Home

خاتمی: دیکتاتوری نباید تقدیس شود

4 May 2011

Font Size + | - Reset

محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین، در دیدار با تعدادی از معلمان نسبت به پوشاندن “قدرت در هاله‌ای از تقدس” و پاسخگو نبودن حکومت برابر مردم هشدار داد. او همچنین خواستار آزادی زندانیان و باز شدن فضای کشور شد.

به گزارش دویچه‌وله،‌ دیدار شماری از معلمان با محمد خاتمی به مناسبت روز معلم (۱۲ اردیبهشت) انجام شد. خاتمی در این دیدار ضمن ارج نهادن به مقام معلم به تشریح دیدگاه‌های خود در مورد یک جامعه و حکومت مطلوب پرداخت. او ضمن تاکید بر ضرورت احترام به حقوق شهروندان ابراز امیدواری کرده معلمانی که بی‌گناه در زندان به سر می‌برند آزاد شوند.

محمد خاتمی در جمع معلمان گفت «امیدواریم به لطف خداوند هر چه زودتر همچنان که بارها گفته‌ایم زندانیان آزاد شوند و فضا باز شود.» او می‌افزاید «این به نفع کشور و نظام و همه خواهد بود و امیدواریم شاهد روزهای بهتری در این زمینه باشیم.» مشروح سخنان خاتمی در برخی از سایت‌های اصلاح‌طلبان، از جمله جرس و کلمه منتشر شده است.

خاتمی در بخش‌های دیگری از سخنانش به بررسی دیدگاه‌های مرتضی مطهری پرداخت که روز معلم در جمهوری اسلامی برگرفته از روز ترور او در ۱۲ اریبهشت ۱۳۵۸ عنوان می‌شود. این روز از سال ۱۳۴۰ خورشیدی و در پی کشته شدن ابوالحسن خانعلی دبیر دبیرستان جامی تهران در تظاهرات اعتراضی معلمان جلوی مجلس، روز معلم نامیده شده بود. محمد خاتمی اهمیت دیدگاه‌های مطهری را مبارزه با خرافه‌گرایی و تحریف دین، و دفاع از آزاداندیشی و خردگرایی توصیف می‌کند.

رئیس جمهور پیشین با اشاره به این که ایمان تحمیلی نیست تاکید کرد «ایمان مبتنی بر آگاهی و انتخاب است و در فضایی که آزادی وجود داشته باشد انسان امکان انتخاب دارد.» او می‌افزاید «ایمان اصیل انسان‌ها را از اسارت قدرت‌های سلطه‌گری که خودشان را حق مطلق می‌دانند» نجات می‌دهد.

خاتمی می‌گوید «حکومت حدود و اختیاراتی دارد ولی اینکه همه امکانات و همه حق در خدمت قدرت باشد و همه فرمان‌پذیری‌ها و اطاعت محض برای مردم، شیوه‌ای بوده که نوعاً در حکومت‌های جبار وجود داشته.» از نظر او حکومت مطلوب باید بر اساس تعالیم اسلام شکل گیرد و مطابق این تعالیم «حق و امکان مردم به جابجایی قدرت با انتخابات و به طریق آزاد و مسالمت‌آمیز» باید محترم شمرده شود. به نظر می‌رسد این سخنان بی‌ارتباط با انتخابات مناقشه‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری نباشد.

در بخش دیگری از اظهارات خاتمی نکاتی مطرح شده که منظور از آن می‌تواند موقعیت رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای تلقی شود. او گفته است نباید «قدرت در هاله‌ای از تقدس پوشانده شود که کسی حق سؤال و انتقاد و اعتراض نسبت به آن نداشته باشد.»

اخیرا تلاش‌ها برای تقدیس خامنه‌ای در ایران افزایش یافته است. محمد سعیدی، امام جمعه موقت قم چندی پیش به نقل از خواهر ناتنی رهبر جمهوری اسلامی مدعی شد، علی خامنه‌ای هنگام تولد به جای گریه کردن «یاعلی» گفته است. در فیلم مستند «ظهور نزدیک است» که جنجال بر سر آن همچنان ادامه دارد نیز خامنه‌ای “یکی از همراهان امام زمان” معرفی شده است. همچنین تلاش‌هایی در جریان است تا به خامنه‌ای لقب “امام” داده شود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Sweden can't send Christian convert back to Iran - Catholic News Agency
  • Iran's Khamenei: 'The Americans Cannot Be Trusted' - Breitbart News
  • Michelle Obama hosts Iranian new year's feast - USA TODAY
  • Iran Dismisses US Talk of 'Arrangement' on Missiles - ABC News
  • Iran, India sign oil, energy agreement - Press TV
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.