Home

سیمین بهبهانی ممنوع‌الخروج شد

9 Mar 2010

در ادامه فشارهای اعمال شده بر اقشار مختلف مردم ایران از جمله هنرمندان، سیمین بهبهانی شاعره بزرگ ایرانی و عضو کانون نویسندگان ایران نیز ممنوع الخروج شد.
نیروهای امنیتی ایران صبح روز گذشته از خروج سیمین بهبهانی از فرودگاه امام خمینی تهران که برای یک سفر کوتاه عازم پاریس بود، جلوگیری کردند.
این عضو کانون نویسندگان ایران، در این خصوص به وب‌سایت مدرسه فمینیستی گفت: “بعد از اینکه از گیت گمرک رد شدم و پاسپورتم مهر خروج خورد، دو مامور صدایم کردند و پاسپورتم را گرفتند. ماموران پس از ساعت‌ها بازجویی، از من خواستند که خود را به دادگاه انقلاب معرفی کنم”.

سیمین بهبهانی، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران، قرار بود در مراسم ویژه‌ای که نهم مارس به مناسبت روز جهانی زن در پاریس برگزار می‌شود، در خصوص مسائل زنان به سخنرانی بپردازد.

بهمن ماه سال گذشته، بهبهانی به نمایندگی از کمپین تغییر برای برابری، جایزه سیمون دوبووار را طی مراسمی در پاریس دریافت کرده بود.
وی همچنین در سال ۱۳۳۱ مدال بین‌المللی صلح برای شعر و لوح تقدیر پژوهش‌های زنان آمریکا را به عنوان زن سال دریافت کرده است. وی جوایز دیگری نیز نظیر جایزه سازمان نظارت بر حقوق بشر و مدال کارل فون اسیتیسکی را دریافت کرده است.

بهبهانی گفت: “شهرداری پاريس از من برای هشتم مارس دعوت به عمل آورده بود و من هم يک متن درباره فمينيسم و يک شعر درباره زنان آماده کرده بودم که در اين مراسم بخوانم و چهارشنبه هم قصد برگشت به تهران را داشتم؛ اما به علت بيماری و کهولت سن بارها از رفتن منصرف شدم اما اصرار و محبت دعوت‌کنندگان از يک سو و عشق به کار زنان و تعهد به زنان کشورم باعث شد تا این دعوت را بپذیرم”.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS Unknown Feed

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.