Home

لغو برخی تحریم‌های اینترنتی علیه ایران

9 Mar 2010

وزارت خزانه‌داری آمریکا با ایجاد تسهیلاتی در تحریم‌های ایران، کوبا و سودان انتقال فناوری‌های اینترنتی برای حمایت از گروه‌های معترض در این کشورها را آزاد کرده است.
شرکت‌های فناوری آمریکایی از این پس مجاز به صدور خدمات اینترنتی برای شبکه‌های اجتماعی و ارسال پیامک خواهند بود. این شرکت‌ها تاکنون به دلیل نگرانی از نقض تحریم‌های آمریکا چنین خدماتی را ارائه نمی‌کردند.
شبکه بی‌بی‌سی گزارش داد: “طی چند ماه گذشته گزارش‌های متعددی درباره نقش فناوری‌های اینترنتی در جریان درگیری‌های اعتراض‌آمیز پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران منتشر شده است. برخی از این گزارش‌ها حکایت از نقش مثبت این فناوری‌ها در سازماندهی برخی تجمع‌ها دارد؛ اما برخی از کارشناسان می‌ویند در نفوذ این فناوری‌ها اغراق شده است”.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: “مقررات جدید، دسترسی به سایت‌های اینترنتی، وبلاگ‌نویسی، ای‌میل، ارسال پیامک، شبکه‌های اجتماعی و انتقال فایل‌های تصویری را تسهیل می‌کند”.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است: “هدف این است که مردم این کشورها “از حق جهان‌شمول خود برای آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات” حداکثر استفاده را بکنند. همانطور که وقایع اخیر ایران نشان داده، ارتباطات اینترنتی شخصی همچون ای‌میل، پیامک و شبکه‌های اجتماعی ابزاری قوی هستند”.

وزارت خزانه داری آمریکا صدور خدمات اینترنتی به هر سه کشور ایران، سودان و کوبا را آزاد می‌کند؛ اما صدور نرم‌افزارهای ارتباطاتی تنها به ایران و سودان مجاز است و کوبا مشمول مقررات ویژه وزارت بازرگانی آمریکا می‌شود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.