Home

انتشار فيلمی از يک دختر قربانی تجاوز در زندان‌های ايران

11 Jun 2011

Font Size + | - Reset

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران فيلمی را منتشر کرده که در آن دختری می‌گويد پس از حوادث انتخابات بحث‌برانگيز رياست‌جمهوری ايران بازداشت شده و مورد «تجاوز جنسی» قرار گرفته است.

به گزارش زمانه، اين ويدئوی ۲۸ دقيقه‌ای بخشی از مصاحبه ۱۰۰ دقيقه‌ای با اين دختر است که به دلايل امنيتی نامش فاش نشده است.

پس از انتخابات رياست‌جمهوری ۱۳۸۸ در ايران صدها نفر از مخالفان بازداشت و ده‌ها نفر نيز کشته شدند.

وی در اين مصاحبه ويدئويی گفته است در هنگام بازداشت مورد تجاوز جنسی يک جوان قرار گرفته که در خدمت نيروهای امنيتی بوده است. این خبر هنوز از سوی منابع دیگر تأیید نشده است.

اين دختر می‌گويد: «اين جوان گفتش يک کاری می‌کنم که نتونی برای کسی تعريف کنی، يک کاری می‌کنم باهات که تا مدت‌ها تو خونه بمونی، يک کاری می‌کنم ديوانه بشوی … و به من تجاوز کرد.»

به گفته وی «مدتی بعد يک مأمور امنيتی دست‌ها، زانوها و سينه‌اش را با آتش سيگار سوزانده و به شکمش لگد زده، به نحوی که در دهانش خون جمع شده است.»

اين دختر در توصيف هفته‌های بعد از اولين تجاوز و آزارش توسط مأموران به کمپين گفته است: «بوی خون توی دماغم بود، سرم گيج می‌رفت. حالم خوب نبود، دوباره مرا منتقل کردند به سلولم. نمی‌دانم چه زمانی طی شد. يک هفته شد، دو هفته شد. هر چند روز يک‌بار اين مسأله تکرار می‌شد. من را می‌بردند توی آن اتاق می‌زدند، تجاوز می‌کردند…»

کمپين بين‌المللی حقوق بشر می‌گويد «تجاوز به اين قربانی برای چندين هفته، تا زمان آزادی‌اش ادامه يافت. بعد از آزادی، او دچار عفونت مجاری ادرار و چندين جراحت عفونی ديگر شده بود.»

نخستين بار مهدی کروبی يکی از رهبران مخالفان که هم‌اکنون در بازداشت خانگی به سر می‌برد در سال ۸۸ از «نجاوز جنسی» عليه بازداشت‌شدگان حواث پس از انتخابات پرده برداشت اما مقامات حکومت ايران اين گفته مهدی کروبی را رد و وی را به «تبليغ عليه نظام» متهم کردند.

ابراهيم مهتری و ابراهيم شريفی، دو قربانی ديگر تجاوز جنسی در زندان‌های ايران هستند که پس از خروج از ايران اين موضوع را فاش کردند.

پيش از اين فيلم‌های ديگری از چند زندانی سياسی زن در دهه ۶۰ خورشيدی منتشر شده بود که آن‌ها نيز گفته بودند در آن زمان مورد تجاوز مأموران حکومتی ايران قرار گرفته‌اند.

هادی قائمی، سخنگوی کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران گفته است: «هرچقدر مقامات ايرانی تلاش در پنهان کردن حقيقت می‌کنند، نمی‌توانند موفق شوند.»

هادی قائمی افزود: «ماهيت غم‌انگيز پرونده اين زن جوان، عدم پاسخگويی و بی‌توجهی کامل به حداقل تضمين‌های آيين دادرسی، شواهد تکان‌دهنده‌ای از سيستم قضايی در حال متلاشی ايران است.»

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران همچنين اعلام کرد از گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد که برای رسيدگی به وضعيت حقوق بشر در ايران منصوب می‌شود، می‌خواهد به «کليه ادعاهای شکنجه، با توجه ويژه نسبت به ادعاهای تجاوز توسط بازجويان» رسيدگی کند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • White House seeks Pope's help on US prisoners in Iran - Politico
  • Iran's Rouhani says US-Iran enmity eased, but distrust will remain - Reuters
  • All in All, Iran Nuclear Agreement Is a Good Deal - Haaretz
  • Standard Chartered: The Iranian connection - Financial Times
  • Iran nuclear deal is done, but not the debate in congress - WATE 6 On Your Side
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.