Home

تاکید آمریکا بر ‘اعتمادسازی’ در مذاکرات استانبول

21 Jan 2011

در آستانه مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های بزرگ در ترکیه، دولت آمریکا اعلام کرده که گروه 1+5 در پی یک رشته گفتگوهای جدی و عملی با ایران است.

به گزارش بی‌بی‌سی، وزارت امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای گفت: “ما در پی آغاز یک روند جدی و عملی هستیم که به موضوعات اصلی برنامه هسته ای ایران بپردازد.”

مقام های جمهوری اسلامی به دفعات مذاکرات استانبول را یکی از معدود فرصت های غرب برای حل اختلافات اتمی توصیف کرده اند.

اما آمریکا هشدار داده است: “ما مصمیم که ایران را به خاطر تعهدات بین المللی اش پاسخگو بدانیم و تا زمانی که این کشور اقدام های ملموسی برای رفع نگرانی درباره برنامه اتمی خود انجام ندهد، به این کار ادامه خواهیم داد.”

ایران با رد اتهام های غرب برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.

مارک تونر، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا، پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت که گروه 1+5 خواهان این است که برای حل مناقشه اتمی، یک رشته دیدار با مقام های ایران داشته باشد تا با اتخاذ تدابیری “ملموس” و “عملی” بین طرفین اعتماد ایجاد شود.

او تاکید کرد: “کاری که ما می خواهیم بکنیم این است که با اقدام های کوچک شروع و بعد روند سازنده ای ایجاد کنیم که نتایج ملموسی به بار بیاورد.”

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه گفته بود “مذاکرات استانبول احتمالا آخرین فرصت ایران و قدرت‌های جهانی برای رسیدن به توافقی بر سر تبادل سوخت خواهد بود.”

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا طرح تبادل سوخت با ایران را طرحی “مفید” توصیف کرد، اما گفت در آنچه که ایران و غرب سال گذشته در پی میانجی گری آژانس بین المللی انرژی اتمی، درباره آن توافق کرده بودند باید “تجدید نظر” شود.

علی اصغر سلطانیه روز پنجشنبه در مسکو گفت: “ایران همچنان به توافقش با برزیل و ترکیه برای تبادل سوخت هسته‌ای، متعهد است.”

کشورهای گروه 1+5 سال گذشته این توافق را رد کردند و پس از چند هفته چهارمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت را علیه ایران به تصویب رساندند.

قرار است که نمایندگان ایران و کشورهای گروه 1+5 در روزهای جمعه و شنبه با یکدیگر مذاکره کنند.

ویلیام برنز، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایالات متحده، برای شرکت در این مذاکرات به استانبول سفر کرده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گزارش می دهد که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز پنجشنبه برای حضور در گفتگوهای روز جمعه وارد استانبول شد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، پیشتر درباره نشست استانبول گفته بود: “این مذاکرات تنها راه است و آن هم نه برای ما، بلکه برای طرف گفتگو.”

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.