Home

اوباما: ایران در سرکوب معترضان به رژیم سوریه کمک می‌کند

23 Apr 2011

Font Size + | - Reset

کشتار تظاهرکنندگان در سوریه واکنش شدید محافل بین‌المللی را بدنبال داشت. اوباما از بشار اسد خواست که به خشونت علیه مردم خود پایان دهد. پارلمان اروپا و سازمان ملل نیز اعلام کردند که رژیم سوریه موظف به رعایت حقوق‌بشر است.

به گزارش دویچه‌وله،‌ باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، بکارگیری خشونت علیه تظاهرکنندگان در سوریه را به‌شدت محکوم کرد. اوباما در روز جمعه (۲ اردیبهشت/۲۲ آوریل) تصریح کرد که «اعمال خشونت انزجارآور به منظور سرکوبی معترضان باید سریعاَ پایان یابد».

اوباما از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، خواست که حقوق و مطالبات مردم خود را محترم شمارد. رئیس‌جمهور آمریکا رهبری سوریه را متهم کرد که برای سرکوبی مردم خود از رژیم ایران یاری می‌گیرد. اشاره اوباما به گزارش‌هایی است که بر اساس آنها، رژیم جمهوری اسلامی روش‌های شناسایی مخالفان و مقابله با معترضان را به نیروهای امنیتی سوریه منتقل می‌کند.

اوباما افزود: «بشار اسد به جای گوش سپردن به خواست مردم خود، بیگانگان را مقصر می‌شمارد و در حالی‌که برای سرکوب شهروندان سوریه از ایران یاری می‌گیرد، به همان تاکتیک‌های خشنی روی می‌آورد، که متحدان ایرانی‌اش از آن استفاده کرده‌اند.»

پارلمان اروپا نیز «اعمال خشونت علیه تظاهرکنندگان مسالمت‌جو» را محکوم کرد. نمایندگان پارلمان اروپا با انتشار بیانیه‌ای خواستار «پایان دادن به خونریزی، توقف بازداشت‌های خودسرانه و شکنجه و قتل» در زندان‌های سوریه شدند.

یرژی بوزک، رئیس پارلمان اروپا، تصریح کرد که «مردم سوریه را دیگر نمی‌توان با وعده‌‌ها فریب داد». وی افزود: «رژیم سوریه باید سرانجام نشانه‌‌های دوران جدید را دریابد و اصلاحات وعده داده شده را به اجرا گذارد.» در همین راستا، وزیر امور خارجه فرانسه از رهبران سوریه خواست که سریعاَ با نیروهای اپوزیسیون وارد گفت‌وگو شوند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز «کشتار تظاهرکنندگان توسط نیروهای امنیتی سوریه را غیرقابل قبول خواند». وی از نیروهای انتظامی در سوریه خواست که به جای سرکوب مردم، خویشتن‌داری پیشه کنند و «حق مردم سوریه برای تظاهرات صلح‌آمیز» را به رسمیت شناسند.

از سوی دیگر بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار توقف فوری خشونت در سوریه شد. مارتین نسیرکی، سخنگوی سازمان ملل، اعلام کرد که بان‌‌کی‌مون همچنین «خواستار تحقیقاتی مستقل و شفاف» برای رسیدگی به کشتار روز جمعه شده است. دبیرکل سازمان ملل، به رهبران سوریه یادآوری کرد که در قبال اجرای حقوق‌بشر مسئول هستند. وی افزود که «حقوق‌بشر در برگیرنده‌ی آزادی بیان و تجمعات مسالمت‌آمیز» نیز می‌شود.

جمعه (۲ اردیبهشت/۲۲ آوریل) خونین‌ترین روز در ناآرامی‌های اخیر سوریه به شمار می‌آید. نیروهای امنیتی سوریه با اعمال خشونت بی‌سابقه به معترضان بی‌دفاع در خیابان‌ها شلیک کردند. شاهدان عینی و سازمان‌های حقوق‌بشری کشته شدن دست‌کم ۸۸ نفر را تنها در دمشق، پایتخت سوریه، تایید کرده‌اند.

حضور صدها هزار نفر معترض در شهرهای مختلف سوریه نشان از گسترش نا‌آرامی‌ها و تعمیق خواسته‌های مردم دارد. در حالی‌که اسد، قانون وضعیت اضطراری در این کشور را پس از قریب ۵۰ سال ملغی اعلام کرد، حوادث روز جمعه بی‌اعتباری وعده‌های حکومت سوریه را آشکار ساخت.

بنا به گزارش‌های رسیده، تنها در جنوب سوریه ۱۸ نفر، در حومه شهر دمشق ۷ نفر و در شهر حمص نیز ۱۶ نفر کشته شده‌اند. بنا به گفته‌ی شاهدان عینی صدها نفر نیز در اثر تیراندازی ماموران امنیتی زخمی شده‌اند. ماموران لباس شخصی از کمین‌گاه‌های خود بر فراز ساختمان‌ها بر روی تظاهرکنندگان آتش گشودند، تا از این طریق با ایجاد ترس معترضان را مجبور به فرار کنند.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، نیروهای انتظامی تعدادی از این «مردان مسلح ناشناس» را دستگیر کرده‌اند. مخالفان مدعی‌اند که «تک‌تیراندازها بخشی از نیروهای امنیتی سوریه» هستند. به گفته فعالان سیاسی «وجود این همه مهاجمان مسلح در مرکز شهرها بدون تایید سازمان امنیت سوریه غیرقابل تصور است». افزون بر این، اغلب “مهاجمان مسلح” بر فراز ساختمان‌های دولتی دیده شده‌اند، که گواه «هماهنگی آنها با نیروهای انتظامی» در سوریه است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Sweden can't send Christian convert back to Iran - Catholic News Agency
  • Iran's Khamenei: 'The Americans Cannot Be Trusted' - Breitbart News
  • Michelle Obama hosts Iranian new year's feast - USA TODAY
  • Iran Dismisses US Talk of 'Arrangement' on Missiles - ABC News
  • Iran, India sign oil, energy agreement - Press TV
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.