about politics society culture geopolitics global global contributors Feed1
درباره ما سیاست جامعه فرهنگ ژئوپولیتیک گلوبال از خیابانهای تهران نویسندگان Feed1
Home
Survey in PersianSurvey in English

پاسخ منفی روسیه و چین به دعوت ایران

۲۴ دی ۱۳۸۹

Font Size + | - Reset
Survey in PersianSurvey in English

پس از اتحادیه اروپا، روسیه و چین به دعوت ایران برای بازدید از تاسیسات اتمی این کشور به‌طور تلویحی پاسخ منفی دادند. در همین‌حال علی‌اکبر صالحی، سرپرست وزارت خارجه مذاکره بر سر برنامه‌ی اتمی ایران در استانبول را رد کرد.

به گزارش دویچه‌وله، کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ در مذاکرات اتمی با ایران به استانبول رفته است تا با احمد داوداوغلو، وزیر خارجه ترکیه درباره مذاکرات هفته آینده با ایران گفت‌وگو کند. این مذاکرات قرار است روزهای ۲۱ و ۲۲ ژانویه در استانبول میان نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ برگزار شود.

خانم آشتون روز پنجشنبه در استانبول تاکید کرد که در مذاکرات هفته آینده، درباره برنامه‌ی اتمی ایران گفت‌وگو خواهد شد. یک سخنگوی آشتون در بروکسل گفت، انتظار می‌رود در نشست استانبول درباره برنامه اتمی ایران گفت‌وگو شود، اما ممکن است مسائل دیگری نیز در دستور مذاکرات قرار گیرند.

اما علی‌اکبر صالحی، سرپرست وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز گذشته (۲۲ دی‌ / ۱۲ ژانویه) گفت، نمایندگان جمهوری اسلامی در استانبول درباره برنامه اتمی ایران مذاکره نخواهند کرد.

در دور نخست گفت‌وگوها در ژنو نیز ایران حاضر نشد درباره برنامه‌ی اتمی‌اش گفت‌وگو کند. نمایندگان ایران اعلام آمادگی کردند که بر سر مسائل بین‌المللی، از جمله خلع سلاح اتمی، با نمایندگان شش قدرت بزرگ گفت‌وگو کنند. در حالی که هدف نمایندگان گروه ۱+۵، مذاکره بر سر برنامه‌ی اتمی ایران و قانع ساختن این کشور برای توقف غنی‌سازی اورانیوم بود. این دوگانگی انتظارات موجب شد که دور نخست مذاکرات ژنو نتیجه‌ای در پی نداشته باشد. تنها نتیجه این مذاکرات توافق طرفین به ادامه‌ی گفت‌وگوها در استانبول بود.

به عقیده اکثر ناظران، اگر مذاکرات هفته آینده استانبول نتواند گره بن‌بست اتمی ایران را بگشاید، این مناقشه تشدید شده و تصویب قطعنامه‌ی دیگری علیه ایران در شورای امنیت در دستور کشورهای غربی قرار خواهد گرفت؛ قطعنامه‌ای که حداقل پیامدهای آن تشدید تحریم‌های تجاری و مالی علیه ایران خواهد بود. شواهد حاکی از آن است که تحریم‌های آتی مهمترین منبع تامین درآمد ایران یعنی فروش نفت و گاز را هدف قرار خواهد داد.

قطعنامه‌‌های شورای امنیت علیه ایران تاکنون در چارچوب بند ۴۱ منشور سازمان ملل متحد صادر شده که عموما بر مجازات‌های اقتصادی استوار بودند. در صورت تشدید مناقشه، شورای امنیت می‌تواند ماده ۴۲ منشور را مبنای صدور قطعنامه‌های خود قرار دهد که توسل به گزینه‌ی نظامی را نیز مجاز می‌شمارد.

در همین‌حال روز پنجشنبه سخنگوی وزارت خارجه چین به‌طور تلویحی دعوت ایران برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای این کشور را رد کرد. سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، سفیر این کشور در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم اکنون در پکن بسر می‌برد و سفر به ایران برای او مشکل خواهد بود.

روسیه نیز امروز – پنجشنبه ۲۳ دی‌ماه – در پاسخی دو پهلو عملا به دعوت ایران بی‌اعتنایی نشان داد. سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه دعوت ایران به بازدید از تاسیسات هسته‌ای را «مثبت» ارزیابی کرد، اما گفت، این بازدید نمی‌تواند جایگزین بازدید بازرسان آژانس و یا مذاکرات هسته‌ای شود.

لاوروف تاکید کرد: ما این اقدام را در راستای آمادگی ایران برای همکاری با جامعه بین‌الملل دانسته و از آن استقبال می کنیم، اما این مسئله به کارشناسان آژانش مربوط می‌شود.

دولت ایران از روسیه، چین، اتحادیه اروپا و چندین عضو آژانس بین‌المللی انرژِی اتمی دعوت کرده بود که برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای نطنز و اراک به ایران سفر کنند. سه عضو دائمی شورای امنیت و آلمان که در کنار چین و روسیه، طرف اصلی مذاکرات اتمی با ایران هستند، در فهرست دعوت‌شدگان نبودند.

اتحاددیه اروپا پیش‌تر دعوت ایران را رد کرد و گفت، بازرسی از تاسیسات اتمی ایران کار کارشناسانان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب
 • RSS
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • FriendFeed
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Balatarin


What do you think | نظر شما چیست؟

News Persian

titr حساب بانکی نمایندگی ایران و چند کشور در آمریکا ‘بسته’ می‌شود

علت تصمیم اعلام نشده است

titr پاسخ منفی روسیه و چین به دعوت ایران

صالحی: در استانبول در مورد برنامه اتمی صحبت نمی‌کنیم

titr تحریم‌های تازه آمریکا علیه ۲۴ شرکت «مرتبط» با کشتیرانی ایران

آمریکا: ایران تحریم‌های بین‌المللی را با فریب دور می‌زند

News English

titr Major powers reject Iran invite for nuclear tour

EU: “IAEA are the ones who have to inspect”

titr Iran hangs five convicted drug smugglers

Executed in prison of Khoramabad

titr China says “difficult” to accept Iran nuclear invite

Talks with Tehran later this month

Advert
 1. Twitter Sabznameh
Search

Newsletter

Enter your email address

ایمیل خود را وارد کنید

Last articles
Most Viewed
.
Tags
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran: US spy planes shot down outside air space - Washington Post
  • Iran, Turkey urge end of Lebanon's crisis without int'l meddling - ISNA
  • Iran into Asian Cup quarters but not satisfied - Times of India
  • Iran Says No Need for OPEC to Meet Even if Prices Rise to $120 - BusinessWeek
  • Iran warns Tunisians be aware of opportunitists - ISNA
  • 'Stuxnet, US-Israeli bid against Iran' - Press TV
  • Iran fuel ban targets NATO but hurts Afghans - AFP