Home

دستگیری هنرمندان سینما ادامه دارد

18 Jul 2011

Font Size + | - Reset

در حالی یک هفته از بازداشت پگاه آهنگرانی٬ بازیگر٬ و بیش از ۲۰ روز از دستگیری مهناز محمدی٬ مستندساز٬ می‌گذرد اکنون گزارش‌ها حاکی از دستگیری مرضیه وفامهر٬ بازیگر نقش اول فیلم زیرزمینی «تهران من٬ حراج» است.

به گزارش دویچه‌وله، گفته می‌شود که مرضیه وفامهر٬ همسر ناصر تقوایی و بازیگر فیلم سینمایی «تهران من٬ حراج»٬ بیش از دو هفته است که در بازداشت به‌سر می‌برد. به گزارش وب‌سایت جرس٬ تا کنون دلیل این بازداشت به خانواده وی اعلام نشده است.

وفامهر بازیگر نقش اول فیلم سینمایی «تهران من٬ حراج» به کارگردانی گراناز موسوی٬ کارگردان ایرانی ساکن استرالیاست. «تهران من٬ حراج» اولین فیلم بعد از انقلاب است که بدون مجوز وزارت ارشاد تولید و در یوتیوب و در سطح شهر توزیع شد.

دوازده روز پیش و ظاهراً هم‌زمان با دستگیری بازیگر نقش اول فیلم «تهران من٬ حراج» معاونت سینمایی وزارت ارشاد صدور مجوز تولید برای این فیلم را به صورت رسمی تکذیب کرده بود.

به گزارش فارس٬ روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت ارشاد٬ در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که «هيچ سابقه‌ای برای دريافت مجوز توسط عوامل فيلم در اداره كل نظارت و ارزشيابی بر سينمای حرفه‌ای وجود ندارد.»

فیلم «تهران من٬ حراج» محصول مشترک ایران و استرالیا و برنده جایزه بهترین فیلم مستقل سال ۲۰۰۹ در استرالیا (Inside Film Awards) است. این فیلم همچنین تحسین‌شده‌ی جشنواره‌های بسیاری نظیر جشنواره فیلم تورنتو٬ پوسان و … است.

مرضیه وفامهر٬ در این فیلم نقش یک زن بازیگر جوان تئاتر را بازی می‌کند که ساکن تهران است. او از خانواده‌ی سنتی خود طرد شده و به تنهایی زندگی می‌کن؛ سپس با یک مرد ایرانی تبعه استرالیا آشنا می‌شود و رابطه‌ای بین‌شان شکل می‌گیرد که به شکست می‌انجامد. در نهایت مرضیه در جستجوی اقامت پناهندگی راهی کشور ترکیه می‌شود. کارگردان «تهران من٬ حراج» گراناز موسوی٬ شاعر و دانش‌آموخته‌ی دکترای سینما در استرالیا است.

یک هفته پیش نیز پگاه آهنگرانی٬ بازیگر و مستندساز در این تهران دستگیر شد و همچنان بازداشت به سر می‌برد. او قرار بود برای سفری به آلمان بیاید و برای دویچه وله فارسی از جام جهانی فوتبال زنان وبلاگ بنویسد. آهنگرانی پیش از این مستندی درباره مسعود ده‌نمکی٬ کارگردان اصول‌گرای ایران و از اعضای فعال گروه موسوم به «انصار الحزب‌الله» ساخته بود.

مهناز محمدی٬ مستندساز دیگری‌ست که هم‌اینک در زندان به سر می‌برد. گزارش‌هایی نیز وجود دارد که خبر از حبس رامین پرچمی٬ دیگر بازیگر سینمای ایران می‌دهد.

احکام حبس و ممنوعیت کاری جعفر پناهی٬ کارگردان شناخته شده ایرانی٬ و همچنین محمد رسول‌اف دیگر کارگردان ایرانی در یک سال گذشته توجه جوامع بین‌المللی را بیش از هر زمانی به برخوردهای امنیتی با دست‌اندرکاران سینمای ایران جلب کرد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Prison Conditions Eased for Ex-Marine Held in Iran - New York Times
  • A Journey to Iran, by Way of the Kitchen - Wall Street Journal
  • Iran Has Drug Policy Praised by UNODC and a High Rate of Opium Addiction - Reason
  • Obama urges diplomatic resolution with Iran - NBCNews.com
  • Bunker-busting behemoth: Pentagon upgrades bomb with Iranian nukes in mind - Fox News