Home

«غیر از موسوی و کروبی بقیه اصلاح طلبان نباید رد صلاحیت شوند»

18 Jul 2011

Font Size + | - Reset

علی مطهری نماینده تهران در مجلس هشتم گفت که شورای نگهبان نباید به جز میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دیگر اصلاح طلبان را در ارتباط با حوادث بعد از انتخابات رد صلاحیت کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای مطهری در اظهاراتی که دوشنبه ۲۷ تیر (۲۸ ژوییه) در سایت خبرآنلاین منتشر شد گفت: “عضویت در ستاد آقای موسوی که جرم نیست که بخواهند به بهانه آن کسی را رد صلاحیت کنند… همین طور اعتراض به نتیجه یک انتخابات حق قانونی هر شهروندی است، مگر این که در تخریب اماکن و آسیب رساندن به اموال عمومی دست داشته باشد.”

همزمان با انتشار اظهارات این نماینده تهران، محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در مصاحبه با ایسنا از فعالیت انتخاباتی اصلاح طلبانی که به “نظام جمهوری اسلامی به خصوص موضوع ولایت فقیه و فصل‌الخطاب بودن ولی فقیه و قانون اساسی” اعتقاد داشته باشند استقبال کرد.

وی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت که “هیچ مخالفتی با وجود چنین اصلاح‌طلبانی ندارد” و وجود آنها را به عنوان رقیب مفید می داند.

در هفته های اخیر، برخی از چهره های جناح محافظه کار به بیان اظهاراتی در استقبال از حضور بخش هایی از اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم پرداخته اند که مورد توجه رسانه های ایران قرار گرفته است.

علی مطهری در بخش دیگری از سخنان خود، در ارتباط با شرط های عنوان شده از سوی محمد خاتمی برای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات آینده گفت: “معتقدم که آقای خاتمی حرفهای درستی زده است ولی نه به عنوان شرط.”.

محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران، چندی پیش آزادی زندانیان سیاسی، مطبوعات، احزاب و انتخابات را “شرایط حداقلی” اصلاح طلبان برای مشارکت در انتخابات مجلس دانسته بود.

آقای مطهری اظهار داشت: “من خواسته های آنها را قبول دارم و منطقی میدانم ولی شرط گذاشتن برای نظام را درست نمیدانم؛ چون نظام معمولا در این موارد ایستادگی می کند و زیر بار این شرط ها نمیرود .”

وی در ارتباط با خود محمد خاتمی هم تاکید کرد که وی را جزو “سران فتنه” نمیداند.

این نماینده مجلس مدعی شد که آقای خاتمی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به وی گفته است: “اگر احساس کنیم شما اصولگراها واقعا از آقای (علی اکبر) ولایتی حمایت میکنید، نه من میآیم و نه آقای موسوی کاندیدا میشود و ما هم از آقای ولایتی حمایت میکنیم.”

علی مطهری افزود: “آنها می خواستند که آقای احمدینژاد رای نیاورد و نوع مدیریت ایشان را مضر به حال کشور می دانستند. از این رو شخصا قبول ندارم که ماهها قبل از انتخابات برنامه ریزی برای براندازی شده بود و آقای خاتمی هم از سران فتنه است.”

آقای مطهری در اشاره ای دیگر به انتخابات ریاست جمهوری دهم، به “حمایت بعضی از اعضای شورای نگهبان از یکی از نامزدها” اشاره کرده و این حمایت را زمینه ساز “مشکلاتی” دانسته که بعدا ایجاد شده است.

در همین ارتباط، دو هفته پیش حمیدرضا فولادگر، نماینده اصفهان در مجلس ایران گفته بود که “یکی – دو مورد دخالت” برخی اعضای شورای نگهبان در این انتخابات “منجر به تذکراتی به آنها شده است”.

در اظهاراتی دیگر در مورد نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گذشته، هفته پیش عماد افروغ از نمایندگان اصولگرای مجلس هفتم، تاکید کرده بود که در بروز “تخلف مستقیم یا غیرمستقیم” در انتخابات ریاست جمهوری گذشته “هیچ شکی ندارد” و “از نزدیک شاهد دخالت قوه مجریه در فرآیند انتخابات بوده است”.

در اوایل خرداد ماه گذشته، نمایندگان مجلس ایران نیز خواستار تحقیق و تفحص در مورد اتهام “توزیع غیر قانونی پول در میان ۹ میلیون نفر از شهروندان” توسط دولت محمود احمدی نژاد در آستانه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شده بودند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • 'Syrian conflict is a war targeting Iran' - RT
  • Mich. family fights for man's release from Iran prison - USA Today - USA TODAY
  • Iran's carpet weavers return to the loom - Financial Times
  • Iran electoral watchdog hints at Rafsanjani rejection - Reuters
  • Iran unveils its 'hostility' towards Bahrain in unprecedented verbal salvo - Middle East Online