Home

کروبی: دوشنبه روز سرنوشت‌سازی برای جنبش سبز است

10 Feb 2011

Font Size + | - Reset

مهدی کروبی، یکی از رهبران مخالفان دولت در ایران گفته است، درخواست برای صدور مجوز یک راهپیمایی در حمایت از جنبش مردم تونس و مصر آزمونی برای حکومت جمهوری اسلامی است و در صورت صدور مجوز تظاهرات بزرگی در تهران برگزار می‌شود که نشان دهنده «پویایی جنبش سبز» است.

به گزارش رادیو فردا، مهدی کروبی از رهبران مخالفان دولت جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه در گفت و گو با روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به درخواست مجوز برای راهپیمایی حمایت از مردم تونس و مصر گفته است: «دوشنبه آینده روز سرنوشت‌سازی برای جنبش سبز است، اگر دولت مجوز راهپیمایی بدهد شاهد تظاهرات بزرگی خواهیم بود که نشان دهنده پویایی جنبش است.»

وی همچنین با اشاره به موضع اعلام شده از سوی رهبران جمهوری اسلامی درباره اعتراض‌ها در کشورهای عربی اظهار داشته است: «راهپیمایی تدارک دیده شده آزمون بزرگی است، پیش روی دولت و همچنین مخالفان آن.»

آقای کروبی افزوده است: «از آنجایی که حکومت در حال القای آن است که قیام مردم منطقه بیداری اسلامی است، مخالفت کردن آنها با درخواست مجوز نشانگر این خواهد بود که حمایت جمهوری اسلامی از اعتراضات اعراب دروغی بیش نیست.»

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو تن از رهبران مخالفان دولت در ایران روز یکشنبه در نامه‌ای به وزارت کشور با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی خواستار صدور مجوز برای یک راهپیمایی در حمایت از جنبش مردم تونس و مصر در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه در تهران شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز رسماً در باره این راهپیمایی که قرار است از ساعت سه بعد از ظهر و از میدان امام حسین تا میدان آزادی تهران برگزار شود، موضع‌گیری نکرده‌اند، اما روز چهارشنبه غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، دادستان کل کشور درخواست صدور مجوز از سوی رهبران مخالفان را تلاشی برای «ایجاد تفرقه» توصیف کرده است.

گفتنی است، هر چند بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی، «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‏‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است»، اما مقام‌های جمهوری اسلامی هیچ‌گاه به معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته رسماً‌اجازه برگزاری راهپیمایی نداده‌ و گردهمایی‌های مسالمت‌آمیز آنها را نیز با توسل به خشونت به شدت سرکوب کرده‌‌اند.

در این میان درخواست میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای صدور مجوزی برای یک راهپیمایی دیگر در روز ۲۵ بهمن ماه با استقبال گسترده مخالفان در اینترنت روبرو شده و جبهه مشارکت ایران، به عنوان عمده‌ترین حزب اصلاح‌طلب در ایران نیز از آن حمایت کرده است.

مهدی کروبی در بخش دیگری از گفت و گوی اینترنتی خود با روزنامه نیویورک‌تایمز با اعلام این که تقریباً در حصر خانگی به سر می‌برد، اظهار داشته است: «سه دستگاه خودرو ماموران امنیتی اکثر روزها در بیرون منزل وی کشیک می‌دهند و جلوی ملاقات مردم با وی را سلب می‌کنند.»

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran's President Warns Over Missed Opportunities - ABC News
  • Russia, OPEC Said Likely To Freeze Oil Output Without Iran - RadioFreeEurope/RadioLiberty
  • Kerry meets with Gulf allies amid differences over Iran - CNN International
  • Iran should pay a price for its ballistic missile tests - Washington Post
  • Iran Plans Visit to Rival Saudis to Discuss Hajj Pilgrimage - New York Times
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.