Home

انتقاد از وضعیت حقوق بشر ایران

13 May 2011

Font Size + | - Reset

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه جدید خود از وضعیت حقوق بشر در جهان، به موارد نقض حقوق بشر در ایران، از جمله اعدام، صدور احکام ناعادلانه، بازداشت، شکنجه و تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های قومی اشاره کرده است.

به گزارش رادیو فردا، این سازمان در گزارش اخیر خود آورده که در سال ۲۰۱۰، دستکم ۲۵۲ تن در ایران اعدام شده‌اند و تأکید کرده است که طبق «گزارش‌های موثق دریافتی» در این سال بیش از ۳۰۰ مورد اعدام دیگر در ایران صورت گرفته که بیشتر آن‌ها در زندان وکیل‌آباد مشهد به اجرا درآمده، اما مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی آن‌ها را تأیید نکرده‌اند.

بر اساس این‌گزارش همچنین دستکم ۱۴۳ تن که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند، اکنون در صف اعدام قرار دارند و حداقل یک مجرم صغیر در سال گذشته اعدام شده است.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین خاطرنشان کرده که در یک‌سال گذشته صدور حکم سنگسار همچنان ادامه داشته، اما بر اساس گزارش‌های رسیده هیچ حکم سنگساری در این مدت به اجرا در نیامده است.

گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل در ادامه افزوده است که اجرای حکم شلاق و قطع عضو از دیگر موارد نقض حقوق بشری است که همچنان در ایران صورت می‌گیرد.

بر اساس این گزارش زندانیان در ایران تحت شرایط نامطلوبی نگهداری می‌شوند و بسیاری از آن‌ها از دسترسی به وکیل محروم هستند.

این سازمان همچنین به شکنجه زندانیان از طریق ضرب و شتم شدید، فرو کردن سر زندانیان در کاسه توالت، اعدام‌های ساختگی، محبوس کردن زندانیان در سلول‌های بسیار کوچک، محروم کردن آن‌ها از آب، نور غذا و مراجعه به پزشک اشاره کرده است.

در گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل از وضعیت حقوق بشر در ایران، ضمن یادآوری وقایع بازداشتگاه کهریزک و حمله به کوی دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۸، آمده است که «نیروهای امنیتی»، همچنان بدون «تقریبا هیچ‌گونه مجازاتی»، به نقض حقوق بشر می‌پردازند.

نبود آزادی بیان و آزادی مذهب، تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های قومی و همچنین آزار و اذیت فعالان حقوق بشر در ایران، از دیگر مواردی است که در این گزارش به آن‌ها اشاره شده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”