Home

تعداد قربانیان تظاهرات 25 بهمن به دو نفر رسید

16 Feb 2011

Font Size + | - Reset

از تهران گزارش شده که در جریان تظاهرات روز 25 بهمن در تهران، دو نفر کشته و هشت نفر زخمی شده اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، نیروی انتظامی صبح روز سه شنبه، 26 بهمن از کشته شدن صانع ژاله، دانشجوی رشته نمایش دانشگاه هنر تهران گزارش داده بود ولی بعد از آن کاظم جلالی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به نقل از مصطفی محمد نجار وزیر کشور گفت که “چند تن از نیروهای مردم و انقلابی با تیر مجروح و دو نفر به شهادت رسیدند.”

خبرگزاری فارس نیز نوشت نفر دومی که با گلوله کشته شده است، محمد مختاری 22 ساله فرزند اسماعيل است. به نوشته این خبرگزاری آقای مختاری “روز گذشته به شدت زخمی شد و در بيمارستان به شهادت نائل شد.” خبرگزاری فارس به منبع خبر خود اشاره ای نکرده.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای جلالی گفته که “تیراندازی توسط عناصر خودفروخته انجام شد و اینها به دنبال پروژه نخ نما شده کشته سازی بودند.”

سرتیپ پاسدار احمد رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، “از اقدام مسلحانه منافقین” [سازمان مجاهدین خلق]، در روز گذشته خبر داد و گفت :”متاسفانه در این حادثه که در خیابان نواب و توحید روی داد، یک نفر از هموطنان شهید و هشت نفر زخمی شدند.”

تظاهرات روز گذشته به دعوت مشترک میر حسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران اصلاح طلب منتقد دولت، به منظور اعلام همبستگی با قیام های اخیر علیه حکومت های تونس و مصر برگزار شد.

در جریان تظاهرات روز دوشنبه، اکثر رسانه های رسمی خبری داخل ایران از اظهار نظر آشکار در این زمینه خودداری کردند اما ساعاتی بعد، چند خبرگزاری و سایت تندرو حامی دولت، برگزاری آن را به قدرت های خارجی نسبت دادند.

در جریان تظاهرات، بین نیروهای امنیتی و لباس شخصی با تظاهر کنندگانی که قصد داشتند از میدان امام حسین به سمت میدان آزادی حرکت کنند، درگیری هایی رخ داد.

خبرگزاری فارس در رابطه با مشخصات صانع ژاله و نحوه کشته شدن او نوشته که آقای “صانع ژاله متولد سال 63 از هموطنان كرد زبان اهل پاوه و دانشجوی رشته نمايش دانشگاه هنر تهران روز گذشته توسط يكی از گروه‌های تروريستی منافقين در خيابان امير اكرم تهران با تير مستقيم مورد هدف قرار گرفت كه پس از اعزام به بيمارستان به شهادت رسيد.”

این خبرگزاری همچنین از زخمی شدن چهار نفر دیگر بر اثر “شلیک مستقیم” خبر داده است.

خبرگزاری فارس آقای ژاله را بسیجی معرفی کرده ولی برخی از وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت، با انتشار تصویری از آقای ژاله، او را در زمره معترضان ناآرامی های دیروز تهران معرفی کرده اند.

وبسایت سحام نیوز، نزدیک به مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، عکسی از آقای ژاله منتشر کرده که او را در کنار چند نفر دیگر در دفتر آیت الله حسینعلی منتظری، نشان می دهد.

وبسایت سحام نیوز، در شرح این عکس نوشته که این عکس دیدار سال 1387 انجمن اسلامی دانشگاه هنر با آیت الله منتظری است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”