Home

آمریکا رژیم ایران را مسئول مرگ هاله سحابی خواند

3 Jun 2011

Font Size + | - Reset

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنشی شدید “کشته‌شدن” هاله سحابی را قویاَ محکوم کرد. آمریکا با استناد به «شاهدان عینی و منابع موثق» نیروهای امنیتی ایران را مسئول این حادثه خوانده و خواستار پیگیری قتل هاله سحابی شده است.

به گزارش دویچه‌وله، دولت ایالات متحده آمریکا در واکنشی شدید “کشتن” هاله سحابی را قویاَ محکوم کرد. مارک تونر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در روز پنج‌شنبه (۱۲ خرداد/۲ ژوئن) به شدیدترین لحن ممکن، به مرگ هاله سحابی، فعال حقوق‌بشر و عضو “گروه مادران صلح” اعتراض کرد و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را مسئول آن خواند.

وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد که «شاهدان عینی و منابع موثق» تایید می‌کنند که هاله سحابی در پی «اعمال ناپسند ماموران امنیتی ایران» جان باخته است.

نخستین گزارش‌ها نیز حاکی از آن بود که هاله سحابی در حین مراسم تشییع جنازه عزت‌الله سحابی، پدرش با خشونت ماموران امنیتی ایران روبرو شده است. هاله سحابی که به خاطر مخالفت‌ و انتقاد به حکومت جمهوری اسلامی به زندان افتاده بود، برای خاکسپاری پدرش بطور موقت از زندان آزاد شده بود.

در حالی‌که مقامات رسمی و رسانه‌های دولتی مدعی‌اند که هاله سحابی بر اساس ایست قلبی جان سپرده است، پیکر وی از سوی نیروهای امنیتی شبانه در لواسان دفن شد. برای روشن شدن دلیل مرگ هاله سحابی هیچ‌گونه کالبد شکافی یا معاینه‌ای صورت نگرفته است.

دولت آمریکا در روز چهارشنبه (۱ ژوئن / ۱۱ خرداد) نیز در بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود که درباره مرگ هاله سحابی تحقیقات رسمی را آغاز کنند، اما در آن بیانیه هنوز سخنی از محکومیت رژیم ایران دیده نمی‌شد.

مارک تونر تاکید کرد که آمریکا از گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در ایران خواهد خواست که “کشته‌شدن” هاله سحابی را «بطور کامل و در اسرع وقت» مورد بررسی قرار دهد.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «این موضوعی باورنکردنی است که حکومت ایران تا این اندازه از شهروندان خود می‌ترسد که حتا علیه دختری که در مراسم تدفین پدرش شرکت داشته، خشونت و زور روا می‌دارد.»

به گفته شاهدان عینی، هاله سحابی در مراسم خاکسپاری پدرش پس از درگیری با نیروهای امنیتی درگذشته است. وی که به‌دلیل شرکت در اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ به دو سال زندان محکوم شده بود، ماه‌های اخیر را نیز در زندان سپری کرده بود.

حامد منتظری، نوه آیت‌الله منتظری که در مراسم تدفین عزت‌الله سحابی شرکت داشته، می‌گوید که شاهد ضربه زدن به هاله از سوی شخصی بوده که پس از تهاجم، خود را در میان ماموران و لباس شخصی‌ها پنهان کرده است.

اردشیر امیر ارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی، نیز مقامات حکومتی ایران را مسئول مرگ هاله سحابی خواند. شورای هماهنگی راه سبز امید از هاله سحابی به عنوان «شهید جدید جنبش سبز» نام برده است.

مرگ هاله سحابی تاکنون واکنش‌های گسترده محافل داخلی و خارجی را در پی داشته است. خانم کلاودیا روت، رهبر حزب سبزها در آلمان، ضمن ابراز همدردی عمیق خود، مرگ هاله سحابی را «جنایتی با انگیزه سیاسی» خواند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Sweden can't send Christian convert back to Iran - Catholic News Agency
  • Iran's Khamenei: 'The Americans Cannot Be Trusted' - Breitbart News
  • Michelle Obama hosts Iranian new year's feast - USA TODAY
  • Iran Dismisses US Talk of 'Arrangement' on Missiles - ABC News
  • Iran, India sign oil, energy agreement - Press TV
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.