Home

احمدی‌نژاد: یک خانه ‌ویلایی برای هر خانواده ایرانی

4 Jul 2011

Font Size + | - Reset

محمود احمدی‌نژاد از آماده‌سازی طرحی تا پایان سال خبر داد که به موجب آن به هر خانواده ایرانی ۱۰۰۰ متر مربع زمین اجاره داده خواهد شد. به گفته‌ی وی، مردم می‌توانند ضمن ساختن یک خانه کوچک ویلایی، باغ میوه هم پرورش دهند.

به گزارش دویچه‌وله، طرح جدیدی که محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور ایران از آن سخن گفته، قرار است در ۱۰ تا ۱۵ منقطه ایران به اجرا گذاشته شود و بر اساس محاسبه‌ی کل اراضی کشور و تقسیم آن به بخش‌های مختلف، زمین‌های قابل استفاده و همچنین زمین‌های قابل کشت آماده شده است.

محمود احمدی‌نژاد اظهار داشت: «حدود ۳۰ میلیون هکتار زمین برای احداث مسکن باقی می‌ماند که اگر این میزان دو میلیون هکتار به خانوارها اختصاص یابد، می‌توان به هر خانوار هزار متر زمین داد تا آنها یک واحد ۱۰۰ متری در سه طبقه احداث و الباقی زمین را به باغ تبدیل کنند.»

به گفته‌ی محمود احمدی‌نژاد با اجرای “طرح خانه ویلایی برای ایرانیان” می‌توان با مشارکت مردم “دو میلیون هکتار” فضای سبز شهری ایجاد کرد. این طرح که رییس‌جمهور ایران آن را “یک انقلاب واقعی در شهرسازی کشور” خوانده است، به گفته‌ی وی در حال نهایی شدن است و تعاونی‌ها نیز بایستی خود را برای مشارکت در آن آماده کنند.

محمود احمدی‌نژاد همچنین اجرای پروژه مسکن مهر را با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها مقایسه کرد و هر دوی آن‌ها را “کار بزرگی” خواند که به گفته‌ی او هنوز عده‌ای امیدوارند در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها کارشکنی کنند.

احمدی‌نژاد همچنین با اشاره به مشارکت برخی کشورها در اجرای پروژه مسکن مهر، بدون ذکر جزییات در مورد کشورهای مشارکت‌کننده گفت: « رییس‌جمهور یکی از همین کشورها به محض ورود به ایران در محل پروژه ۱۵‌هزار واحدی این شرکت خارجی حاضر شد، ولی وقتی گستردگی این طرح را دید، اظهار شگفتی کرد.»

وی در بخش دیگری از سخنانش به بودجه شهرداری اشاره کرد و آن را معادل ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دانست که برابر با یک میلیون تومان برای هر نفر است. وی افزود: من در کل دنیا شهری را به گرانی تهران سراغ ندارم.

در همین حال ایرج رهبر، رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور در مورد ایده رییس‌جمهوری برای اختصاص هزار متر زمین به هر خانواده ایرانی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از انجام طرح‌های مطالعاتی برای اجرای این پروژه خبر داده و افزده است که این طرح را نمی‌توان در کلان ‌شهرها اجرا کرد و تنها در روستاها و شهرهای کوچک امکان اجرای آن وجود دارد.

ایرج رهبر گفت: «زمینی که متری ۵ میلیون تومان است، هزینه زیادی برای ساخت دارد که متقاضیان مسکن مهر نمی‌توانند آن را بپردازند. مگر اینکه دولت هزینه آماده‌سازی و زمین را تامین کند، در این صورت متقاضیان مسکن مهر می‌توانند از این زمین‌ها استفاده کنند، در غیر این صورت آورده متقاضیان مسکن مهر پاسخگوی ویلاسازی نیست.»

به گفته‌‌ی ایرج رهبر در شهرهای اطراف تهران مانند شهریار، دماوند، کرج، لواسانات و طالقان مطالعاتی انجام شده و احتمالا از نیمه دوم امسال ساخت ویلاها آغاز می‌شود.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور همچنین با اشاره به طرح ساخت خانه‌های لوکس، این پروژه را مختص به “داخل شهرها و برای افراد متمول” خواند. این طرح از نیمه دوم امسال به اجرا در می‌آید.

طرح مسکن مهر پنج سال پیش با مخاطب قرار دادن اقشار کم‌درآمد و با هدف خانه‌دار کردن آنها شکل گرفت. کمی پس از آن طرح دیگری از سوی انبوه‌سازان برای ساخت آپارتمان‌های لوکس به وزارت مسکن ارسال شد که آن نیز مورد موافقت قرار گرفت.

به گزارش مهر منابع بانکی که از سوی دولت برای این طرح تهیه می‌شوند بر خلاف پروژه مسکن مهر به صورت قرض‌الحسنه نخواهد بود و سود بانکی مشخصی برای اینگونه ساخت و سازها از سوی بانک‌ها تعیین می‌شود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”