about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home

یکی از آخرین مراحل راه اندازی نیروگاه بوشهر طی شد

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰

Font Size + | - Reset

شرکت روسی سازنده نیروگاه اتمی بوشهر می گوید یک واحد رآکتور این نیروگاه روز یکشنبه به “حداقل سطح کنترل” رسید و فعالیت آزمایشی آن با موفقیت انجام شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، شرکت روسی “اتم استروی اکسپورت” که احداث نیروگاه اتمی بوشهر را برعهده دارد، طی بیانیه ای با اعلام این خبر افزود آزمایش سیستم های عملیاتی و ایمنی یکی از آخرین مراحلی است که باید پیش از آغاز به کار این نیروگاه طی شود.

این شرکت هنوز تاریخی برای راه اندازی این نیروگاه اعلام نکرده است.

خبرگزاری فارس اخیرا اعلام کرد سوخت گذاری و عملیات هسته ای شدن نیروگاه اتمی بوشهر پایان یافته و این نیروگاه “رسما هسته ای” شده است.

این خبرگزاری گفته بود پس از پایان سوخت گذاری، نیروگاه به مدت دو هفته به شکل فعلی کار می کند و بعد از دو ماه، برق آن وارد مدار می شود.

اما علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز دوشنبه به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت هنوز زمانی برای اتصال نیروگاه به شبکه سراسری تولید برق کشور اعلام نشده است.

او با اشاره به مشکلات اخیر در نیروگاه بوشهر گفت: “بر اساس اطلاعاتی که سازمان انرژی اتمی در اختیار ما قرار داده است ایراد مربوط به نیروگاه برطرف شده و مجددا سوخت‌گذاری انجام گرفته است.”

غلامعلی میگلی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس و عضو کمیته بررسی نیروگاه بوشهر نیز روز دوشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت که این نیروگاه هنوز راه اندازی نشده، اما آزمایش های نهایی برای راه اندازی در حال انجام است.

او گفت: “هم اکنون پس از شست و شوی مجدد میله های سوختی که از قلب رآکتور بیرون کشیده و قرار دادن در قلب رآکتور، تست های نهایی در نیروگاه انجام می شود.”

اوایل اسفند ماه سال گذشته مقام‌های ایران از خارج کردن سوخت داخل راکتور نیروگاه بوشهر “برای انجام برخی آزمایش‌ها و اقدامات فنی” برای مدتی محدود خبر داده بودند.

فرآیند سوخت گذاری رآکتور نیروگاه بوشهر پیش از این در اوایل سال گذشته انجام شده بود و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در سفر فروردین ماه خود به بوشهر گفته بود: “درِ رآکتور این نیروگاه بسته شده و همه چیز آماده و مهیا است تا در آینده نزدیک برق تولید شود.”

اما تکمیل طرح نیروگاه بوشهر تا کنون بارها به تعویق افتاده و مشکلات فنی و مالی، دلیل تاخیر در راه اندازی این نیروگاه عنوان شده است.

اسرائیل و کشورهای غربی نگرانند که ایران بدنبال دستیابی به سلاح اتمی باشد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فوریه گذشته خود اعلام کرد که اطلاعاتی بدست آورده که حاکی از “جنبه نظامی احتمالی” برنامه اتمی ایران است.

اما ایران این اتهام ها را رد کرده و می گوید بدنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

یکی از موضوعاتی که طی ماه‌های گذشته اخبار و واکنش‌های زیاد و گاه متناقضی به همراه داشت، نفوذ کرم کامپیوتری استاکس‌نت به تاسیسات هسته ای ایران بود.

مقام های ایران تایید کردند که استاکس‌نت کامپیوترهای کارکنان راکتور اتمی بوشهر را آلوده کرده، اما در عین حال تاکید داشتند که این ویروس به سیستم های اصلی نیروگاه صدمه نزده است.

اما برخی مقام های روسیه گفتند استاکس نت ممکن بود فاجعه ای هسته ای مانند چرنوبیل در بوشهر به راه اندازد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
  • RSS
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • FriendFeed
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr سازمان ملل نقش ایران در سرکوب معترضان سوری را تایید کرد

«ایران 6 محموله سلاح به سوریه قاچاق کرده است»

titr انتقاد از وضعیت حقوق بشر ایران

گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل

titr نویسنده نامه زندان رجایی‌شهر به انفرادی افتاد

پیامدهای نامه مهدی محمودیان به آیت‌الله خامنه‌ای

News English

titr Iran official blames executions on Europe drug traffic

“Europe should participate in war on drugs”

titr US: Iran will fight ‘Arab Spring’ forces

“Iran will resist reforms more strongly”

titr Iran postpones trial of American detainees

Detainees were not brought to trial

Advert
  1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
  • RSS Unknown Feed