Home

نقش ایران و آمریکا در اوضاع سوریه

10 May 2011

Font Size + | - Reset

دولت سوریه، مخالفان تبعیدی خود را متهم می‌کند که می‌کوشند آمریکا را به دخالت نظامی در این کشور برانگیزند. همزمان، روزنامه السیاسة، چاپ کویت جمهوری اسلامی ایران را به دخالت مستقیم در سرکوب مردم سوریه متهم کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، رسانه‌های دولتی سوریه، در آغاز ناآرامی‌های این کشور می‌کوشیدند مخالفانی را که در درعا و سایر شهرها علیه فساد و بیکاری دست به تظاهرات زدند، «گروه‌های بزهکار و سنی متعصب» معرفی کنند.

اکنون دولت سوریه مخالفان تبعیدی را متهم می‌کند که آنها می‌کوشند از طریق تماس با طرفداران اسرائیل در آمریکا، ایالات متحده آمریکا را به دخالت نظامی در سوریه برانگیزند. مهم‌ترین چهره در میان مخالفان تبعیدی و مهاجر سوریه عبدالحلیم خدام، وزیر خارجه سابق این کشور است.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، در پی طرح این اتهامات، طرفداران بشاراسد در روزهای اخیر در برابر سفارت آمریکا در دمشق علیه دخالت نظامی احتمالی این کشور دست به تظاهرات زده‌اند.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد: «رژیم سوریه در آغاز تظاهرات کوشید با دادن وعده‌های توخالی اصلاحات، ناراضیان را به سوی خود جلب کند. اما اکنون تنها به خشونت متوسل می‌شود. سوریه، دستخوش انزوا شده و در حال حاضر تنها ایران است که از رئیس‌جمهور اسد پشتیبانی می‌کند.»

همزمان با خبرگزاری آلمان، روزنامه السیاسة کویت نیز روز شنبه (۷ مه، ۱۷ اردی‌بهشت) جمهوری اسلامی را به دخالت فعال در سرکوب مردم سوریه متهم کرده است.

این روزنامه، به نقل از منابع خود در دمشق مدعی است که ایران، از ترس از دست دادن پشتیبان اصلی خود در منطقه، با ارسال اسلحه برای حزب‌الله لبنان و گروه‌های فلسطینی آن‌ها را برای شرکت در سرکوب تظاهرات آرام مردم سوریه مجهز می‌کند.

السیاسة، از قول همین منابع ادعا می‌کند که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با تجهیز رژیم سوریه به تجربیات و وسایل قلع و قمع تظاهرکنندگان موافقت کرده است.

پایگاه اینترنتی “اخبار جهان اسلام” ضمن نقل این مطلب از السیاسة نوشته است:« نیروهای ایرانی در سوریه، مسجد سیده رقیه در مرکز دمشق را به عنوان مرکز فرماندهی عملیات سرکوب انتخاب کرده‌ و تمام دستگاه‌ها و جنگ‌افزارهای خود را به آنجا منتقل کرده‌اند.»

تارنمای اخبار جهان اسلام، بر گزارش خود افزوده است: «کادر ایرانی مسجد رقیه شامل ۱۰ نفر از سرداران سپاه پاسداران، از جمله محمد حجازی فرمانده گروه ثارالله و عبدالله راعی فرمانده لشگر رسول‌الله هستند. این دو گروه در سرکوب تظاهرات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ نقش اساسی داشته‌اند.»

یک پایگاه اینترنتی دیگر در ایران که “بی‌باک” نام دارد و از سیاست‌های دولت پشتیبانی می‌کند، ضمن نقل قسمت‌هایی از گزارش السیاسة، این روزنامه را به ایران ستیزی و پخش شایعات دروغ متهم کرده است.

خبرگزاری آلمان درباره اوضاع فعلی سوریه می‌نویسد:«واحد‌های نظامی و تک‌تیراندازان سوریه پس از درعا، اکنون در همه شهرهای دیگری که صحنه تظاهرات اعتراضی دوماهه اخیر بوده مستقر شده‌اند. با این همه، به نظر می‌رسد که حکومت سوریه از ارائه طرحی برای آینده درمانده شده است.»

خبرگزاری آلمان می‌افزاید:«کارشناسان نگران آن هستند که رهبری سوریه با طرح تئوری‌های توطئه آخرین شانس خود را نیز برای حل مسالمت‌آمیز بحران از دست بدهد.»

مصطفی عبدالعزیز، سفیر مصر در دمشق در مصاحبه‌ای با الشرق الاوسط گفته است:«رژیم باید یک تحول اساسی را که منطبق با خواست مردم باشد می‌پذیرفت، اما این موقعیت را، بدون آن که آزمایش کند از دست داده است. رهبری سوریه، درهائی را که خروج آبرومندانه از بحران را ممکن می‌ساخت به روی خود بسته است.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Israel Targeted Iranian Missiles in Syria Attack - New York Times
  • Next Iran President Likely to Have Gentler Touch - ABC News
  • Iran, India should boost trade ties: Larijani - Press TV
  • Iran foreign minister urges international action to protect religious sanctities - Press TV
  • A Cloud No Bigger Than a Man's Hand: Iran Dept. - The Atlantic