Home

قطعی شدن حضور پنج رئیس‌جمهوری در جشن نوروز در تهران

۵ فروردین ۱۳۹۰

Font Size + | - Reset

با وجود ادامه مخالفت برخی چهره‌های محافظه‌کار با برگزاری جشن جهانی نوروز در تهران، مقامات دولت ایران از قطعی شدن حضور رؤسای جمهوری ۵ کشور و ادامه برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری این جشن در روز یکشنبه، هفتم فروردین ماه خبر داده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، دولت ایران اولین جشن جهانی نوروز را سال گذشته و به دنبال ثبت روز جهانی نوروز در تقویم سازمان ملل متحد برگزار کرد و سال ۱۳۹۰ دومین سال متوالی است که این جشن به میزبانی ایران و با دعوت از مقامات عالی‌رتبه کشورهای همسایه برگزار می‌شود.

پیش از این، مقامات رسمی ایران اعلام کرده بودند که از سران ۱۲ کشور برای شرکت در جشن جهانی نوروز دعوت کرده‌اند.

خبرگزاری مهر روز پنجشنبه چهارم فروردین (۲۴ مارس) به نقل از محمدرضا فرقانی، مدیرکل امور بین‌الملل جشن جهانی نوروز که مدیر کل امور بین‌الملل دفتر رئیس جمهوری ایران هم هست، از قطعی شدن حضور رؤسای جمهوری کشورهای تاجیکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان و عراق در این جشن خبر داده است.

در اولین جشن جهانی نوروز در روز هفتم فروردین سال گذشته، رؤسای جمهوری کشورهای تاجیکستان، عراق، ترکمنستان و افغانستان حضور داشتند.

به گفته آقای فرقانی، در جشن امسال، معاون نخست‌وزیر قرقیزستان، ولیعهد قطر، وزیر امور خارجه عمان و یکی از مقامات کشور جمهوری آذربایجان هم شرکت خواهند کرد.

در هفته‌های پایانی سال گذشته، اعلام خبر برگزاری جشن جهانی نوروز در تخت جمشید از سوی دولت ایران، انتقاد چهره‌های روحانی و سیاسی محافظه‌کار را به دنبال داشت.

برخی مخالفان، برگزاری این جشن را با برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی در ایران مقایسه کردند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران هم در سخنرانی نوروزی خود در مشهد، به برگزاری مراسم نوروز اشاره‌ای کلی کرده و گفته بود: “حوادث تلخی که در برخی از کشور‌ها نسبت به مردم انجام می‌گیرد ـ در بحرین نسبت به مردم عزیز آنجا، در یمن، در لیبی ـ عید را بر ما گوارا نمی‌کند و مانع از این است که انسان شادی عید را به تمامه احساس کند.”

در یکی از آخرین مخالفت‌ها با برگزاری جشن جهانی نوروز، احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته بود: “اگرچه برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای برای برگزاری جشن نوروز از سوی دولتمردان تدارک دیده شده است، ولی از احمدی‌نژاد می‌خواهم که برای حفظ موقعیت و آبروی خود، از برگزاری این جشن جلوگیری کند.”

حمید رسایی، سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی هم برگزاری جشن نوروز را در شرایط عادی، امری قابل تقدیر خوانده، ولی به خبرگزاری فارس گفته است که “با توجه به قتل عام مسلمانان، از رئیس جمهوری می‌خواهیم که عنوان جشن نوروز را تغییر دهد و رسما برگزاری مراسم جشن به این مناسبت را لغو کند.”

با این حال، سایت رسمی جشن جهانی نوروز، با انتشار خبرهایی به نقل از مقامات دولتی ایران، از برنامه‌ریزی کامل برای برگزاری این جشن خبر داده است.

مدیر کل امور بین‌الملل دفتر رئیس جمهوری ایران، برگزاری جشن‌های جهانی نوروز را در راستای تئوریزه کردن “دیپلماسی نوروز” و از دستاوردهای دولت ایران خوانده است.

گفته می شود که اقدامات دولت ایران تحت عنوان “دیپلماسی نوروز” به پیشنهاد اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران در پیش گرفته شده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران در شهریورماه سال گذشته و در جریان مراسم رونمایی از منشور کوروش در تهران، چفیه‌ای به گردن “کوروش نمادین” انداخت که این اقدام، به عنوان بخشی از سیاست جدید دولت ایران برای تاکید بر “ملی گرایی” و “هویت ایرانی” ارزیابی شد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب

 1. farhad says:

  آقای احمدی نژاد بنا به مصالح سیاسی دست به این تشبثات زده است و سوابق این حرکت را نادیده می گیرد تا کار را به نام خود تمام کند. ولی ملت ایران فراموش نمی کنند که نخستین حرکت چدی در این مورد، هفته آخر اسفند ماه ۱۳۷۹ در دوره ریاست چمهوری آقای خاتمی ،در شهر بم(ارگ چدید بم) برگذار شد که نمایشگاه ذزرگ سفره های “هفت سین” در ارگ قدیم بم برگزار شده بود.
  در این جشن که نمایندگان بیش از ۲۰ کشور(از جمله چند کشور اسلامی و چند عضو سازمان “اکو” )شرکت داشتند، ثبت “نوروز” به عنوان میراث آیینی جهانی به سازمان ملل متحد(یونسکو) پیشنهاد شد و مقدمات پذیرش آن از سوی هر دو طرف (ایران و سازمان ملل) فراهم شد.

What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Israel halts 'weapons shipment from Iran' - BBC News
  • Iran's Zarif says Israel lying about Gaza rocket ship - BBC News
  • Googoosh sings out in support of Iran's gays and lesbians - euronews
  • Iran to get second tranche of payment under nuclear deal: IRNA - Reuters
  • Iran announces missile breakthrough - Aljazeera.com
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.