Home

رفسنجانی: با غارت بیت‌المال نمی‌توان رأی مردم را خرید

28 May 2011

Font Size + | - Reset

هاشمی رفسنجانی مجدداَ دولت را به ارائه آمار دروغ و تلاش برای خرید رأی از طریق توزیع پول در میان مردم متهم کرده است. او می‌گوید که با گسترده‌شدن منابع خبررسانی مردم بیش از پیش آگاه شده‌اند و تن به استبداد نمی‌دهند.

به گزارش دویچه‌وله، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای تشخیص مصلحت نظام ایران که در سال گذشته و ماه‌های اول سال خورشیدی جاری آماج حملات نیروها ی مختلف اصول‌گرا بود و نهایتاَ زیر فشار این نیروها ریاست مجلس خبرگان را رها کرد، این روزها با بالاگرفتن مناقشه میان دولت و منتقدان اصول‌گرای آن بیش از پیش سکوت را به کنار گذاشته است. او مواضع دفاعی را رها کرده و با لحنی انتقادی و تهاجمی علیه دولت سخن می‌گوید.

رفسنجانی در تازه‌ترین سخنرانی خود که در “مراسم بزرگداشت حماسه‌سازان جامعه پزشکی در دوران جنگ تحمیلی” بیان کرده است بدون آن که صراحتاَ نامی از دولت ببرد، آن را به ارائه آمارهای دروغ و فریبکاری متهم می‌کند. رفسنجانی سپس موضوع توزیع پول در جامعه (توسط دولت) برای خرید رای را مطرح می‌کند و آن را سیاستی شکسته‌خورده می‌داند: «پول بی‌خودی مصرف کردن که مردم می‌فهمند یک بازی است و بیت‌المال را به غارت بردن برای خرید چند رای و امثال این چیزها دیگر در مردم جواب نمی‌دهد. حتی اگر مردم نیاز داشته باشند این پول را می‌گیرند، ولی لعنت‌شان هم می‌کنند.»

سخنان رفسنجانی ظاهراَ در اشاره به بحث‌های کنونی مجلس در باره‌ی توزیع غیرقانونی پول در میان مردم در آستانه انتخابات ریاست جمهموری سال ۱۳۸۸ است. این اقدام از جمله مواردی بود که مخالفان دولت در جریان اعتراضات دو سال پیش به آن اشاره می‌کردند.

مجلس ایران به تازگی بررسی به این اتهام را در دستور کار قرار داده است. محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه، این تصمیم مجلس را بر «مبنای گزارش این کمیسیون درباره عملکرد دولت در واگذاری سهام عدالت پیش از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری» توصیف کرده که «در آن زمان به دلیل حساسیت‌های به وجود آمده ارائه نشد و امروز پس از دو سال، نوبت به ارائه این گزارش رسیده است.»

علی‌اکبر اولیا، نماینده دیگر مجلس نیز در توضیح اتهام دولت گفته است که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری به ۹ میلیون نفر تحت عنوان “سود سهام عدالت” نفری ۸۰ هزار تومان پرداخت شده است.

رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که “اعتماد بخشی از مردم در جامعه خدشه‌دار شده” می‌گوید: «اگر بخواهیم امروز یک حرف درستی بزنیم و نصیحتی انجام بدهیم آن است که نظام و به طور کلی همه باید تلاش کنیم که اگر اعتماد بخشی از مردم از بین رفته و به تردید افتاده‌اند اعتماد آن‌ها را برگردانیم.»

رفسنجانی شرط بازگرداندن اعتماد به مردم را برخورد صادقانه با آنها می‌داند.

او سپس به نقش رسانه‌های متنوع خبری در آگاه‌سازی مردم می‌پردازد و می‌گوید: «در این بین کانال‌های فراوان رادیو و تلویزیونی و سرعت انتشار اخبار اینترنتی و وب‌ها همه در اختیار مردم است. اگر حادثه‌ای در هر گوشه از دنیا اتفاق افتد همه مردم در همه جای دنیا می‌توانند آن را ببینند و تحلیل کنند. این‌چنین مردم آگاه دیگر زیر بار استبداد و استکبار نمی‌روند و فقط می‌توان با خدمت درست و با صداقت اعتمادشان را به دست آورد.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran's President Warns Over Missed Opportunities - ABC News
  • Russia, OPEC Said Likely To Freeze Oil Output Without Iran - RadioFreeEurope/RadioLiberty
  • Kerry meets with Gulf allies amid differences over Iran - CNN International
  • Iran should pay a price for its ballistic missile tests - Washington Post
  • Iran Plans Visit to Rival Saudis to Discuss Hajj Pilgrimage - New York Times
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.