Home

تلاش دوباره خاتمی برای بهبود وضعیت و آزادی زندانیان سیاسی

30 May 2011

Font Size + | - Reset

در حالی‌ که اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی مرد همچنان ادامه دارد، زندانیان سیاسی زن در زندان اوین هنوز در بند قرنطینه هستند. محمد خاتمی بار دیگر خواستار تغییر «فضای ناگوار» کنونی و آزادی زندانیان سیاسی شد.

به گزارش دویچه‌وله،‌ محمد خاتمی به مناسبت روز زن و هفته مادر با تعدادی از بانوان ایرانی دیدار و گفت‌وگو کرد. رئیس‌دولت هفتم و هشتم جمهوری اسلامی ایران که شماری بسیاری از طرفدارنش هنوز او را رئیس‌جمهور دوره اصلاحات خطاب می‌کنند، در این دیدار بار دیگر خواستار تغییر وضیعت زندانیان سیاسی به ویژه زندانیان سیاسی زن شد.

محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران معتقد است:«اگر نیرویی ‎که به خصوص در این دو سال برای دفع و حذف یکدیگر، صرف شده است، صرف تکامل وضع روحی خودمان و بهبود وضع زندگی و رسیدگی و خدمت به انقلاب و کشور و حرکت در جهت آرمان‌های والای ملت می‌شد، مطمئنا امروز وضعی به مراتب بهتر از آنچه هست داشتیم و شاهد میدان‌داری تندروها و کسانی‌که جز به حذف و تخریب نمی‌اندیشند، نبودیم.»

محمد خاتمی در سخنان خود که متن آن در وب‌سایت کلمه منتشر شده، گفته است: «فکر می‌کنم دشواری زندان برای زنان بیشتر است هم برای خود‌شان و هم برای خانواده آنها».

وی در ادامه با اشاره سخنان پیشین خود و درخواست آزادی زندانیان سیاسی، اضافه کرده است:«من اظهار امیدواری کردم؛ برای تغییر این فضای ناگوار کنونی که زیانش به همه و بیش از همه به نظام و ایران می‌رسد و برای باز شدن فضا زندانیان آزاد شوند و در گام اول شاهد آزادی زنان زندانی باشیم، که نشد. ولی برای کار خیر هیچ‌گاه دیر نیست.»

مطرح شدن دوباره خواست محمد خاتمی برای آزادی زندانیان سیاسی درحالی است که نه تنها خبری از آزادی این زندانیان نیست، بلکه در وضعیت آنها در هفته‌های گذشته تغییری به‌وجود نیامده است. تعدادی از زندانیان سیاسی مرد در زندان‌های رجایی شهر و گوهردشت در اعتراض به وضعیت خود همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

سایت کلمه روز یکشنبه (۸ خرداد) از تماس تلفنی محمد خاتمی بامهدی محمودیان یکی از زندانیان خبر داد.محمد خاتمی در این تماس تلفنی از مهدی محمودیان و تمامی زندانیانی که اعتصاب غذا کردند خواسته است به اعتصاب خود پایان دهند.

شماری از زندانیان سیاسی زن در زندان اوین هم هنوز در بند قرنطینه هستند.این زندانیان در بیانیه‌ای به مناسبت روز زن، شنبه ۷ خرداد (۲۸ مه) در سایت کلمه منتشر شد، به شرح روند بازجویی و وضعیت خود در زندان‌های جمهوری اسلامی پرداختند.

در این بیانیه ضمن اشاره به اعمال فشار جنسیتی بر زندانیان زن آمده است: «بازجویان مرد، در اتاق‌های بازجویی و در خلوت با زنان زندانی، با پیش کشیدن مسائل جنسی، به تهمت و افترا» علیه آنان دست می‌زنند و با اجبار‌آنان را به «اعترافات دروغین علیه خود و دیگران، با ذکر جزئیات» وا می‌دارند.

در ادامه این بیانیه به شکنجه‌های جسمی از قبیل «سیلی زدن، تو سری، پرتاب اشیا و یا صندلی به سوی متهم، ضرب و شتم با مشت و . ..» اشاره شده است.

محمد خاتمی در سخنان روز یکشنبه (۸ خرداد) خود با اشاره به جایگاه زن در جمهوری اسلامی گفته است: «درباره زن مطالبی گفته شده و می‌شود که در جای خود درخور توجه و به جهاتی درست است. ولی لازم است اساسی‌تر به این مسأله پرداخته شود.»

رئیس‌جمهور پیشین ایران، پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری سال ۸۸ بارها خواستار تغییر فضای سیاسی کشور شده است. وی در آخرین سخنرانی خود تأکید کرده است:«تکرار می‌کنم اگر با داور قرار دادن قانون اساسی جلو انحصارطلبی و بخصوص حاکمیت گروه‌های تند از هر طرف که باشد را بگیرند در وضعیت مناسبی قرار خواهیم گرفت. همه باید با هم این مهم را به انجام برسانیم و این کار میسر است و در درجه اول نفعش به نظام خواهد رسید.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”