Home

١٠ نفر دیگر در ایران اعدام شدند

9 Feb 2011

Font Size + | - Reset

کمپين بين‌المللی حقوق بشر می‌گويد دوشنبه ۱۸ بهمن ۸۹ در زندان وکيل‌آباد مشهد ۱۰ نفر اعدام شده‌اند که پنج نفر از آن‌ها افغان بوده‌اند.

بنا بر اين گزارش که امروز چهارشنبه ٢٠ بهمن در وب‌سایت فارسی این کمپین منتشر شده، اتهام اعدام‌شدگان، «حمل و نگهداری مواد مخدر» بوده است.

به گزارش زمانه، کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران به نقل از «منابع موثق» خبر داده که در ماه‌های گذشته ده‌ها زندانی متهم به «جرايم مواد مخدر» در زندان وکيل‌آباد مشهد، بيرجند و تايباد به‌طور «مخفيانه و دسته‌جمعی» اعدام شده‌اند.

اين گزارش افزوده اعدام‌های ۱۸ بهمن «بدون اطلاع وکلا و خانواده اعدام‌شدگان و بدون اطلاع قبلی محکومين» اجرا شده است.

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران می‌گوید در جريان اجرای اعدام‌های مخفيانه در مشهد، «پزشکی قانونی مشهد روز قبل از اجرای حکم اعدام، گواهی وفات زندانی‌ها را صادر می‌کند.»

کمپين اين اقدام را بر «خلاف» قوانين ايران ناميده و افزوده صدور گواهی وفات يک روز پيش از اجرای حکم اعدام زندانيان، نشان‌دهنده «اصرار و لجاجت برای اعدام خودسرانه و شتاب‌زده» است.

پيش‌تر نيز در ۲۹ آذر ۸۹ در زندان وکيل‌آباد مشهد ۱۰ نفر ديگر به طور «مخفيانه و دسته‌جمعی» اعدام شده‌ بودند.

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران همچنین نسبت به وجود «اعدام‌های مخفيانه» در ديگر زندان‌های ايران ابراز نگرانی کرده و افزوده آمارهای اعلام شده از سوی ايران «تنها بخشی از اعدام‌هايی است که اجرا می‌شود و آمارهای واقعی اعدام‌ها در اين کشور به رسانه‌ها اعلام نمی‌گردد.»

تابستان ۸۹ نيز احمد قابل، پژوهشگر دينی در ايران، تأييد کرد که در ١٧٠روزی که در زندان وکيل‌آباد مشهد حبس بوده، از طريق سربازان زندان متوجه شده که ۵۰ نفر در اين زندان به طور «دسته‌جمعی و مخفيانه» اعدام شده‌اند.

فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران هفتم شهريور ٨٩ با صدور بيانيه‌ای اعدام‌های «گروهی و مخفی» را محکوم کردند.

اين دو سازمان مدافع حقوق بشر از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بودند به مجازات اعدام به عنوان «ابزار سرکوب مخالفان حکومت و ايجاد وحشت نزد مردم» پايان دهد.

در چند ماه گذشته شمار اعدام‌ها در ايران افزايش يافته است. چند روز پيش کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران اعلام کرد از تاريخ ۲۹ آذر ۸۹ تا ۱۱ بهمن ۸۹ در ايران دست‌کم ۱۲۱ نفر اعدام شده‌اند. اتحادیه اروپا اعلام کرده که شمار اعدام‌ها در ایران به مرز «هشدار» رسیده است.

در همین حال روز گذشته نیز جابر بانشی، دادستان شیراز خبر داد که به‌زودی حکم اعدام سه محکوم پرونده قتل سرهنگ رسول قربانی، رئیس دایره جنایی پلیس آگاهی استان فارس، اجرا می‌شود. این مقام نیروی انتظامی، اسفند ١٣٨٨ در یک درگیری مسلحانه در شیراز کشته شد.

بنا به گزارش‌های سازمان‌های مدافع حقوق بشری بين‌المللی، ايران با جمعيت ٧٠ ميليون از نظر تعداد اعدام‌ها پس از کشور چين با جمعيت يک ميليارد و ٣٠٠ ميليون نفر قرار دارد اما با مبنا قرار دادن جمعيت در رتبه «نخست» قرار می‌گيرد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”