Home

تشکیل هیات حل اختلاف قوای سه گانه توسط رهبر ایران

26 Jul 2011

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با استناد به اصل ۱۱۰ قانون اساسی، هیاتی با عنوان هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه تشکیل داده‌ است.

به گزارش بی‌بی‌سی، وی طی حکمی محمود هاشمی شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضائیه را نیز به ریاست این هیات منصوب کرده‌است.

قرار است این هیات پنج نفره به منظور بررسی و ارائه نظرات مشورتی در موارد حل اختلاف و تنظیم روابط سه قوه (مجریه، مقننه و قضائیه) فعالیت کند.

در حکم آیت‌الله خامنه‌ای، علاوه بر محمود هاشمی شاهرودی، محمد حسن ابوترابی (نماینده مجلس)، مرتضی نبوی (عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین)، عباسعلی کدخدایی (سخنگوی شورای نگهبان)، و صمد موسوی خوشدل که اطلاع چندانی از سوابق سیاسی و اجرایی او در دست نیست، به عنوان اعضای این هیات برای یک دوره پنج ساله انتخاب شده‌اند.

رهبر ایران همچنین در این حکم، مسئولان بلندپایه جمهوری اسلامی را ملزم کرده که در تعامل با یکدیگر، “روابط قوا را به نحو مطلوب تنظیم و اختلافات احتمالی را رفع کنند” و با این هیات نیز همکاری کنند.

در هفته های اخیر و با بالا گرفتن اختلاف ها بویژه میان دولت و مجلس، آیت الله خامنه ای در چند مورد از نحوه انعکاس این اختلافات انتقاد کرده است و خوهان پایان یافتن آنها شده است.

رهبر ایران از جمله چندی پیش در دیداری با فرماندهان سپاه پاسداران گفت: “نباید به اختلافات درونی، هی دامن بزنیم.” او همچنین گفت که این اختلافات موجب خوشحالی “دستگاه های خارجی” می شود.

تشکیل هیات عالی حل اختلاف از سوی آیت الله خامنه ای در حالی صورت گرفته است که که پس از انتشار اخبار اختلاف بین محمود احمدی نژاد و رهبر جمهوری اسلامی بر سر برخی انتصاب های دولتی، آقای احمدی نژاد هدف انتقادها و حملات تند شماری از اصولگرایان، از جمله تعدادی از حامیان پیشین خود در مجلس و سپاه پاسداران قرار گرفته است.

آقای احمدی نژاد از سوی نمایندگان، متهم به اجرا نکردن قوانین مصوب مجلس و تفسیر قوانین به قرائت خاص خود شده است و روابط دولت او با مجلس در موارد متعدد از جمله ادغام وزارتخانه ها و گرفتن رای اعتماد برای وزرای پیشنهادی با تنش همراه بوده است و نمایندگان مجلس حتی طرح سوال از رییس جمهور را به هیات رییسه مجلس ارائه دادند.

همچنین در هفته های اخیر، علاوه بر آنکه چند نفر از همکاران دولت به اتهام ارتکاب تخلفات مالی دستگیر شده اند، اتهاماتی سنگین در مورد اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر ریاست جمهوری، حمید بقایی، معاون اجرایی آقای احمدی نژاد و محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری نیز انتشار یافته است و از این افراد به عنوان “جریان انحرافی” نام برده شده است.

محمود احمدی نژاد که در واکنش به برخوردهای صورت گرفته با همکارانش در دولت، کابینه را خط قرمزی دانسته بود که “اگر بخواهند به آن دست‌اندازی کنند”، او وظیفه‌ قانونی خود را انجام خواهد داد و این موضوع “به کشور آسیب می‌زند”، خود نیز در مواردی سخنانی بر زبان آورد که تنش ساز شد.

او در همایشی مربوط به پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با تأکید بر لزوم بسته شدن همه گذرگاه های مرزی غیر قانونی در ایران گفت: “در این موضوع هیچکس نباید مصونیت داشته باشد و اگر کالای دفاعی، امنیتی و اطلاعاتی هم قرار است وارد کشور شود، می تواند از مرز قانونی وارد شود.”

آقای احمدی نژاد در خلال سخنان خود به عنوان نمونه‌ای از گسترده بودن قاچاق کالا در ایران به ارقام کلان حاصل از قاچاق سیگار اشاره کرد و گفت: “این رقم همه قاچاقچیان درجه یک دنیا را به طمع می اندازد، چه رسد به «برادران قاچاقچی» خودمان!”

ناظران بکار رفتن «برادران قاچاقچی خودمان» توسط محمود احمدی نژاد را کنایه ای به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نهادهای امنیتی- نظامی مشابه قلمداد کردند.

این مساله موجب شد سرلشگر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه، این سخنان را تکرار حرفهای انحرافی بخواند و بگوید: “این بحثی انحرافی است که توسط افرادی که به نظر ما، ذینفع هستند، مطرح می‌شود.”

آیت الله خامنه ای چند روز بعد، در سخنانش در جمع فرماندهان سپاه پاسداران، از شدت گرفتن اختلافات داخلی در حکومت ایران ابراز نگرانی کرد و گفت که اگر کسی حرف غلطی زد نباید “صد جا این حرف غلط را تابلو کرد”.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.