Home

«فراخوان سبز»ها برای راهپیمایی اول اسفند در ایران

18 Feb 2011

Font Size + | - Reset

وبسایت‌های حامی «جنش سبز» با انتشار بیانیه‌ای از سوی «شورای هماهنگی راه سبز امید» از برگزاری تجمع‌هایی برای بزرگداشت کشته‌شدگان تظاهرات ۲۵ بهمن خبر داده‌اند. این تجمع‌ها روز یکشنبه در تهران و دیگر شهرها برگزار خواهد شد.

به گزارش دویچه‌وله،‌ در بیانیه «شورای هماهنگی راه سبز امید»، با اشاره به «گرامیداشت هفتمین روز» جانباختگان تظاهرات ۲۵ بهمن و همچنین بزرگداشت دیگر کشته شدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، از مردم دعوت شده است تا روز یکشنبه اول اسفند در تهران و شهرهای دیگر ایران به خیابان‌ها بیایند.

در بخش دیگری از بیانیه دلیل برگزاری این راهپیمایی‌ها، «حمایت قاطع از مواضع رهبران جنبش آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی برای ادامه راه دشوار آزادی و کرامت انسان» عنوان شده است.

در روزهای اخیر فشار به رهبران معترضان افزایش یافته است. استقبال از دعوت به تظاهراتی که روز دوشنبه ۲۵ بهمن در حمایت از جنبش اعتراضی مردم مصر و تونس، در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران صورت گرفت، ظاهرا دور از انتظار مقام‌های حکومت ایران بوده است.

از سوی دیگر سخنرانی‌ها، بیانیه‌ها و تحرکاتی که از شامگاه روز دوشنبه علیه معترضان به راه افتاده و همچنان ادامه دارد، می‌تواند بیانگر نگرانی و خشم حکومت از ناتوانی در خاموش کردن صدای اعتراض شهروندان ناراضی تلقی شود.

در بخش پایانی فراخوان راهپیمایی یکم اسفند که به دعوت «شورای هماهنگی راه سبز امید» انجام گرفته، برگزاری این تجمع «نشانه همبستگی با هموطنان کرد در پاسداشت خون دو عزیز ایرانی شیعه و سنی که به پای مبارزه با استبداد دینی بر زمین ریخت» اعلام شده است.

مخالفان حکومت ایران می‌گویند محمد مختاری و صانع ژاله در اعتراضات ۲۵ بهمن به دست نیروهای امنیتی به قتل رسیده‌اند. صانع ژاله سنی و از اهالی شهر پاوه در استان کردستان است.

پیش از این مهدی کروبی و میرحسین موسوی در بیانیه‌هایی جداگانه‌ راهپیمایی روز دوشنبه ۲۵ بهمن را شکوهمند و «دستاورد بزرگ ملت و جنبش سبز» توصیف و بر ادامه «مبارزات برحق مردم ایران» تاکید کرده بودند.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”