Home

مخالفت هاشمی رفسنجانی با «طرد و دعوا»

۲۸ بهمن ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset

روز سه شنبه، ۲۶ اسفند شماری از نمایندگان مجلس در حالی که شعار مرگ بر خاتمی، موسوی و کروبی سرمی‌دادند از رفسنجانی خواستار “بصیرت” شدند. رفسنجانی می‌گوید امروز زمان طرد و دعوا نیست و همه باید از قانون تبعیت کنند.

به گزارش دویچه‌وله، پس از تظاهرات روز ۲۵ بهمن که به دعوت مهدی کروبی و میرحسین موسوی، و با حمایت تشکل‌های اصلاح‌طلب برگزار شد موج حمله به کسانی که “فتنه‌گران”، “سران فتنه” و عوامل بیگانه خوانده می‌شوند نیز شدت گرفته است. میرحسین موسوی با انتشار پیامی راهپیمایی روز دوشنبه را شکوهمند و “دستاورد بزرگ ملت و جنبش سبز” توصیف کرد. بسیار از تحلیلگران حضور پرشمار شرکت‌کنندگان در تظاهرات ۲۵ بهمن را با توجه به سرکوب‌های شدید ۲۰ماه گذشته دور از انتظار و نشانه‌ی زنده بودن جنبش اعتراضی عنوان کرده‌اند.

راهپیمایی‌های ۲۵ بهمن حامیان حکومت و نهادهای مرتبط با آن را به شدت ناخشنود کرده است. در دو روز گذشته سیل بیانیه‌ها و تجمع‌هایی در سراسر کشور سازماندهی شده که در اغلب موارد خواهان محاکمه و اعدام رهبران اصلاح‌طلبان شده‌اند. چنین درخواستی از سوی تعدادی از فرماندهان نظامی، مقام‌های ارشد قضایی و روحانیان نزدیک به حکومت نیز تکرار شده است.

در همین حال نمایندگان اصولگرای مجلس روز گذشته (۲۶ بهمن) شعار می‌دادند «هاشمی، هاشمی، بصیرت بصیرت.» صبح امروز نیز جمعی از طلاب و روحانیان در مدرسه فیضیه قم گرد آمدند و علیه موسوی، کروبی، محمد خاتمی و رئیس مجلس خبرگان هاشمی رفسنجانی شعار دادند. در تصاویری از این گردهمایی که از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی نیز پخش شد طلاب چوبه‌های دار با خود حمل می‌کردند و از جمله شعار «مرگ بر هاشمی» می‌دادند.

در روزهای گذشته و از تربیون‌های مختلف بار دیگر از افرادی که خواص خوانده می‌شوند درخواست شده سران جنبش اعتراضی را محکوم و راه خود را از آنها جدا کنند. چنین درخواستی در ۲۰ ماه گذشته بارها مطرح شده و محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی مهمترین مخاطبان آن محسوب می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز در گفتگو با شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی در مورد حوادث ۲۵ بهمن سخن گفت اما مانند ماه‌های گذشته انتظارات اصولگرایان و حامیان دولت را برآورده نکرد. او در پاسخ به خبرنگار تلویزیون که وقایع دوشنبه را “اقدامات غیرقانونی جمعی اغتشاشگر” عنوان کرد گفت «باید همه اقشار جامعه به قانون احترام بگذارند.» او می‌گوید هر اقدامی که با قانون مطابقت نداشته باشد ضربه‌ زننده به مملکت و خود انسان و به فتوای آیت‌الله خمینی حرام است.

موسوی و کروبی برای راهپیمایی روز دوشنبه با استناد به قانون اساسی که راهپیمایی مسالمت‌آمیز را حق شهروندان می‌داند تقاضای مجوز کرده بودند. اشاره رفسنجانی به احترام به قانون می‌تواند شامل وزارت کشور نیز باشد که از دادن مجوز برای راهپیمایی خودداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که همه باید بتوانند حرف و سخن خود را در مجرای قانون بزنند، گفت: «اقدامات خلاف قانون و هتاکی مذموم است و همه باید در چارچوب قانون حرکت کنند.» رفسنجانی همچنین گفته است «قانون اگر از محور جامعه خارج شود، باعث خودسری است و مردم شریف ما هم درک می‌کنند که الان زمانی نیست که طرد و دعوا صورت بگیرد.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Netanyahu blasts world's 'self-deception' on Iran as intercepted weapons unveiled - Fox News
  • My dad, held in Iran - Los Angeles Times
  • Paper reveals Iranian-link in ticket purchase for passengers with stolen passports - Yahoo News
  • Iran: Ashton says a long-term nuclear deal will be 'difficult' and 'challenging' - euronews
  • Is Iran really changing under Rouhani? - Aljazeera.com
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.