Home

حریری از ‘دخالت مفتضحانه’ ایران در کشورهای عرب انتقاد کرد

8 Apr 2011

Font Size + | - Reset

سعد حریری کفیل نخست وزیری لبنان روز پنجشنبه ایران را متهم کرد که در کشورهای لبنان و سایر کشورهای عرب دخالت می کند و این جوامع را به ‘گروگان’ می گیرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای حریری در کنفرانسی در بیروت گفت: “لبنان و تعدادی از کشورهای عرب … از مشکلات سیاسی و اقتصادی در رنج هستند و از نظر امنیتی نیز دچار دخالت مفتضحانه ایران در دنیای عرب هستند.”

دولت آقای حریری در ژانویه گذشته که حزب الله و متحدانش از کابینه او استعفا دادند، سقوط کرد.

او هشدار داد که ایران “به تدریج جوامع عرب را به گروگان می گیرد.”

این اظهارات موجب واکنش شدید حزب الله شد که از حمایت ایران برخوردار است.

بخش رسانه های حزب الله با صدور بیانیه ای گفت: “موضع حریری … همراستا با توطئه های آمریکا برای ایجاد اختلاف بین مردم منطقه و ایجاد ناآرامی است.”

این بیانیه افزود: “اظهارات او (سعد حریری) تلاش روشنی برای پوشاندن دخالت آمریکا در منطقه و مصادره اراده مردمی است که بدنبال آزادی و پایان هژمونی آمریکا هستند.”

حزب الله گفت که صحبت های آقای حریری “ترجمه واقعی” اظهارات اخیر رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا درباره ایران است.

آقای گیتس در جریان سفر روز چهارشنبه خود به ریاض، گفت که مدارکی وجود دارد که نشان می دهد ایران تلاش می کند در بحرین و کشورهای دیگر ایجاد مشکل کند.

آقای حریری در آذر سال 1389 همراه با پنج وزیر کابینه خود برای دیداری رسمی به ایران رفت و با محمود احمدی نژاد و آیت الله علی خامنه ای دیدار کرد.

یک ماه بعد استعفای وزرای حزب الله و متحدانش در اعتراض به دادگاه بین المللی رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان موجب سقوط دولت سعد حریری شد.

پس از بدست آمدن نشانه هایی حاکی از آنکه این دادگاه به زودی افرادی از حزب الله را به عنوان متهم و مظنون احضار می کند، سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله از مقام ها و مردم این کشور خواست که با این دادگاه همکاری نکنند و تهدید کرد که در صورت متهم شدن اعضای حزب الله سکوت نخواهد کرد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran sounds serious about wanting a nuclear deal, but getting one will be hard - The Economist
  • Amid changing atmosphere in Iran, opposition leaders scent freedom - Jerusalem Post
  • As Iran Shifts, Hard-Liners See Threat to Battle Cry - New York Times
  • Iran opens doors to tourists as Rouhani fosters thaw in relations with the west - The Guardian
  • Iranian officials optimistic after Geneva talks - CNN
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.