Home

واکنش‌های شدید داخلی و خارجی به مرگ هدی صابر

13 Jun 2011

Font Size + | - Reset

سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است، طی بیانیه ای مقام های حکومت ایران را مسئول مرگ رضا هدی صابر، روزنامه نگار و فعال ملی – مذهبی دانسته است.

به گزارش بی‌بی‌سی، هدی صابر که در اعتصاب غذا بسر می برد، روز شنبه در بند ۳۵۰ زندان اوین دچار عارضه قلبی شد و در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

گزارشگران بدون مرز به خانواده آقای صابر تسلیت گفته و اعلام کرده است: “ما مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران را نخست به دلیل دستگیری خودسرانه این روزنامه ‌نگار و سپس عدم کمک ‌رسانی پزشکی به موقع و مناسب، مسئول مرگ هدی صابر می‌دانیم.”

این سازمان می افزاید: “گزارشگران بدون مرز از اقدامات دادخواهانه خانواده‌ حمایت می‌کند. همه‌حقایق در باره قتل‌های پی در پی روزنامه‌ نگاران و زندانیان سیاسی باید روشن شود”.

هدی صابر سومین چهره برجسته در بین فعالان سیاسی منتقد و مخالف جمهوری اسلامی ایران است که ظرف روزهای گذشته از دنیا می رود. مرگ عزت الله سحابی و سپس مرگ هاله سحابی در جریان مراسم آقای سحابی التهاب گسترده ای در سطح افکار عمومی ایران ایجاد کرد.

این در حالیست که خبرگزاری های نزدیک به حکومت ایران، علت مرگ آقای صابر را “نارسایی مزمن قلبی” ذکر کرده اند.

رامین طلایی، رئیس بیمارستان مدرس به خبرگزاری فارس گفت آقای صابر روز جمعه “هنگام انجام آنژیوگرافیی دوم در بیمارستان ناگهان دچار افت فشار خون و ایست قلبی شد.”

مقام های حکومت ایران مرگ هاله سحابی را نیز ناشی از عارضه قلبی دانستند.

شورای هماهنگی راه سبز امید، یکی از تشکل های اصلاح طلبان طی بیانیه ای که در سایت کلمه منتشر شده است هدی صابر را “از صادق ترین ظلم ستیزان و یاوران مخلص ستم دیدگان ایران” نامیده که در پی “اهمال ماموران امنیتی و مسئولان قضایی” زندان اوین درگذشت.

این شورا گفته است مرگ آقای صابر “جدیدترین سند مظلومیت ایرانیان و فرعونیت حاکم بر کشور” است.

هدی صابر در اعتراض به مرگ هاله سحابی که در حین شرکت در مراسم تشییع جنازه پدرش عزت الله سحابی و بدنبال درگیری با مامورین امنیتی دچار ایست قلبی شد و در گذشت، اعتصاب غذا کرد.

او هفته پیش همراه با امیر خسرو دلیر ثانی، زندانی دیگر بند ۳۵۰ اوین طی بیانیه ای گفت در اعتراض به مرگ هاله سحابی و برای جلوگیری از “تکرار این بیدادگری ها علیه انسانهای بی دفاع” دست به اعتصاب غذای تر می زند. این دو زندانی ملی مذهبی در آن بیانیه گفتند که هیچ “مطالبه و خواسته شخصی” ندارند.

شاخه خارج از کشور سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم طی بیانیه ای “شهادت” هدی صابر را تسلیت گفته و نهادهای امنیتی و حکومت ایران را مسئول مرگ او دانسته است.

به گزارش جرس، در این بیانیه آقای صابر “یکی از دلیر مردان راه آزادی ایران زمین” خوانده شده که در اعتراض به کشته شدن هاله سحابی در مراسم تشییع جنازه پدرش عزت الله سحابی دست به اعتصاب غذا زد.

در بیانیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی آمده است: “مسئول مرگ هدی صابر، مسئولان زندان، نهادهای امنیتی دخیل در پرونده این زندانی سیاسی و فراتر از آن حاکمیت جمهوری اسلامی است که باید نسبت به اینگونه رخدادهای ننگین و ضدبشری در محضر ملت پاسخگو باشد.”

احمد منتظری، فرزند آیت الله منتظری نیز گفته است: “اگر مسببان درگذشت هاله سحابی مجازات شده بودند، زمینه چنین مرگ دلخراشی برای هدی صابر به وجود نمی آمد.”

وی طی بیانیه افزود: “گناه این فاجعه بزرگ به عهده کسانی است که آن عزیز را به بهانه های واهی به زندان افکندند، آزادی اش را سلب کردند و خانواده و دوستان را از فیض وجودش حتی در آخرین لحظات حیاتش محروم نمودند.”

در نخستین واکنش ها به مرگ هدی صابر، محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران در پیام تسلیتی به فیروزه صابر خواهر هدی صابر درگذشت او را تسلیت گفت و از آن به عنوان رویدادی “تلخ و سنگین” یاد کرد.

در ابتدای پیام رییس جمهوری پیشین ایران خطاب به خانواده هدی صابر گفته شد: “خبر تلخ و سنگین بود. هدی صابر به دیدار معشوق و معبود خود شتافت. انسانی که با ایمان زندگی کرد و بندگی خدا را با دلسوزی نسبت به همه بندگان خدا و خدمت به آنان و نگاهداشت حق و حرمتشان پاس می داشت و از تحمل رنج و محرومیت در جهت باورهای خود ابا نداشت.”

آقای خاتمی با انتشار این پیام به خانواده آقای صابر، فریده جمشیدی همسر او و همچنین فرزندانش تسلیت گفت.

فیروزه صابر در گفت و گو با بی بی سی فارسی از عدم رسیدگی به بیماری آقای صابر در زندان بشدت انتقاد کرد و گفت که شکایت خانواده به این مساله به مقام قضایی که در بیمارستان حاضر شده بود ابلاغ شده است.

علی شکوری راد هم ضمن تائید این خبر به بی بی سی فارسی گفت: “پس از انتقال ایشان به بیمارستان مدرس اقدامات درمانی انجام شد و رگ را باز کردند اما متاسفانه این اقدامات نتیجه بخش نبود.”

آقای شکوری راد همچنین اعلام کرد با اینکه آقای صابر روز شنبه درگذشته، اما خانواده وی تا ظهر امروز (یک شنبه) از خبر درگذشت این فعال ملی – مذهبی بی خبر بوده اند.

سایت تحول سبز، نزدیک به مخالفان دولت ایران، از قول برخی پزشکان بیمارستان مدرس علت درگذشت آقای صابر را “سهل انگاری” مقامات زندان در انتقال به موقع به بیمارستان ذکر کرده و افزوده است که اگر انتقال وی به موقع انجام می شد از مرگ نجات می یافت.

هدی صابر دوم مرداد ماه سال گذشته بازداشت شد و از آن زمان به بعد در زندان اوین محبوس بود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب

  1. Yahshil says:

    http://www.opendemocracy.net/nasrin-alavi/iran-fire-amid-ashes
    Saber will be remembered as one of the leading journalists of his generation and a passionate advocate of social justice who lived out his beliefs. In recent years he had been working in Sistan and Baluchestan (the latter one of the most violent and deprived provinces of Iran, and a major drug-trafficking route from neighbouring Pakistan and Afghanistan). Saber’s engagement with local people, including an employability-training programme, aimed to help over a thousand underprivileged young people escape the poverty of backgrounds pervaded by the drug-trade.
    Saber’s social activism and journalism earned him several spells of imprisonment. His friends describe a gentle, athletic and profoundly spiritual man who could be found praying alone, often barefoot, be it in the prison courtyard or amid a vast scorched rural landscape.

What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”