Home

آمریکا: ایران فعالانه در سرکوب‌های سوریه دخالت دارد

27 Apr 2011

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، حکومت ایران را متهم کرده است که فعالانه از سرکوب مردم معترض در سوریه حمایت می کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، او سه شنبه عصر به وقت نیویورک در مقر سازمان ملل متحد گفت: “ما از مدارک دخالت فعالانه ایران و حمایتش از دولت سوریه در سرکوب مردم این کشور کاملا آگاه و نگرانیم.”

خانم رایس از اظهار نظر درباره جزئیات این اتهام خودداری کرد.

ایران و سوریه این اتهام که اخیرا توسط باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز مطرح شده را بی اساس می دانند.

سوزان رایس بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را متهم کرد که به طور “مزورانه” بیگانگان را مسبب ناآرامی های جاری می داند و در عین حال از ایران برای سرکوب معترضان سوری کمک می خواهد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سه شنبه گذشته با رد اتهامات دولت آمریکا آنها را به “تامل در اظهاراتشان” فرا خواند.

او اتهام وارد شده از سوی باراک اوباما را ادامه “جنگ روانی و رسانه ای” علیه جمهوری اسلامی و نشانه تلاش ایالات متحده برای منحرف کردن افکار عمومی از حمایت آن کشور از “رژیم های وابسته در منطقه” دانست.

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه شنبه عصر جلسه ای برای بررسی تحولات سوریه تشکیل داد اما اعضای این شورا بیانیه یا قطعنامه ای صادر نکردند. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در جلسه شورای امنیت حضور داشت.

او پس از دیدار با نمایندگان کشورهای عضو شورا، در جمع خبرنگاران حاضر شد و سرکوب معترضان در سوریه را محکوم کرد.

بان کی مون در نیویورک گفت: “من ادامه خشونت ها علیه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز در سوریه را به شدت محکوم می کنم، به خصوص خشونت های انجام شده با استفاده از تانک و مهمات جنگی که منجر به کشته و زخمی شدن صدها نفر شده است.”

این در حالیست که عملیات ارتش و نیروهای امنیتی سوریه در شهر درعا، کانون اعتراضات، ادامه دارد.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که بیش از دو هزار نیروی پلیس نیز به محله دوما در حومه دمشق اعزام شده اند و تدابیر امنیتی شدیدی در این ناحیه به اجرا گذاشته شده است.

سازمان مدافع حقوق بشر سوریه (سواسیه) می گوید که بیش از ۴۰۰ نفر طی یک ماه تظاهرات دموکراسی خواهی در سوریه کشته شده اند.

دولت بریتانیا اعلام کرده است که تحریم هایی را مد نظر دارد که “بر حکومت اثر بگذارد.”

فرانسه و ایتالیا در یک بیانیه مشترک از اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد خواستند که حکومت سوریه را برای توقف سرکوب مردم معترض تحت فشار قراردهند.

گزارش ها حاکیست که نیروهای حکومتی صدها نفر را در درعا، واقع در جنوب سوریه، دستگیر کرده اند.

مخالفان می گویند که طی دو روز گذشته دست کم ۳۵ نفر از معترضان در درعا کشته شده اند. این رقم از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.