Home

نتانیاهو: تهدید نظامی علیه ایران لازم است

25 May 2011

Font Size + | - Reset

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیراسرائیل، سه شنبه در سخنرانی در کنگره آمریکا گفت که دولت او در برابر «صلح واقعی که امنیت اسرائیل را تضمین کند و فلسطینی‌ها اسرائیل را به عنوان کشوری یهودی برسمیت بشناسند، با سخاوت بسیار عمل خواهد کرد».

به گزارش رادیو فردا، نخست وزیر اسرائیل در این سخنرانی قول داد که با رسیدن به صلح واقعی، اسرائیل «نخستین دولت جهان باشد که کشور مستقل فلسطین را برسمیت می‌شناسد».

بنیامین نتانیاهو برای چندمین بار در سفر خود به آمریکا، در این سخنرانی نیز تکرار کرد که کشورش هرگز به مرزهای سال ۱۹۶۷ بازنمی گردد زیرا این مرز‌ها دیگر قابل دفاع نیست و امنیت اسرائیل امروز را تامین نمی‌کند.

رییس جمهوری آمریکا در روزهای اخیر تاکید کرده است که مرزهای سال ۱۹۶۷ باید اساس مذاکرات صلح اسرائیلی- فلسطینی باشد اما بخاطر «تغییرات جمعیتی صورت گرفته در ۴۴ سال اخیر» مبادله زمین میان طرفین صورت گیرد.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو، سیاستمداری بیش از یک دهه رهبری حزب راستگرای لیکود را در دست داشته است، درسخنرانی‌اش در کنگره، برای چشم پوشی اسرائیل از بخشی از یهودی نشین‌ها ابراز آمادگی کرد.

نخست وزیر اسرائیل برای نخستین بار گفت در صلح نهایی مورد نظر وی، محدوده دو کشور فلسطین و اسرائیل به گونه‌ای مرزبندی می‌شود که «مجتمع‌های بزرگ» یهودی نشین در کرانه باختری در خاک اسرائیل باقی می‌ماند.

این نخستین بار اسرائیل است که یک نخست وزیر اسرائیل، بویژه از حزب راستگرای لیکود، صریحا می‌گوید که یهودی نشین‌های دیگری که جزو «مجتمع‌های بزرگ» اسرائیلی نشین در کرانه باختری نیستند، تخلیه خواهند شد.

این سخنان نتانیاهو بلافاصله موجب خشم آن گروه از یهودی نشین‌های کرانه باختری شد که می‌دانند ممکن است در پیمان مورد نظر نخست وزیری که حامی او بوده‌اند، محل زندگیشان جا به جا شود.

ساعتی پس از سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا، رهبران شورای یهودی نشین‌ها به رسانه‌های اسرائیل گفتند که تظاهرات خود را آغاز خواهند کرد، زیرا به گفتهٔ آنها، دست کم، یکصد هزار نفر (از میان حدود سیصد و پنجاه هزار یهودی نشین کرانه باختری) باید جا به جا شوند.

نخست وزیراسرائیل در بخش‌هایی از سخنرانی پنجاه دقیقه‌ای خود در کنگره آمریکا، آنچه را که همواره «خطرات بزرگ ناشی از ایران» نامیده، تکرار کرد.

بنیامین نتانیاهو با قدردانی عمیق از آمریکا و بویژه از باراک اوباما که همچنان «برتری نظامی اسرائیل را تضمین می‌کند»، تاکید کرد که باید تهدید جدیدی برسر ایران وجود داشته باشد تا سران تهران برنامه هسته‌ای خود را متوقف کنند.

نخست وزیراسرائیل در این رابطه افزود که کشورش در هرحال، می‌داند در برابر خطرات چگونه از خود دفاع کند.

هنگامی که در دقایق نخست سخنرانی آقای نتانیاهو در کنگره نیز، فردی به حضور او به سختی اعتراض کرد و سیاست‌های دولت اسرائیل را مورد اعتراض قرار داد، نخست وزیر اسرائیل گفت «یکی از نمادهای مهم و ارزش‌های مشترک در مردمسالاری اسرائیل و آمریکا همین اعتراض است، درحالی که در مجلس‌های حکومت‌های خودکامه تهران یا طرابلس چنین اتفاقی هرگز رخ نمی‌دهد».

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran allows first female triathlete to compete for country - The Guardian
  • Gulf States question US resolve on Iran - Jerusalem Post
  • Iran's FM: Obama put himself in a trap over Syria - CBS News
  • US and Iran are edging toward direct talks - Los Angeles Times
  • Iran reopens film group in hint of moderate shift - USA TODAY
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.