرداد، مناسبات ایران با کشورهای منطقه را بسیار تیره دانست، و آن را نتیجه “رفتار نسنجیده” در سیاست خارجی خواند.

رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به کسانی که “جایگاه و اعتبار بین‌المللی” ایران را در خطر می‌بینند، گفته است: “نظام جمهوری اسلامی ایران امروز کشوری محترم، اثرگذار و متنفذ و دارای عزت بین‌المللی است و عزت و اعتبار جمهوری اسلامی ایران، امروز بیش از هر زمان دیگری است.” او در مقابل، آمریکا را “بی‌اعتبارترین و منفورترین کشور در منطقه و دنیای اسلام” توصیف کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای بر این نظر تأکید کرد که جمهوری اسلامی موقعیت بین‌المللی خود را باید با حفظ “اصول” به دست آورد. او به طور ضمنی اشاره کرد که دولت‌های پیشین کوشیده‌اند با قربانی کردن اصول، برای جمهوری اسلامی “وجاهت و اعتبار” کسب کنند.

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه سخنان خود گفت: “برخی می‌خواهند بگویند چون نظام اسلامی بر مبانی خود ایستادگی کرده، اعتبار بین‌المللی ایران تنزل یافته است در حالیکه در برخی دوران‌ها که متاسفانه مسئولان در مقابل غرب کوتاه می‌آمدند، برخوردهای آنها تندتر و توهین‌آمیزتر بود.”

رهبر جمهوری اسلامی در توضیح نظر خود گفت: “در دوره‌ای، مسئولان کشور حتی مناقب مسئولان آمریکایی را ذکر کردند، اما رئیس جمهور سبکسر آمریکا بلافاصله جمهوری اسلامی ایران را محور شرارت نامید و در دوره‌ای دیگر، رابطه با یک دولت اروپایی به ظاهر خوب بود و آن دولت از ایران تجلیل می‌کرد اما در جریان داستان رستوران میکونوس، دادگاه تشکیل داد و کشورهای اروپایی سفرای خود را از تهران فرا خواندند و به خیال خود خواستند سیلی سختی بزنند”.
رهبر جمهوری اسلامی به دولت آلمان اشاره دارد که در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی سران جمهوری اسلامی را به هدایت عملیات تروریستی در کشور آلمان متهم کرد. آیت‌الله خامنه‌ای همچنین به جورج بوش نظر دارد که در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی در ژانویه سال ۲۰۰۲ دولت ایران را حامی تروریسم و بخشی از “محور شرارت” نامید. آقای خاتمی در جهت عادی سازی رابطه ایران با آمریکا تلاش می‌کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان خود بار دیگر اعتراضات به نتایج تقلب‌آمیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را به “توطئه خارجی” نسبت داد و گفت: “آنها فتنه سال ۸۸ را برای زمین زدن نظام جمهوری اسلامی، تقویت و یا تدارک کردند اما شرایط به گونه‌ای رقم خورد که اکنون نظام‌ها و دولت‌های وابسته به آمریکا در منطقه، یک به یک در حال زمین خوردن یا متزلزل شدن هستند.”

به گفته رسانه‌های جمعی، در جلسه دیدار مقامات ارشد کنونی و سابق جمهوری اسلامی با رهبر انقلاب، آقایان رفسنجانی و خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران، حضور نداشتند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Free Jason, Free Iran - Foreign Policy (blog)
  • Jeb Bush slams Obama's latest Cuba move: 'Iran's leaders are surely taking note' - Washington Post (blog)
  • The Right's New Assault on Iran - Huffington Post
  • Group: Iranian, North Korean Officials Worked on Nuclear Warhead - Washington Free Beacon
  • 'Iran nuclear deal game: 'France-good cop & US-bad cop' - RT (blog)
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.