Home

تشییع جنازه محمد مختاری در تهران

17 Feb 2011

Font Size + | - Reset

مراسم تشییع جنازه محمد مختاری، یکی از کشته شدگان ۲۵ بهمن در حالی توسط هواداران حکومت ایران برگزار شده که مخالفان دولت آنها را به “شهید دزدی” متهم کرده اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، جسد این جوان ۲۲ ساله بعد از ظهر چهارشنبه “در دستان جمعی از مردم انقلابی” در مقابل منزل خانواده او در شرق تهران تشییع شد.

فارس می نویسد شرکت‌ کنندگان در این مراسم شعارهایی نظیر “مرگ بر موسوی “، “مرگ بر کروبی” و “مرگ بر منافق” سر می دادند.

این در حالیست که طرفداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی بسیجیان و نیروهای لباس شخصی وابسته به حکومت را به “دزدیدن جسد دومین شهید ۲۵ بهمن” متهم کرده اند.

دفتر تحکیم وحدت از گروه های مخالف دولت طی بیانیه ای اعلام کرده است: “اجازه مصادره خون پاک شهدای راه آزادی را به قاتلانشان نمی‌دهیم.”

این گروه گفت: “درد آورتر این که بیشرمی سرکوبگران را چون توحش ایشان نهایتی نیست و هدف بعدی شان مصادره خون پاک شهدا و تقدیم دوباره آن ها به قاتلانشان است. تا بر سرش اشک تمساح بریزند و نمایشی کریه بر پا کنند.”

فعالان حقوق بشر می گویند محمد مختاری، فرزند اسماعیل روز دوشنبه در اثر اصابت گلوله مستقیم ماموران امنیتی موتور سوار به سوی تظاهرکنندگان در حوالی خیابان رودکی از ناحیه کتف زخمی شد و سپس در بیمارستان درگذشت.

مقام های دولتی اعلام کرده اند که محمد مختاری و صانع ژاله، دانشجوی دانشکده هنر دانشگاه تهران، توسط “عوامل منافقین” هدف قرار گرفته و کشته شدند.

حسین شریعتمداری، مدیر مسوول روزنامه کیهان و از چهره های محافظه کار چهارشنبه در سخنانی در تلویزیون ایران گفت که صانع ژاله برای روزنامه او از برنامه های دانشجویان، از جمله دیدار انجمن اسلامی دانشگاه هنر با آیت الله منتظری خبر برده است.

مخالفان جمهوری اسلامی اخبار مربوط به نزدیکی آقای ژاله با هواداران دولت را رد می کنند و می گویند که این کرد سنی مذهب عضو بسیج نبود و کارت بسیج که مقام ها به او نسبت داده اند جعلی است.

تشییع جنازه صانع ژاله صبح چهارشنبه انجام شد که بر اساس گزارش ها، طی آن نیروهای “بسیجی” به شماری از دانشجویان حمله کردند.

شاهدان عینی به بی بی سی فارسی گفتند دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه آزاد قرار گذاشته بودند که صبح چهارشنبه برای ادای احترام به صانع ژاله و عزاداری در دانشگاه جمع شوند اما هنگام ورود، صحن دانشگاه را پر از بسیجی دیده اند.

یک شاهد عینی دیگر به بی بی سی گفت انتظامات دانشگاه ابتدا تلاش می کرده که از ورود نیروهای بسیج به دانشگاه جلوگیری کند اما نتوانسته به طور کامل موفق شود.

وی گفت بسیجی ها در برابر ناهار خوری دانشگاه “تونل باتوم” درست کرده بودند و به دانشجویان می گفتند که هر کس که می خواهد محل را ترک کند باید از این تونل عبور کند.

به گزارش رادیو ایران، در این مراسم تشییع جنازه شعارهایی علیه رهبران مخالفان دولت سر داده شد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Obama pushes for release of Americans held in North Korea, Iran - Washington Post
  • GOP to Reid: Sanction Iran…Or Else - Daily Beast
  • UN nuclear watchdog expects cooperation at last in Iran inquiry - Reuters
  • Iran Says It Will Reduce Military Potential of Nuclear Reactor - TIME
  • Iran's President Regrets Food Ration Problems - ABC News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.