Home

مصلحی: دخالت سرویس‌های جاسوسی در ترور رضایی‌نژاد قطعی نیست

۳ مرداد ۱۳۹۰

Font Size + | - Reset

در روزی که علی لاریجانی ترور داریوش رضایی‌نژاد را به آمریکا و اسرائیل نسبت داد،  حیدر مصلحی اظهار داشت که وزارت اطلاعات هنوز به نتیجه قطعی درباره عوامل این ترور نرسیده است.

به گزارش رادیو فردا، عصر روز شنبه، در خیابان بنی‌هاشم تهران، یک شهروند تهرانی به ضرب گلوله جان باخت  و گرچه در گزارش‌های اولیه خبرگزاری‌های داخلی، هویت این شهروند داریوش رضایی، از دانشمندان هسته‌ای ایران، معرفی شد اما گزارش‌های تکمیلی حاکی از آن بود که فرد مورد سو قصد، داریوش رضایی‌نژاد «از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه خواجه نصیر تهران» بوده است.

علی لاریجانی روز یکشنبه در صحن علنی مجلس در واکنش به این سوءقصد گفته بود: «ترور یکی از نخبگان، یک پروژه آمریکایی صهیونیستی بود که نشان داد آمریکا در آرایش مدیریت جهانی خود این اقدامات را مباح می‌داند.»

رئیس مجلس همچنین از نیروهای امنیتی کشور خواست تا «با همت قویتری پاسخ این اقدامات را بدهند تا حریف نتیجه و عواقب کار خود را بداند.»

با این حال حیدر مصلحی غروب  یکشنبه پس از جلسه هیات دولت در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت هنوز وزارت اطلاعات درباره  عوامل این ترور به نتیجه قطعی نرسیده و این شخص «شخصیت هسته‌ای» نبوده است.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه دانشجویی که روز گذشته در تهران ترور شد شخصیت هسته‌ای نبود»، اظهار داشت: «این ترور کوری بود که در حال بررسی آن هستیم و هنوز به نتیجه ای نرسیده‌ایم.»

 از سوی دیگر  با وجود برخی ازگزارش‌های منتشر شده که از ارتباط داریوش رضایی‌نژاد با برنامه هسته‌ای ایران حکایت داشت، حیدر مصلحی گفت: «رضایی‌نژاد شخصیت هسته‌ای نبود و نباید بی‌جهت فضا را خاص جلوه داد.»

حیدر مصلحی همچنین گفته است که  ترور رضایی‌نژاد «نقاط مبهم وکوری» دارد  و از این رو وزارت اطلاعات نمی‌تواند در این باره نظر قطعی بدهد.

وزیر اطلاعات گفت: «نحوه ترور سرویس‌های جاسوسی نشانه‌هایی دارد؛ این مورد هنوز برای ما روشن نشده است تا بتوانیم نظر قطعی بدهیم.»

وی تصریح کرد: «اینکه پشت این ترور عوامل سرویس‌های جاسوسی بوده‌اند یا خیر هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم و هر زمان به نتیجه رسیدیم اعلام خواهیم کرد.»

در دو سال گذشته سه تن از دانشمندان اتمی و فیزیک ایران هدف سوءقصد قرار گرفتند که از میان آنها مسعود عیلمحمدی و مجید شهریاری جان باختند اما فریدون عباسی دوانی که اکنون هدایت سازمان انرژی اتمی ایران را بر عهده دارد از سوءقصد جان سالم به در برد.

در گزارشی که خبرگزاری فارس منتشر کرده است، داریوش رضایی‌نژاد  دانشجوی پیشین دانشگاه مالک اشتر، وابسته به وزارت دفاع، معرفی شده است. دانشگاهی که به ظن ارتباط  آن با پروژه‌های موشکی و هسته‌ای  برخی از مسئولان آن در فهرست تحریم‌های کشورهای غربی قرار دارند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • US has made clear Iran 'not open for business,' Kerry tells senators - Reuters
  • A Rare Intimate Glimpse Into Private Lives in Iran - Wired
  • Altered Images: Iran poster links EU diplomat and gas attack - BBC News
  • In Iran, a battle over control of media and culture is heating up - Washington Post
  • Russia Said to Ready for Iran-Style Sanctions in Worst Case - Bloomberg
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.