about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

محمد علی آبادی سرپرست وزارت نفت شد

۱۳ خرداد ۱۳۹۰

Font Size + | - Reset

تنها یک روز پس از آنکه نمایندگان مجلس ایران مساله «تخلف» و «غیرقانونی» بودن سرپرستی محمود احمدی‌نژاد در وزارت نفت را به قوه قضائیه ارجاع کردند، رییس جمهوری ایران روز پنجشنبه طی حکمی محمد علی‌آبادی، رییس سابق سازمان تربیت بدنی، را به عنوان سرپرست وزارت نفت منصوب کرد.

به گزارش رادیو فردا، محمود احمدی نژاد خطاب به محمد علی آبادی نوشته است: «به استناد اصل یکصد و سی و پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به مراتب تعهد، شناخت و سوابق مفید اجرایی، به موجب این حکم جنابعالی به سمت “سرپرست وزارت نفت” منصوب می‌شوید.»

محمود احمدی‌نژاد ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری در نامه‌ای و با استناد به ماده پنجم قانون برنامه پنجم توسعه در مورد کاهش تعداد وزارتخانه‌ها، صادق محصولی وزیر رفاه، علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن و مسعود میرکاظمی، وزیر نفت را برکنار کرد.

محمود احمدی‌نژاد سپس خود سرپرستی وزارت نفت را برعهده گرفت. این اقدام رییس جمهور ایران واکنش تند نمایندگان مجلس را در پی داشت و آنان فعالیت محمود احمدی‌نژاد در این وزارتخانه را غیرقانونی اعلام کردند.

شورای نگهبان نیز فعالیت احمدی‌نژاد به عنوان سرپرست وزارت نفت را مغایر با اصل ۱۴۱ قانون اساسی دانسته بود. این اصل تصدی رییس جمهور در بیش از یک شغل دولتی را منع می‌کند.

در همین زمینه، روز چهارشنبه نمایندگان مجلس گزارش کمیسیون انرژی درباره تخلف رییس جمهوری را با ۱۶۵ رای مثبت یک رای منفی و ۱۳ رای ممتنع تصویب کردند.

پس از تصویب این گزارش، علی لاریجانی، رییس مجلس، گفته بود، طبق آیین نامه داخلی مجلس، گزارش تخلف محمود احمدی‌نژاد برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال می‌شود.

در حالی محمود احمدی‌نژاد، محمد علی آبادی را به عنوان سرپرست نفت معرفی کرده است که پیشتر گزارش‌هایی در خصوص معرفی وی به عنوان سرپرست یا وزیر نفت منتشر شده بود و نمایندگان مجلس از وی به عنوان «گزینه‌ای نامناسب» برای وزارت نفت یاد کرد بودند.

حسن غفوری فرد، نماینده مجلس، روز سه شنبه در گفت‌و‌گو با «خانه ملت» با اشاره به اینکه احتمالا محمد علی بادی به عنوان سرپرست وزارت نفت معرفی می‌شود، گفته بود: «قطعا احمدی‌نژاد فردی را معرفی خواهد کرد که بتواند از مجلس رای اعتماد اخذ نماید لذا علی آبادی به دلیل عدم تخصص نفتی گزینه‌ای مناسب برای این سمت نیست و از سوی احمدی‌نژاد به مجلس معرفی نخواهد شد.»

حسن غفوری فرد اضافه کرده است: «علی‌آبادی در آغاز دولت دهم نیز گزینه وزارت نفت بود که به علت کسب نکردن آرای اکثریت نمایندگان مجلس، برای تصدی وزارت نیرو معرفی شد و سرانجام برای این وزارتخانه هم رأی اعتماد نگرفت.»

در همین زمینه، به گزارش «باشگاه خبرنگاران»، موید حسینی صدر، نماینده خوی، با «نامناسب» خواندن انتخاب محمد علی آبادی برای وزارت یا سرپرستی نفت، گفته بود: «قطعا احمدی‌نژاد فردی را معرفی خواهد کرد که بتواند از مجلس رای اعتماد اخذ نماید لذا علی آبادی به دلیل عدم تخصص نفتی گزینه‌ای مناسب برای این سمت نیست و از سوی احمدی‌نژاد به مجلس معرفی نخواهد شد.»

