about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

کلینتون: ایران به نگرانی‌های جهانی درباره برنامه هسته‌ای خود پاسخ دهد

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰

Font Size + | - Reset

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، با بیان این که فشارها بر ایران ادامه خواهد یافت، یک بار دیگر از جمهوری اسلامی خواسته است، به نگرانی‌های جامعه بین‌المللی درباره برنامه‌ اتمی‌اش پاسخ گوید.

به گزارش رادیو فردا، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفته است، فشارها بر جمهوری اسلامی همچنان پا برجا خواهد ماند، تا بدین ترتیب به این کشور نشان داده شود، که نگرانی‌های جامعه جهانی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران و لزوم پاسخگویی تهران به این نگرانی‌ها جدی است.

اظهارات تازه خانم کلینتون درباره برنامه هسته‌ای ایران تنها چند روز پس از آن بیان شده است که سخنگوی کاترین اشتون، گفته بود پاسخ سعید جلیلی به نامه بهمن ماه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حاوی نکته تازه‌ای نیست و نمی‌تواند مبنایی برای برگزاری مذاکرات تازه باشد.

نامه سعید جلیلی به کاترین اشتون سه‌شنبه هفته گذشته به وی تسلیم شده بود و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران در این نامه خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته بود، که جمهوری اسلامی «از بازگشت شما به گفت وگو برای همکاری حول نقاط مشترک استقبال» می‌کند.

پاسخ سعید جلیلی به نامه کاترین اشتون چند روز پس از آن ارسال شده بود که محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت دهم، از آمادگی ایران برای شرکت در مذاکرات اتمی «در چارچوب عدالت، احترام و در جهت همکاری متقابل» خبر داده بود.

در مقابل هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، که در یک کنفرانس خبری مشترک با کاترین اشتون در واشینگتن با خبرنگاران سخن می‌گفت، در این باره اظهار داشته است: «اجازه بدهید با صراحت بگویم که فشارها بر ایران همچنان ادامه می‌یابد تا این کشور از سیاست وقت‌کشی و پیش‌شرط‌های غیرقابل پذیرش خود دست بردارد و به نگرانی‌های جامعه جهانی بپردازد.»

در حالی که کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک به دنبال آن هستند که با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور گفت و گو کنند، جمهوری اسلامی می‌خواهد در این گفت و گوها به مسائلی مانند امنیت بین‌الملل، خلع سلاح هسته‌ای و یا سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل پرداخته شود.

در این میان کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی مشترک اتحادیه اروپا، در کنفرانس خبری مشترک خود با هیلاری کلینتون با اشاره به نامه تازه مقام‌های ایرانی گفته است: «سه ماه طول کشید تا آنها پاسخ نامه مرا بدهند. من آرزو داشتم، نامه قوی‌تر و بهتری از آنها دریافت می‌کردم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این که به نامه سعید جلیلی پاسخ خواهد داد، اظهار داشته است: «پیش از آن که به این نامه پاسخ بدهیم، با شرکای خود و به ویژه با ایالات متحده رایزنی خواهیم کرد.»

وی در عین حال از جمهوری اسلامی خواسته است در سیاست هسته‌ای خود تجدید نظر کرده و به میز مذاکره بازگردد.

خانم اشتون در پاسخ به این پرسش که آیا دور تازه‌ای از گفت و گوهای هسته‌ای با ایران برگزار می‌شود یا خیر، گفته است: «من دوست دارم بگویم که دور تازه‌ای از گفت و گوهای هسته‌ای برگزار می‌شود. اما با توجه به نامه‌ای که من (از سعید جلیلی) دریافت کرده‌ام، نمی‌توانم چنین چیزی بگویم.»

آخرین دور گفت و گوهای هسته‌ای بین ایران و کاترین اشتون و نیز نمایندگان گروه ۱+۵، که در در اوایل بهمن ماه سال گذشته در استانبول برگزار شد، هیچ نتیجه‌ای در بر نداشت و ایران در این مذاکرات بر مواضع گذشته خود تاکید کرده بود.

پس از آن مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یک بار دیگر به سعید جلیلی نامه نوشته و خواستار برگزاری دور دیگر مذاکرات شده بود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
  • RSS
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • FriendFeed
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr متهم شدن مشایی به تلاش برای تماس با آمریکا

«در آینده روابط پنهانی مشایی فاش خواهد شد»

titr دادستان تهران: همسر دکتر فاطمی در بازداشت به سر می‌برد

«در مورد برخی ملاقات‌های وی باید تحقیق شود»

titr کلینتون: ایران به نگرانی‌های جهانی درباره برنامه هسته‌ای خود پاسخ دهد

«فشارها بر ایران پابرجا خواهد ماند»

News English

titr Attacks against Ahmadinejad ally intensify

“Mashaie is a freemason”

titr Iranian judiciary: Medical reasons delayed blinding sentence

“This sentence needs special medical arrangements”

titr Two brothers executed in Esfahan

Charged with armed robbery

Advert
  1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
  • RSS Unknown Feed