Home

مصر: ایران در امور داخلی کشورهای عربی دخالت نکند

15 Jun 2011

Font Size + | - Reset

به‌رغم تمایلات دو جانبه برای از سرگیری مناسبات میان تهران و قاهره، وزیر امورخارجه مصر اعلام کرد که ایران باید از دخالت در امور داخلی کشورهای عربی منطقه خلیج‌فارس دست بردارد. وی امنیت این کشورها را «خط قرمز» قاهره خواند.

به گزارش دویچه‌وله، نبیل العربی، وزیر امورخارجه مصر در روز دوشنبه (۲۳ خرداد/۱۳ ژوئن) در گفت‌وگویی با تلویزیون العربیه اظهار داشت که ایران نباید در امور داخلی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس دخالت کند. وزیر امورخارجه مصر تصریح کرد که امنیت کشورهای عربی «خط قرمز» سیاست منطقه‌ای قاهره است.

در پی اعتراضات شدید ایران به استقرار سربازان عربستان سعودی در بحرین تنش میان تهران و کشورهای عربی کرانه خلیج‌فارس افزایش یافت. کشف گروه‌های جاسوسی در کویت و بحرین تیرگی روابط را دوچندان کرد. کویت و بحرین نیروهای امنیتی ایران را متهم کردند که در شبکه جاسوسی دست داشته‌اند.

از سوی دیگر ایران نیز عربستان سعودی را متهم می‌کند که با اعزام سربازان خود به بهانه کمک به امیر بحرین و برقراری نظم، در پی سرکوب اکثریت شیعه در این کشور است.

نبیل العربی در بخشی از مصاحبه خود بیان داشت که مواضع قاهره در خصوص امنیت خلیج‌فارس را «شفاف و صریح» به علی‌اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران منتقل کرده است. وزیر امورخارجه مصر گفت: «ما دخالت هر کشوری در امور داخلی دیگران را رد می‌کنیم.» وی بار دیگر تاکید کرد که «امنیت کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بخشی جدایی‌ناپذیر از سیاست امنیتی مصر به شمار می‌آید. العربی افزود «این جمله خط قرمز» قاهره است.

ایران از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است که از معترضان شیعه در برابر «فشارهای حکومت بحرین» حفاظت کند. مقامات بحرینی در مقابل مدعی‌اند که ادامه تنش‌ها در این کشور تمامی منطقه خلیج‌فارس را ناآرام خواهد کرد.

وزیران امورخارجه شورای همکاری خلیج‌فارس در نشستی در آوریل امسال «دخالت‌های جمهوری اسلامی در امور داخلی بحرین را شدید‌اَ محکوم کردند.» به گفته آنان حضور ارتش عربستان سعودی در بحرین بر اساس توافقاتی صورت می‌گیرد که میان دولت‌های عضو منعقد شده است. عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، بحرین، کویت و عمان اعضای شورای همکاری هستند.

پس از انقلاب اسلامی در ایران در سال ۱۳۵۷ مناسبات دو کشور رو به تیرگی نهاد. اقامت محمدرضا شاه در مصر و سپس طرفداری ایران از قاتل انور سادات، رئیس جمهور مصر، به قطع کامل روابط دیپلماتیک میان تهران و قاهره منجر شد.

نبیل‌العربی تصریح کرد که در سه دهه گذشته همواره قطع رابطه حاکم نبوده است و دو کشور دارای دفتر حافظ منافع بوده‌اند. به گفته وزیر امورخارجه مصر پارلمان این کشور در سه ماه آینده درباره تجدید روابط با ایران تصمیم خواهد گرفت.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، در یک نشست خبری درباره تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی، قاتل سادات، گفت: «آنچه مهم است انگیزه‌ها، عزم و اراده مسئولان دو کشور است. فکر نمی‌کنیم که روابط خوب دو کشور محدود به شرایط و موضوعات کوچک شود.»

در پی سرنگونی حسنی مبارک در مصر دو کشور تمایل خود را برای از سرگیری مناسبات دیپلماتیک و ارتقای آن ابراز داشتند. به گفته رسانه‌های داخلی در سفر یک هیات مصری به ایران، از مقامات جمهوری خواسته شده که نام خیابان خالد اسلامبولی در تهران تغییر یابد.

مهرداد خوانساری، کارشناس خاورمیانه درباره دورنمای مناسبات تهران و قاهره به دویچه‌وله گفت: «دولت جدید مصر علاقه‏مند است که روابط را با ایران، در صورت امکان، عادی‏ سازد. ولی این دلیل بر آن نیست که دولت مصر در مورد عملکردی که ایران در منطقه یا در درون خود مصر داشته نگران نباشد یا بخواهد آن مسائل را به باد فراموشی بسپارد.

نباید فراموش کرد که دولت ایران از سوی مقامات مصری‏ای که بسیاری از آنان هنوز در سطوح نهادهای امنیتی در مصدر کار هستند، متهم بود که مثلاً به دنبال کمک‏رسانی به حزب‏الله لبنان یا نیروهای تندروی فلسطینی حماس، از طریق مصر، بوده و در درون مصر با کمک‏رسانی یا نوعی تبانی با نیروهای افراطی اسلامی، امنیت درونی مصر را می‏توانسته به‏ مخاطره بیندازد.»

سید قاسم حسینی، یکی از دیپلمات‌های ایرانی در قاهره نیز در دو هفته‌ی پیش (۹ خرداد) مجبور به ترک مصر شد. وی متهم به جاسوسی در مصر شده بود. به گفته مقامات امنیتی مصری وی دست به جمع‌آوری اطلاعات غیرقانونی در این کشور زده بود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran's Unavoidable Influence Over Afghanistan's Future - Carnegie Endowment for International Peace
  • Hassan Rouhani and Iran's nuclear opportunity - BBC News
  • Expert: Israel attack on Iran imminent - WND.com
  • Here's how Iran censors the Internet - Washington Post
  • Key Figures in Iran's New Government - ABC News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.