Home

صالحی: موسوی و کروبی مشغول زندگی عادی هستند

4 Mar 2011

Font Size + | - Reset

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران می گوید که دو رهبر مخالفان دولت ایران و همسرانشان آزاد هستند و “ممکن است به میل و تصمیم خود در حال حاضر در خانه نباشند”.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای صالحی در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی یورونیوز که امروز پنجشنبه ۱۲ اسفند (۳ مارس) منتشر شد، در پاسخ به سئوالی در مورد علت “دستگیری” میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: “اینطور که شما می گویید نیست و این کسانی که شما به آنها اشاره داشتید در خانه هایشان مشغول زندگی معمولی خود هستند”.

این در حالی است که فرزندان آقای موسوی و کروبی می گویند در ۱۷ روز گذشته از والدین خود بی خبرند و شواهد متعدد از عدم حضور آنها در خانه حکایت دارد.

مقامات قضایی ایران هم بر حضور دو رهبر مخالفان دولت و همسران آنها در خانه هایشان تأکید می کنند، اما ایجاد “محدودیت هایی در ارتباطات” را علیه آنها تأیید کرده اند و ادعا نمی کنند که آنها برای رفت و آمد و دیدار دیگران آزاد هستند.

در این حال آقای صالحی گفته است: “تا آنجا که من می دانم، آنها در منازل خود هستند، همیشه از جایی به جای دیگر می روند و آزاد بوده اند که خانواده و بستگانشان را ملاقات کنند”.

دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد صبح امروز با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بودند که دیشب برای چندمین بار به منظور خبر گرفتن از سرنوشت والدین خود به مقابل منزل آنها مراجعه کرده اند، اما مأموران امنیتی اجازه ورود به آنها نداده اند و گفته اند که خبرهای مبنی بر وجود امکان تماس با رهبران مخالفان توسط فرزندان آنها نادرست بوده است.

به گفته دختران آقای موسوی، این مأموران به آنها توصیه کرده اند که به دادگاه انقلاب مراجعه کنند.

بی خبری ۱۷ روزه از آقایان موسوی و کروبی و خانم ها رهنورد و کروبی واکنش های گسترده ای در سطح بین المللی برانگیخته است.

در ایران هم علاوه بر این که شخصیت ها، مراجع مذهبی و نهادهای منتقد حکومت از حصر خانگی یا بازداشت رهبران مخالفان انتقاد کرده اند، گروهی از هوداران آنها هم در روز دهم اسفند در چند شهر، از جمله تهران به خیابان آمدند و به این حصر یا بازداشت اعتراض کردند.

حصر خانگی و قطع کامل ارتباطات آقایان موسوی و کروبی پس از آن آغاز شد که این دو رهبر مخالفان از هواداران خود خواستند که روز ۲۵ بهمن و در حمایت از حرکت های ضد استبدادی در منطقه به خیابان ها بیایند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”