Home

آمریکا اتهام دخالت در ترور داریوش رضایی‌نژاد را رد کرد

26 Jul 2011

Font Size + | - Reset

ایالات متحده‌ی آمریکا، اتهامات جمهوری اسلامی ایران را مبنی بر دست داشتن در ترور داریوش رضایی‌نژاد، دانشجوی ایرانی رد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا، این اقدام را کشتن انسانی بیگناه خواند و آن را محکوم کرد.

به گزارش دویچه‌وله، ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا، روز دوشنبه (۲۵ ژوئیه/۳ مرداد)، شرکت آمریکا در قتل داریوش رضایی‌نژاد، دانشجوی رشته‌ی برق را رد کرد و گفت: «ما در این مساله دخالت نداریم».

وی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌ی مقتول گفت: «ما این سوء‌قصد را قتل انسانی بیگناه می‌دانیم و آن را محکوم می‌کنیم». به گفته‌ی خانم نولند، دولت ایران غالبا در این‌گونه موارد کشورهای غربی را مقصر قلمداد می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا افزود، ایران اجازه ندارد از این قتل استفاده کند، تا اذهان عمومی را از وظایف بین‌المللی خود در رابطه با برنامه‌ی اتمی مناقشه‌برانگیزش منحرف سازد.

داریوش رضایی‌نژاد، روز شنبه (اول مرداد) در برابر خانه‌اش واقع در خیابان بنی‌هاشم تهران، به ضرب گلوله‌ی افراد ناشناسی که سوار موتور بودند کشته شد. مقامات جمهوری اسلامی در نخستین خبرهایی که در این باره منتشر ساختند، وی را «دانشمند هسته‌ای» معرفی کردند.

علی لاریجانی در همان روز انگشت اتهام را به سوی کشورهای خارجی گرفت و این ترور را «پروژه‌ای آمریکایی ـ صهیونیستی» خواند. مرتضی تمدن، استاندار تهران نیز این ترور را «پروژه‌ی آمریکایی ـ اسرائيلی در برخورد با نخبگان و افراد اندیشمند» خواند و گفت هدف از این‌گونه اقدامات «دلسرد کردن ملت ایران در مسیری که در پیش گرفته» است.

ولی سپس خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، داریوش رضایی‌نژاد را دانشجوی رشته‌ی برق و الکترونیک در مقطع کارشناسی ارشد معرفی کرد. این خبر از طرف رئيس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز تایید شد و وی از فعالیت رضایی‌نژاد در مسائل هسته‌ای ابراز بی‌اطلاعی کرد.

سرانجام حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، روز یکشنبه (۲ مرداد/۲۴ ژوئیه) اعلام کرد که این ترور کوری بوده است و «نقاط تاریک و مبهمی» دارد. مصلحی افزود: «ما در حال بررسی آن هستیم و هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم».

مصلحی دست داشتن سرویس‌های خارجی در این ترور را مورد تردید قرار داد و گفت: «اقدام سرویس‌های خارجی معمولا علائمی دارد که ما تا کنون چنین علائمی در این ترور ندیده‌ایم. ایشان یک دانشجو با ویژگی‌های خاص خود بوده و به شهادت رسیده است و هنوز معلوم نیست که سرویسی پشت قضیه‌ی ترور ایشان باشد.».

یک روز پس از اظهارات وزیر اطلاعات، سردار محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج، در رابطه با ترور رضایی‌نژاد، بار دیگر انگشت اتهام را به سوی آمریکا گرفت. به گفته‌ی وی، «طراح اصلی این جنایت فجیع، رژیم حاکم بر آمریکاست».

سردار نقدی افزود: «آمریکا به خاطر آسیب‌پذیری‌اش در برابر واکنش‌های انقلابی، اجرای جنایاتش را به رژیم صهیونیستی که یک موجودیت بسته و محدود دارد واگذار می‌کند».

در سال‌های گذشته سه تن از دانشمندان هسته‌ای ایران مورد سوء‌قصد قرار گرفته‌اند. این سوء‌قصدها دو قربانی گرفته و در یک مورد نافرجام بوده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”