Home

آمریکا: رابرت لوینسون زنده است، ایران به آزادی او کمک کند

4 Mar 2011

وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه گفت که اخیراً به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد رابرت لِوینسون، مأمور پیشین اف‌بی‌آی که در سفری به ایران ناپدید شده زنده است و «جایی در جنوب غرب آسیا» نگهداری می‌شود. وی همچنین از ایران خواست تا برای آزادی او به مسئولان آمریکایی کمک کند.

به گزارش رادیو فردا،‌ آقای لوینسون نزدیک به چهار سال پیش، در فروردین ماه سال ۸۶، زمانی که در قالب سفری کاری به ایران رفته بود، در جزیره کیش ناپدید شد و تاکنون اطلاعاتی در مورد سرنوشت وی در دست نبود.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه با صدور بیانیه‌ای از پیدا شدن نشانه‌های جدیدی از زنده بودن رابرت لوینسون خبر داد و اظهار داشت: «از آنجا که دولت ایران پیش از این برای کمک در این مورد اعلام آمادگی کرده‌است ما احتراماً از دولت ایران می‌خواهیم تا با کوشش‌هایی انساندوستانه موجبات بازگشت سالم رابرت به آغوش خانواده‌اش را فراهم کند.»

وی افزود: «ما از تلاش‌های دولت ایران در این زمینه قدردان خواهیم بود.»

در این بیانیه کوتاه جزئیات بیشتری از محل نگهداری رابرت لوینسون در جنوب غرب آسیا که شامل منطقه ایران و شماری از کشورهای عربی می‌شود ذکر نشده و دلیل درخواست کمک از ایران نیز در آن قید نشده‌است.

ایالات متحده تا کنون چندین بار از ایران خواسته‌است که موضوع ناپدید شدن این شهروند آمریکایی را بررسی کرده و نتیجه تحقیقات خود را در اختیار آمریکا قرار دهد.

بر اساس گزارش‌ها در دسامبر سال ۲۰۰۷ میلادی، زمانی که کریستین لوینسون، همسر آقای لوینسون، برای دیدار با مقام‌های رسمی دولت ایران به تهران سفر کرده بود، از آنان خواسته بود که برای یافتن همسرش کمک کنند.

در آن هنگام مقام‌های ایرانی به خانم لوینسون وعده همکاری و انجام تحقیقات گسترده داده‌اند. موضوع دستگیری رابرت لوینسون پیش از آن هم توسط غلامحسین محسنی اژه‌ای وزیر وقت اطلاعات جمهوری اسلامی رد شده بود.

موضوع احتمال دستگیری رابرت لوینسون توسط سپاه پاسداران، که در یکی از اسناد دیپلماتیک در ویکی‌لیکس و به نقل از یک زندانی سیاسی منتشر شده‌است، ماه گذشته از سوی سپاه پاسداران تکذیب و رد شد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS Unknown Feed

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.