Home

انتقال دو زندانی اعتصاب کننده به بهداری رجایی‌شهر

27 Jun 2011

Font Size + | - Reset

در ادامه اعتصاب غذای ۱۹ زندانی سیاسی در زندان های اوین و رجایی شهر، مسعود باستانی و عیسی سحرخیز به بهداری زندان رجایی شهر منتقل شده و قربان بهزادیان نژاد و مهدی اقبال که به بیمارستان مدرس منتقل شده بودند، به زندان اوین باز گردانده شده اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، این در حالی است که محسن امین زاده، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و رئیس ستاد ائتلاف اصلاح طلبان حامی میرحسین موسوی در انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ که روز یکشنبه به بیمارستان مدرس منتقل شده بود، برای مراقبت بیشتر در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان قلب تهران بستری شده است.

روز یکشنبه ۵ تیر ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر، جایی که ۶ زندانی سیاسی در حمایت از ۱۲ زندانی سیاسی اعتصاب غذا کننده در بند ۳۵۰ زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده اند، خبر رسید که مسعود باستانی و عیسی سحرخیز به دلیل وخامت حالشان به بهداری این زندان منتقل شده اند.
هم اکنون در زندان رجایی شهر علاوه بر این دو، جعفر اقدامی، اکبر عجمی، کیوان صمیمی و حشمت الله طبرزدی در اعتصاب غذا هستند.

از سوی دیگر وب سایت کلمه گزارش داده که قربان بهزادیان نژاد، رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در انتخابات ۸۸، و مهدی اقبال، عضو جبهه مشارکت، که شنبه شب به بیمارستان مدرس منتقل شده بودند، روز یکشنبه مجددا به بند ۳۵۰ زندان اوین بازگردانده شده اند.

پیش تر وب سایت کلمه گزارش داده بود با وجودی که زندانیان در آغاز اعلام کرده بودند اعتصاب غذای تر می کنند و به نوشیدن مایعات در دوران اعتصاب ادامه خواهند داد، اما از چند روز گذشته، دوازده زندانی اعتصاب کننده در اوین تصمیم گرفته اند که حداقل مایعات را مصرف کنند و هم اکنون از خوردن آب و دیگر مایعات نیز تا حدی زیادی خودداری می کنند و همین موضوع شرایط جسمی اغلب اعتصاب کنندگان را رو به وخامت برده است.

هنوز هیچ یک از مقام های قضایی ایران نسبت به اعتصاب غذای این زندانیان واکنشی رسمی نشان نداده اند و خانواده های آنها می گویند مراجعاتشان به دادستانی تهران و دیگر اداره های قضایی حاصلی نداشته است.

دوازده زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین از روز شنبه ۲۸ خرداد در اعتراض به نحوه مرگ هاله سحابی و هدی صابر دست به اعتصاب غذا زده اند و شش زندانی زندان رجایی شهر بعد از پنج روز به آنان پیوستند.

هدی صابر از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین بود که در اعتراض به نحوه مرگ هاله سحابی اعتصاب غذا کرد و یک هفته بعد از اعتصاب غذا از دنیا رفت.

۶۴ زندانی بند ۳۵۰ زندان اوین در نامه ای شهادت دادند که آقای صابر در میانه اعتصاب غذایش مورد ضرب و شتم ماموران زندان قرار گرفته و همین مسئله موجب مرگش شده است.

بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، مهدی کریمیان اقبال، عماد بهاور، قربان بهزادیان نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض الله عرب سرخی، ابوالفضل قدیانی، محسن امین زاده، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی ۱۲ زندانی اعتصاب کننده زندان اوین هستند که در بیانیه ای اعلام کرده اند : “هاله سحابی فرزند وارسته مردی چون مهندس عزت الله سحابی که در مرخصی از زندان به سر می برد و در مراسم تشییع و تدفین پدرش، با هجوم نابخردانه ماموران به شهادت رسید و هدی صابر هم بندی ما که در اعتراض به این حادثه ناگوار دست به اعتصاب غذای تر و محدود زد اما دست اجل او را از میان ما برد، اما دو مساله شهادت او را به چالش مشروعیتی بزرگ برای نظام کنونی تبدیل می سازد: اول حبس او به مدت ده ماه بدون محکومیت و هر قرار قانونی و کاملا خودسرانه و جبارانه، آن هم در پیش دیدگان دستگاههای مسوول و مدعیان قضاوت و عدالت و دیگری رفتار سهل انگارانه و مغرضانه در برابر آثار اعتصاب غذای او به همراه ضرب و شتم که منجر به شهادت مظلومانه اش شد.”

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran FM will visit Jordan to discuss Syria crisis: Mehmanparast - Press TV
  • America's Biggest Bomb Gets Another Upgrade To Target Iran - Business Insider
  • Iran calls for stand against Israel after Syria attack - Yahoo! News
  • A Journey to Iran, by Way of the Kitchen - Wall Street Journal
  • Netanyahu heads to China for Iran, Syria talks - Jerusalem Post