Home

محمد خاتمی: مسئولان یکبار هم که شده با معترضان مذاکره کنند

25 Jun 2011

Font Size + | - Reset

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، از زندانیان سیاسی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند، خواسته است تا این اعتصاب را بشکنند.

به گزارش بی‌بی‌سی، طبق گزارش‌ها، ۱۹ نفر از زندانیان سیاسی در زندان‌های اوین و رجایی‌شهر کرج در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر، از فعالان ملی-مذهبی، به اعتصاب غذای اعتراضی و نامحدود دست زده‌اند.

به گزارش کلمه، از سایت‌های نزدیک به مخالفان دولت ایران، محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، در پیامی خطاب به فیض‌الله عرب‌سرخی، از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، تصریح کرده است: “انتظار همه این است که به تقاضای دوستان، سریعا این اعتصاب شکسته شود. آنچه مهم و فوری است حفظ سلامتی شما و بازگشتتان به زندگی عادی است.”

فیض‌الله عرب‌سرخی یکی از زندانیان سیاسی در زندان اوین است که دست به اعتصاب غذا زده است.

در پیام آقای خاتمی همچنین تصریح شده است: “اگر صدای ما به مسئولان می‌رسد، از آنان می‌خواهیم که یکبار هم که شده است از طریق مذاکره با معترضان به حل مسائل بپردازند.”

بر اساس گزارش‌ها، بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، عمادالدین باقی، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض‌الله عرب‌سرخی، ابوالفضل قدیانی، محمدجواد مظفر، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی ، ۱۲ زندانی سیاسی در اوین، با صدور بیانیه ای اعلام کردند که از روز شنبه، ۲۸ خرداد، دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

بر همین اساس، در روزهای اخیر و به دنبال آزادی عمادالدین باقی و مرخصی محمدجواد مظفر از زندان، محسن امین‌زاده و مهدی کریمیان اقبال به جمع اعتصاب‌کنندگان در زندان اوین پیوسته‌اند، هرچند محمدجواد مظفر اعلام کرده است که در خارج از زندان اوین هم به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد.

آنها اعتراض به مرگ هاله سحابی در مراسم ترحیم پدرش و مرگ هدی صابر از فعالان ملی-مذهبی در زندان اوین را دلیل اعتصاب غذای خود اعلام کرده‌اند.

هاله سحابی، از فعالان سیاسی و اجتماعی در ایران که برای شرکت در مراسم تشییع جنازه پدرش، عزت‌الله سحابی، در مرخصی از زندان به سر می‌برد، خرداد ماه امسال و پس از درگیری با ماموران امنیتی در جریان این تشییع جنازه، درگذشت.

هدی صابر، روزنامه‌نگار و از فعالان ملی مذهبی نیز که در زندان اوین به سر می‌برد، در اعتراض به مرگ هاله سحابی دست به اعتصاب غذا زد و جان سپرد.

به دنبال اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی در زندان اوین، گزارش شد که شش زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج هم از روز پنجشنبه، دوم تیرماه، اعتصاب غذا کرده‌اند.

کیوان صمیمی، عیسی سحرخیز، مسعود باستانی، علی عجمی، جعفر اقدامی و حشمت‌الله طبرزدی از زندانیان سیاسی در رجایی‌شهر هستند که در حمایت از اعتصاب‌کنندگان در زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده و اعلام کرده‌اند که تا “پایان اعتصاب غذای هم‌بندیان خود در اوین” آنان را همراهی خواهند کرد.

با گذشت بیش از یک هفته از آغاز اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در اوین، خبرهایی از وضعیت نگران‌کننده جسمی برخی از آنها منتشر شده است.

سایت کلمه روز پنجشنبه، دوم تیرماه، در گزارشی از “افزایش شدید فشار خون” محسن امین‌زاده، یکی از این زندانیان سیاسی خبر داد. به گزارش این سایت، با وجود وخامت حال آقای امین‌زاده، “از انتقال او به بهداری اوین یا بیمارستان خودداری شده است”.

پیش از این هم گزارش شده بود که عبدالله مومنی و ابوالفضل قدیانی، دو زندانی سیاسی دیگر در زندان اوین، به دنبال وخامت وضعیت جسمی بر اثر اعتصاب غذا، به بهداری زندان منتقل شده‌اند.

ابوالفضل قدیانی، ۶۵ ساله و به بیماری قلبی مبتلا است و به گفته خانواده‌اش، حتی در مواقع عادی قادر به روزه‌داری نبوده است.

در عین حال، سایت کلمه گزارش داده است که این ۱۲ زندانی سیاسی در اوین، هفته گذشته “با زور و اجبار برای بازجویی به دادسرای اوین برده شده‌اند.”

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در روزهای گذشته، واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشته است. از جمله سایت کلمه گزارش داده است که فرزندان میرحسین موسوی و مهدی کروبی از چهره‌های مخالف دولت ایران، در نامه‌ای به این زندانیان، خواهان پایان اعتصاب غذایشان شده‌اند.

آیت‌الله علی محمد دستغیب، از مراجع تقلید منتقد حکومت ایران و عضو مجلس خبرگان رهبری و نیز اعضای خانواده آیت‌الله طالقانی، از بنیان‌گذاران نهضت آزادی ایران، خواهان پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی شده‌اند.

بیش از ۱۶۰ پزشک ایرانی عضو جامعه پزشکی کشور هم در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه ایران، نسبت به “بی‌توجهی به این زندانیان و مرگ آنها” اعتراض کرده و خواهان تشکیل کمیته پزشکی مستقل و متخصص برای بررسی وضعیت سلامتی زندانیان سیاسی شده‌اند.

خانواده‌های صابر و سحابی، مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، جبهه مشارکت ایران اسلامی، شش وکیل دادگستری، آیت‌الله بیات زنجانی و انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران هم از زندانیان سیاسی خواسته‌اند تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • 'Iran strike won't lead to civilian disaster' - Jerusalem Post
  • Iran's first presidential debate, meant to tackle economy, sours with ... - Washington Post
  • Case of imprisoned American-Iranian pastor taken to UN council in Geneva - Fox News
  • Iran Petrochemical Industry Targeted for US Sanctions - Bloomberg
  • Iran's election: Echoes of Ahmadinejad and expectations of surprises - Fox News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها