Home

ایران: بیانیه شورای همکاری خلیج فارس، مردود است

19 Apr 2011

Font Size + | - Reset

ایران بیانیه شورای همکاری خلیج فارس را «مردود و بی‌اساس» خواند. بیانیه شورا ضمن متهم‌ کردن جمهوری اسلامی به دخالت در امور کشورهای منطقه از این دولت می‌خواهد که به «تحریکات خود پایان دهد».

به گزارش دویچه‌وله، دولت ایران روز دوشنبه (۱۸ آوریل، ۲۹ فروردین) به بیانیه‌ی اخیر شورای همکاری خلیج فارس‌علیه سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه واکنشی منفی نشان داد و آن را مردود شمرد.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران، گفت، این بیانیه «دیدگاه تمامی اعضای این شورا نبوده و به نظر می‌رسد که برخی از اعضای این شورا از نام شورا برای اجرای اهداف خود سوء استفاده می‌کنند.»

به گزارش ایرنا، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران، انتشار این بیانیه را «اقدامی در جهت انحراف افکار عمومی جامعه‌ی بین‌المللی از اقدامات نظامی‌گرایانه و بحران‌ساز برخی کشورهای منطقه» توصیف کرد.

وی تأکید کرد که روابط ایران با آن دسته از «همسایگانی در منطقه خلیج فارس که از اصول مبتنی بر احترام به حاکمیت ملی، حسن همجواری، احترام متقابل و پاسخ‌گویی به مطالبات مشروع مردمی پیروی می‌کنند از روندی مناسب برخوردار است.»

علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز روز دوشنبه بیانیه شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر مداخله‌ی ایران در امور داخلی بحرین را مردود شمرد.

وی این بیانیه را «فرافکنی در برابر اشتباه تاریخی عربستان در لشکرکشی به بحرین» تلقی كرد.

بروجردی در دفاع از مواضع جمهوری اسلامی در برابر بحرین گفت، هدف «جمهوری اسلامی پایان یافتن این بحران و حفظ استقلال یک کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی و سازمان ملل» است.

همزمان با این اظهارنظرها محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، نیز در مراسم روز ارتش در تهران آمریکا را به تلاش برای ایجاد اختلاف میان ایران و کشورهای عربی و نفاق‌افکنی میان شیعیان و سنی‌ها متهم کرد.

کشورهای عرب حوزه‌ی خلیج فارس روز یکشنبه (۱۷ آوریل، ۲۸ فروردین) با انتشار بیانیه‌ای از جامعه‌ی بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل خواستند تا از «دخالت‌ها و تحریکات آشکار ایران» در امور داخلی این کشورها جلوگیری کنند.

دراین بیانیه که از سوی وزرای خارجه‌ی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، انتشار یافت خواسته شد تا «اقدامات لازم» در برابر «تفرقه‌افکنی‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه» انجام شود.

نمایندگان شش کشور عضو این شورا یعنی بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده‌ی عربی در این بیانیه تأکید کردند که «قاطعانه در مقابل هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی خود» می‌ایستند و از ایران خواستند، به «تحریکات خود پایان دهد».

در این بیانیه همچنین «خشونت علیه دیپلمات‌های عربستان سعودی در ایران» تقبیح شده است.

دولت عربستان سعودی روز یکشنبه، پیش از انتشار این بیانیه تهدید کرده بود، در صورتی که ایران از دیپلمات‌های عربستان حفاظت بهتری نکند آنها را به عربستان فراخواهد خواند.

روز دوشنبه، ۱۲ آوریل، خبرگزاری ایرنا گزارش داد که «تعدادی دانشجو» در اعتراض به دخالت نظامی عربستان در بحرین و «کشتار» مردم بحرین در برابر سفارت عربستان در تهران تظاهرات کردند.

خبرگزاری فارس هم از درگیری عده‌ای از تظاهرکنندگان مقابل سفارت عربستان با نیروی انتظامی و پرتاب «شش الی هفت کوکتل مولوتوف» به سمت ساختمان سفارت خبر داده بود.

در گزارش خبرگزاری فارس آمده بود که تظاهرکنندگان علیه دولت‌های عربستان سعودی و بحرین «شعارهای تند» سر دادند. خبرگزاری فارس همچنین نوشت که تظاهر کنندگان در بیانیه‌ی پایانی با انتقاد از «سستی و تعلل مسئولان سیاست خارجی» هشدار دادند که «اگر حرکت کند باشد و اظهار نظرهای خلاف اوامر رهبری ادامه داشته باشد سرانجام دانشجویان پیرو روح‌الله واکنش مناسبی نشان خواهند داد.»

ترکی بن محمد، معاون وزیر خارجه‌ی عربستان روز یکشنبه در اعتراض به رویکرد ایران گفت: «شیعیان خلیج فارس برادران ما هستند و از حقوقی ملی‌برخوردارند، اما در زیر چتر وفاداری (به کشورهای خود) و نه به کشورهای دیگر.»

ایران بارها گسیل نیروهای عربستان به بحرین برای حمایت از دولت این کشور در برابر تظاهرات اعتراضی را محکوم کرده است. اکثریت جمعیت بحرین را شیعیان تشکیل می‌دهند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran hangs 16 in reprisal for Pakistan border killings - New Straits Times
  • Photos show victim's mother forgive killer, halt hanging in Iran - CNN
  • Iran ahead of schedule in complying with nuclear deal, UN watchdog says - Christian Science Monitor
  • Iran seeking ban on vasectomies to increase birthrate - Fox News
  • UN: Iran cuts stock closest to nuke-arms grade - Yahoo News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.