محمد علی آبادی گزینه پیشنهادی محمود احمدی‌نژاد برای وزارت نیرو، یکی از سه وزیر پیشنهادی برای دولت دهم بودند که درسال ۱۳۸۸ نتوانستند از مجلس هشتم رای اعتماد بگیرند.

در آغاز به کار دولت دهم در مهرماه سال ۱۳۸۸ گزارش‌هایی درخصوص مخالفت مسعود میرکاظمی، وزیر سابق نفت، با حضور محمد علی آبادی در وزارت نفت منتشر شده بود.

به گزارش خبرآنلاین، پس از ناکامی محمد علی آبادی در گرفتن رای اعتماد برای وزارت نیرو، محمود احمدی‌نژاد کوشیده بود تا او را به ریاست شرکت ملی نفت ایران معرفی کند که با مخالفت مسعود میرکاظمی مواجه می‌شود.

طبق این گزارش مسعود میرکاظمی تهدید کرده بود در صورت معرفی محمد علی آبادی به عنوان رییس شرکت نفت وی از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد. در ‌‌نهایت محمود احمدی‌نژاد از فرستادن محمد علی آبادی به شرکت ملی نفت صرفنظر می‌کند.

وزارت نفت که یکی از کلیدی‌ترین وزارت خانه در دولت جمهوری اسلامی محسوب می‌شود از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ وی کوشیده است یکی از نزدیکان خود را به این سمت به گمارد و تاکنون مجلس با گزینه‌های نزدیک به وی مخالفت کرده است.

در دولت نهم و درسال ۱۳۸۴، محمود احمدی‌نژاد سه نفر را به عنوان وزیر نفت معرفی کرد که در ‌‌نهایت مجلس به چهارمین گزینه پیشنهادی یعنی کاظم وزیری هامانه رای اعتماد داد.

محمود احمدی‌نژاد نخست علی سعیدلو، رییس کنونی سازمان تربیت بدنی، را برای این مسئولیت معرفی کرده بود که نتوانست رای اعتماد مجلس را کسب کند، سپس محمود احمدی‌نژاد صادق محصولی را برای این مسئولیت معرفی کرد که وی نیز روز اخذ رای اعتماد انصراف داد. در همین راستا وی سپس محسن تسلطی را معرفی کرد که وی نیز نتوانست رای اعتماد بگیرد.

در روزی که محمد علی آبادی به عنوان سرپرست وزارت نفت منصوب شد، سردار رستم قاسمی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه پاسداران، نیز گفت که در حال بررسی پیشنهاد محمود احمدی‌نژاد برای پذیرش وزارت نفت است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، سردار رستم قاسمی گفته است: «با توجه به پیشنهاد ارایه شده ار سوی رییس جمهوری مبنی بر پذیرش مسئولیت وزارت نفت، در حال بررسی این پیشنهاد هستم.»

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا می‌گوید، یک ماه پیش محمود احمدی‌نژاد تصدی وزارت نفت را به وی پیشنهاد کرده است.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد، فعالیت‌های خود را در حوزه‌های مختلف گسترش داده و توانسته پروژه‌های بسیاری را در حوزه نفت و گاز و راه سازی با کمک دولت ایران در دست بگیرد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
  • RSS
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • FriendFeed
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr شعار علیه رحیم مشایی در جریان سخنرانی احمدی‌نژاد

انتخاب: احمدی‌نژاد کنترل اعصاب خود را از دست داد

titr تقاضای تشکیل دادگاه بی‌طرف برای پیگیری مرگ هاله سحابی

بیانیه شورای فعالان ملی مذهبی

titr آمریکا رژیم ایران را مسئول مرگ هاله سحابی خواند

«حکومت اسلامی از شهروندانش می‌ترسد»

News English

titr Protesters dispersed at service for Haleh Sahabi

About 15 people are reportedly arrested

titr Iran’s Supreme Leader backs Ahmadinejad

“Administration has accomplished many great tasks”

titr Iranian labour activist released on bail

Arrested four years ago

Advert
  1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
  • RSS Unknown Feed