Home

خاتم‌الانبیا، شرکتی تحت تحریم با ۲۵ میلیارد دلار قرارداد نفتی

1 Aug 2011

Font Size + | - Reset

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ارزش قراردهای نفتی قرارگاه خاتم‌الانبیا را ۲۵ میلیارد دلار اعلام کرد. چندی پیش هم محمود احمدی‌نژاد فرمانده‌ی این قرارگاه زیرمجموعه‌ی سپاه را به‌عنوان وزیر نفت به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد.

به گزارش دویچه‌وله، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت که ارزش قراردادهای نفتی با قرارگاه خاتم‌الانبیا به ۲۵ میلیارد دلار رسیده است. این قرارگاه یکی از زیر مجموعه‌ها‌ی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اجراکننده‌ی اصلی پروژه‌های سنگین عمرانی در ایران است. سرتیپ رستم قاسمی، فرمانده‌ی این قرارگاه نیز در روزهای اخیر به‌عنوان وزیر جدید نفت در دولت دهم به مجلس شورای اسلامی معرفی شد. او در حال حاضر در انتظار کسب رأی اعتماد از نمایندگان مجلس است.

قاسمی با وجود این در نشست مدیران وزارت نفت حاضر شد؛ همان نشستی که احمد قلعه‌بانی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، در آن سخن می‌راند. قلعه‌بانی پس از اعلام ارزش قراردادهای نفتی قرارگاه خاتم‌الانبیا، همکاری این نهاد با وزارت نفت را «الگویی مناسب» برای سایر پیمانکاران فعال در بخش‌های مختلف این صنعت دانسته است.

مشارکت قرارگاه خاتم‌الانبیا در پروژه‌های عظیم عمرانی از زمان حضور محمود احمدی‌نژاد در نهاد ریاست جمهوری اسلامی رنگ و سرعت بیشتری به خود گرفته و حتا بسیاری از پروژه‌ها بدون رعایت تشریفات تعیین پیمانکار در اختیار این قرارگاه قرار می‌گیرند. علیرضا ضیغمی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، در روزهای پایانی سال ۱۳۸۹ از یکی از این واگذاری‌های بدون مناقصه خبر داد: «ساخت دو خط لوله انتقال نفت و فرآورده نفتی در مجموع به طول یک‌هزار و یک‌صد کیلومتر و به ارزش تقریبی ۳/ ۱ میلیارد دلار به صورت ترک تشریفات به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) واگذار شده است». در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ نیز خبر واگذاری بدون مناقصه‌ی قرارداد توسعه‌ی میدان‌های گازی هالگان و سفید‌باغون (در استان فارس) به قرارگاه خاتم‌الانبیا منتشر شد.

طرح توسعه بندر نفتی ماهشهر و ساخت مخازن جدید فرآورده نفتی، طرح دولتی انتقال آب دریای خزر به استان سمنان، ساخت خط لوله انتقال نفت خام ترش از منطقه سبزآب به ری، ساخت خط لوله ۹۰۰ کیلومتری انتقال گاز عسلویه به ایرانشهر به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، ساخت فاز دوم خط لوله هفتم سراسری ایران، و ساخت خط لوله پتروشیمی اتیلن مرکز به ارزش تقریبی ۵۰۰ میلیون دلار بخشی از قرادادهایی هستند که خبر عقد قرارداد آنها با قرارگاه خاتم‌الانبیا منتشر شده است. این قرارگاه هم‌چنین در فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی وارد شد، اما پس از مدتی از فعالیت در آن کناره گرفت.

محمود احمدی‌نژاد در زمان حضور خود در شهرداری تهران نیز همکاری نزدیکی با این زیرمجموعه‌ی سپاه پاسداران داشت. این همکاری در زمان مدیریت محمدباقر قالیباف، شهردار کنونی تهران، نیز ادامه دارد. قالیباف خود در قرارگاه خاتم الانبیا مدیریت چند پروژه عمرانی را بر عهده داشته است.

قرارگاه خاتم‌الانبیا، سرتیپ رستم قاسمی، فرمانده‌ی پیشین، و چهار موسسه زیرمجموعه آن (مکین، رهاب، فاطر و مهندسین مشاور ایمن سازان) از سال ۱۳۸۹ در فهرست شرکت‌های تحت تحریم آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل قرار دارند. برخی از تحلیل‌گران حضور فرمانده‌ی این قرارگاه در رأس مهم‌ترین منبع درآمدی جمهوری اسلامی را آغازی بر گسترش فعالیت‌های قرارگاه خاتم‌الانبیا در صنعت نفت ایران می‌دانند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”