about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

فرصت اندک ایران برای معرفی نماینده خود در اوپک

۱۶ خرداد ۱۳۹۰

Font Size + | - Reset

اوپک روز چهاشنبه (۱۸ خرداد) در وین تشکیل جلسه می‌دهد و ایران که ریاست این دوره از اوپک را بر عهده دارد، هنوز گزینه‌ی خود را برای شرکت در این نشست و همچنین بر عهده گرفتن ریاست آن معرفی نکرده است.

به گزارش دویچه‌وله، محمد علی خطیبی نماینده ایران در اوپک‌ گفت که جمهوری اسلامی عملا تنها دو روز برای معرفی سرپرست هیئت نمایندگی‌اش فرصت دارد، هر چند وی اظهار داشته است که سازمان اوپک “هیچ‌گونه ضرب‌الاجلی” را برای معرفی گزینه ‌ایران تعیین نکرده است. محمد علی خطیبی در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس گفته است که به دلیل مسافرت خارج از کشور هیچ اطلاعی از معارفه سرپرست جدید وزارت نفت نداشته است.

خبرگزاری مهر نیز از قول محمد علی خطیبی آورده است که این کشور نمایند‌ه‌اش را “به زودی” و تا پیش از تشکیل نشست اوپک به دبیرخانه این سازمان معرفی می‌کند.

پیش‌تر همین خبرگزاری از “قطعی شدن” تقریبی حضور شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران به عنوان نماینده جمهوری اسلامی در نشست اوپک خبر داده بود. اما از آنجایی که اینک محمد علی‌آبادی سرپرستی وزارت نفت را بر عهده دارد، گمانه‌زنی‌ها بر سر حضور وی به عنوان سرپرست هیئت نمایندگی ایران در نشست روز ۱۸ خرداد اوپک شدت گرفته است.

محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور ایران روز ۱۲ خرداد، محمد علی‌آبادی را به عنوان سرپرست جدید وزارت نفت معرفی کرد؛ تصمیمی که پیشاپیش نیز ناخشنودی جمعی از نمایندگان مجلس ایران را موجب شده بود. به گفته‌ی رییس کمیسیون انرژی مجلس علی‌‌آبادی “بدترین انتخاب” برای احراز این سمت است و تصدی وی بر این وزارتخانه “کشور را به مخاطره می‌اندازد.”

محمد علی آبادی که از یاران نزدیک محمود احمدی‌نژاد به شمار می‌رود، در ابتدای دولت نهم از سوی وی به عنوان وزیر نفت و در دولت بعدی به عنوان وزیر نیرو به مجلس معرفی شد، اما در هر دو این موارد نمایندگان به وی رأی منفی دادند. حالا با توجه به نزدیک بودن تشکیل نشست اوپک و سرپرستی رییس پیشین سازمان تربیت بدنی و سازمان شیلات ایران بر وزارتخانه نفت امکان حضور وی در وین قوت گرفته است.

یکی از موضوعات اصلی که انتظار می‌رود سرفصل نشست این هفته سران اوپک باشد، بحث بر سر تغییرات قیمت نفت و میزان تولید آن است. اخیرا منابع عربی از بررسی افزایش تولید نفت تا میزان یک و نیم میلیون بشکه در روز در نشست آتی اوپک خبر دادند.

به نوشته‌ی این منابع، این افزایش بیش از همه به تحولات جاری منطقه به ویژه در لیبی و پایین آمدن تولید نفت در این کشور باز می‌گردد، هر چند اضافه شده بود که احتمال می‌رود رقم تولید یک میلیون بشکه در روز محمتل‌تر باشد و مورد موافقت اعضای این سازمان قرار بگیرد.

با این همه محمد علی خطیبی، نماینده ایران در اوپک در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اعلام کرده است: «هنوز هیچ دستور و موضوعی برای افزایش تولید و عرضه نفت در نشست آتی اوپک درخواست نشده است و براساس گمانه‌زنی‌ها نمی‌توان اظهار نظر دقیقی کرد.»

به گزارش رویترز، یکی از هیئت‌های مشاور سازمان اوپک که بازار عرضه و تقاضای نفت را بررسی می‌کند، روز جمعه (سوم ژوئن) بر سر افزایش میزان تولید نفت از سوی اوپک به توافق رسید. این هیئت تنها سمت ارائه مشاوره را بر عهده دارد و از قدرت تصمیم‌گیری برخوردار نیست.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
  • RSS
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • FriendFeed
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr تلاش آمریکا برای تداوم و تشدید تحریم‌ها علیه ایران

ایجاد مانع در برابر فعالیت‌های سپاه

titr ماموران امنیتی مانع برگزاری مراسم بزرگداشت سحابی‌ها در اصفهان شدند

تیراندازی هوایی برای متفرق کردن مردم

titr ۱۳ نفر در دریای خزر غرق شدند

23 هزار کشته در تصادفات جاده‌ای در سال 89

News English

titr Attacks continue against president’s chief of staff

IRGC will confront “the deviant current”

titr Iran to protest hijab ban on women’s Olympic football team

Iran calls it a “politically motivated decision”

titr Female political prisoners protest against Haleh Sahabi’s death

Calling for prosecution of those responsible

Advert
  1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
  • RSS Unknown Feed