Home

تعیین شرط علی لاریجانی برای شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات

6 Jul 2011

Font Size + | - Reset

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران می‌گوید که وجود اصلاح‌طلبان را نمی‌توان نفی کرد اما حضورشان در انتخابات آینده منوط به رفتارشان است. دبیر شورای نگهبان چند ماه پیش گفته بود نیازی به شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات نیست.

به گزارش دویچه‌وله، انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۹ ماه دیگر (۱۵ اسفند) برگزار می‌شود. در حالی که اصولگرایان از مدت‌ها پیش سرگرم آماده کردن خود برای شرکت در این انتخابات شده‌اند، سرنوشت جناح دیگر هنوز نامشخص است. برخی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات شرط‌هایی تعیین کرده‌اند، حامیان حکومت نیز برای ورود نامزدان این جناح به رقابت‌ها اما و اگرهایی گذاشته‌اند.

سال گذشته محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین، اعلام کرد اصلاح‌طلبان در صورتی در انتخابات آینده شرکت می‌کنند که خواست‌های آن‌ها، از جمله آزادی زندانیان سیاسی و تضمین سلامت انتخابات برآورده شود. احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان (۱۴ اسفند ۸۹) در واکنش به این سخنان گفت: «اصلا نیازی به حضور این عده در انتخابات نیست و … مردم و مسئولان آن‌ها را به هیچ وجه قبول ندارند.»

ظاهرا این سخنان مربوط به دورانی است که هنوز آتش جنبش اعتراضی به نتایج اعلام شده‌ی دهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری، فروکش نکرده بود. ماه گذشته عباسعلی كدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در جمع خبرنگاران گفت: «نگاه ما این نیست كه اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده نباید حضور داشته باشند یا حضور نخواهند داشت.» او همچنین تاکید کرد حتا اعضای تشکل‌های غیرمجاز اعلام شده‌ای چون حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز به عنوان فرد می‌توانند نامزد شوند.

علی لاریجانی روز سه شنبه (۱۴ تیر) گفت: «هیچ دلیلی وجود ندارد که اصولگرایان وجود جریان اصلاح‌طلب را در انتخابات پیش‌رو نفی کرده و نادیده بگیرند.» رئیس مجلس هشتم در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به این که «این جریان در واقعیت وجود دارد» خاطر نشان کرد:«نفی اصلاح‌طلبان نفی واقعیت است.»

لاریجانی در مورد امکان حضور اصلاح‌طلبان در رقابت‌های انتخاباتی گفت که این مسئله “بستگی به رفتارهایشان دارد.” او تاکید کرد: «اگر اصلاح‌طلبان بخواهند در انتخابات مجلس نهم در صحنه حضور داشته باشند، باید تجربه گذشته برای آن‌ها و البته برای همه درس‌آموز باشد.» منظور لاریجانی اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۸۸ است که به دستگیری شمار زیادی از سران اصلاح‌طلب و سرکوب معترضان انجامید.

اعضای فراکسیون اصلاح‌طلبان مجلس در ماه‌های گذشته چندبار درباره انتخابات مجلس نهم به بحث و تبادل نظر پرداخته‌اند. داریوش قنبری سخنگوی این فراکسیون، پنجم تیرماه اظهار داشت: «اعضای این فراكسیون همراه با سایر جریان‌های اصلاح‌طلب خارج از مجلس به زودی در رابطه با حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم، برنامه‌های مشخص و منظمی را ارائه می‌دهند.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا قنبری گفته است: «اصلاح‌طلبان برای شركت در انتخابات مجلس نهم برنامه جدی و قطعی دارند.» او همچنین خبر داده که اعضای فراکسیون به این منظور مشغول برنامه‌ریزی و رایزنی در خصوص “دیدار با برخی از شخصیت‌های نظام”، از جمله رئیس قوه قضاییه صادق لاریجانی هستند. قنبری هیچ شرطی برای شرکت در انتخابات اعلام نکرده است.

برخی از اصلاح‌طلبان معتقدند در شرایطی که رسانه‌های این جناح به شدت محدود و بسیاری از رهبران و فعالان آن در زندان به سرمی‌برند شرکت در انتخابات تنها به سود دستگاه تبلیغاتی حکومت خواهد بود. سایت عصر ایران در گزارشی که امروز (۱۴ تیر) منتشر شد از قول فردی که “یك فعال سیاسی جبهه اصلاحات” معرفی شده نوشت: «در ادامه رایزنی‌های اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات مجلس هشتم، میانه روهای این طیف تصمیم گرفته‌اند با عنوان اصلاح طلبان میانه رو یا عناوینی مثل آن به میدان بیایند.»

این فعال سیاسی که نخواسته نامش فاش شود بخشی از اصلاح‌طلبان را به تندروی متهم می‌کند و می‌گوید: «به همین دلیل از هم اكنون تلاش برای شناسایی نیروهای معتدل و عقل‌مدار اصلاح طلب را در تهران و استان‌ها آغاز كرده ایم و امیدواریم بتوانیم حول محور آقای خاتمی و با بهره گیری از افرادی مثل آقای هاشمی و آقای كروبی حضور آبرومندانه ای در انتخابات مجلس هشتم داشته باشیم.»

سخنان این فعال میانه‌رو در حالی ابراز می‌شود که مهدی کروبی ماه‌هاست به عنوان یکی از “سران فتنه” در حبس‌خانگی به سرمی‌برد و از احوالش کوچکترین اطلاعی در دست نیست. مسئولان حکومت یکی از شرط‌های فعالیت اصلاح‌طلبان را رویگردانی از مهدی کروبی و میرحسین موسوی اعلام کرده‌اند که اعتقاد دارند در انتخابات سال ۸۸ تقلب و “رای مردم دزدیده شده” است.

لاریجانی در گفت‌وگو با ایسنا همچنین به تلاش‌هایی که برای وحدت اصولگرایان در انتخابات آینده انجام می‌شود اشاره می‌کند. جناح‌های مختلف اصولگرا در مورد مسائل مختلف، از جمله نحوه‌ی برخورد با اصلاح‌طلبان با هم اختلاف‌های شدیدی دارند. ظاهرا مهمترین اختلاف در حال حاضر با حامیان احمدی‌نژاد است که “جریان انحرافی” خوانده می‌شوند.

گفته می‌شود این طیف از اصولگرایان بدون هماهنگی با دیگر گروه‌ها سرگرم تدارک انتخابات مجلس نهم و برنامه ریزی برای تصاحب ۱۵۰ کرسی شده‌اند. ده‌ها مدیر دولتی که برای نامزدی در انتخابات استعفا داده‌اند از نزدیکان احمدی‌نژاد هستند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”